МАМЛАКАТ: Ўзбекистон Республикаси
ЛОЙИҲА НОМИ: “Марказий Осиёда электр энергияси бозорини ривожлантириш ва энергия тизимлари интеграцияси” (REMIT)
Кредит №: IDA -79550
Топшириқ номи: REMIT Лойиҳасини Техник Назорат ва Амалга Оширишни Қўллаб-қувватлаш бўйича Консалтинг Хизматлари
Лот рақами: REMIT/QCBS-1
Ўзбекистон Республикаси Жаҳон банки билан биргаликда “Марказий Осиёда электр энергияси бозорини ривожлантириш ва энергия тизимлари интеграцияси” (REMIT) Лойиҳасини амалга оширилаётган бўлиб, 220 кВ электр узатиш тармоқларини ва мавжуд подстанцияларни кенгайтириш билан боғлиқ лойиҳалаш, етказиб бериш ва ўрнатиш ишлари устидан техник назоратни амалга ошириш бўйича Консультант ёллаш назарда тутилган.
Консалтинг хизматларининг («Хизматлар») мақсади — “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ (ЎзМЭТ) нинг Лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳи (ЛАОГ) учун лойиҳани бошқариш ва қурилиш ишларини назорат қилиш хизматларини кўрсатишдан иборат бўлиб, 220 кВ электр узатиш тармоқларини лойиҳалаш, етказиб бериш ва ўрнатиш бўйича шартномалар ҳамда подстанцияларни кенгайтириш ишлари ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлашга қаратилган.
Хизматлар таркибига, жумладан, қуйидаги вазифалар киради:
(i) пудратчилар томонидан тақдим этилган батафсил муҳандислик ҳужжатларини кўриб чиқиш ва тасдиқлаш;
(ii) лойиҳани бошқариш ва пудратчилар ишларининг бажарилиши ҳамда сифатини назорат қилиш;
(iii) завод синовларида иштирок этиш, ускуналарни синаш ва ишга тушириш устидан назорат қилиш;
(iv) шартнома бажарилиши бўйича ҳисоб-фактураларни кўриб чиқиш ва тўлов сертификатларини бериш;
(v) даъволарни, шартномадаги ўзгаришларни кўриб чиқиш ва зарур ҳолларда шартномага ўзгартиришлар киритишга кўмаклашиш;
(vi) пудратчилар томонидан экологик ва ижтимоий ҳужжатлар талабларига риоя этилишини назорат қилиш;
(vii) ишларни бажарилиш ҳисоботларини тайёрлаш ва Буюртмачининг лойиҳани бошқариш салоҳиятини ошириш;
(viii) лойиҳани самарали амалга ошириш учун зарур бўлган ва одатда ўхшаш хусусият ва мураккабликдаги лойиҳалар доирасида Консультантдан кутиладиган бошқа тегишли хизматларни бажариш.
Топшириқнинг тахминий муддати 24 ойни ташкил этиб, бажарилиши 2026 йил август ойида бошланиши кутилмоқда. Батафсил Техник шартлар (ТШ) қуйидаги ҳавола орқали юклаб олиниши мумкин:
https://cloud.uzbekistonmet.uz/index.php/s/fjsbJPx4mdswM5c
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ (ЎзМЭТ) кўрсатилган хизматларни тақдим этишга қизиқиш билдириш учун манфаатдор консалтинг компанияларини («Консультантлар») таклиф этади. Консультантлар ушбу топшириқни бажариш учун зарур малака ва тегишли тажрибага эга эканликларини тасдиқловчи маълумотларни тақдим этишлари керак. Хизматларни бажариш учун энг яхши компанияларни танлаш Жаҳон банки харид қоидаларида белгиланган Сифат ва нарх асосида танлаш (QCBS) усули асосида амалга оширилади. Ушбу қизиқиш билдириш сўровидан сўнг таклиф тақдим этишга расмий равишда таклиф этиладиган Консультантларнинг қисқа рўйхати шакллантирилади.
Қисқа рўйхатга киритиш мезонлари:
1. Консультант 220 кВ ва ундан юқори кучланишдаги электр узатиш соҳасида (подстанциялар, электр узатиш линиялари, тармоқ/энергия тизими ва тегишли йўналишлар) камида ўн (10) йил давомида лойиҳалаш ва қурилиш устидан техник назоратни асосий фаолият турлари сифатида амалга ошириб келаётган консалтинг компанияси бўлиши керак.
2. Консультант сўнгги ўн (10) йил давомида камида икки (2) та муваффақиятли якунланган ёки деярли якунланган шартномалар бўйича тажрибасини тасдиқлаши лозим. Ушбу талаб мақсадлари учун «деярли якунланган» деганда шартнома бўйича ишлар ҳажмининг камида саксон фоизи (80%) бажарилганлиги тушунилади. Ҳар бир шартноманинг қиймати камида бир миллион АҚШ долларини (1 000 000 АҚШ доллари) ташкил этиши ҳамда қуйидаги талаблардан камида биттасига мос келиши лозим:
(a) Умумий узунлиги камида 135 км бўлган 220 кВ ҳаво электр узатиш линиясини лойиҳавий ҳужжатларини кўриб чиқиш ва/ёки қурилиши устидан техник назоратни амалга ошириш; ёки
(b) Камида тўртта (4) ячейкадан иборат, SF6 элегазли ўчиргичлар, ажратгичлар ва ўлчов трансформаторлари билан жиҳозланган, шунингдек IEC 61850 стандартига мувофиқ реле ҳимояси тизимлари ҳамда тегишли телекоммуникация тизимларини ўз ичига олган 220 кВ подстанциянинг лойиҳавий ҳужжатларини кўриб чиқиш ва/ёки қурилиши устидан техник назоратни амалга ошириш.
1. Охирги уч (3) йил ичида амалга оширилаётган ёки якунланган шартномалар бўйича олинган жами тасдиқланган тўловлар сифатида ҳисобланган беш юз минг АҚШ доллари (500 000 АҚШ доллари) миқдоридаги минимал ўртача йиллик айланма.
2. Қуйидаги пул оқими талабларини қондириш учун ҳар қандай шартномавий аванс тўловларидан ташқари, ликвид активлар, юкланмаган реал активлар, кредит линиялари ва бошқа молиявий ресурсларнинг мавжудлиги:
a. Бир юз эллик минг АҚШ доллари (150 000 АҚШ доллари);
b. Ушбу шартнома ва Консультантнинг жорий мажбуриятлар бўйича умумий пул оқими талаблари
3. Консультант ТШ да кўрсатилган топшириқни белгиланган муддатларда бажариш учун етарли миқдордаги малакали асосий (key) ва ёрдамчи (non-key) ходимларга эга бўлиши керак.
4. Консультант самарали бошқарув тизими ва амалдаги сифатни таъминлаш тизимининг мавжудлигини намойиш этиши керак.
Қизиқиш билдирган Консультантлар Қизиқиш билдиришларни инглиз тилида тақдим этишлари керак ва у қуйидагиларни ўз ичига олиши керак: (i) компаниянинг келиб чиқиши, мутахассислик соҳалари ва ташкилий тузилмасини тавсифловчи қисқача компания профили; (ii) сўнгги ўн (10) йил ичида бажарилган шунга ўхшаш топшириқлар бўйича тегишли тажрибанинг тавсифи, шу жумладан шартнома номи, мижоз, шартнома қиймати, давомийлиги ва хизматлар ҳажми, мижознинг тавсияномалари ёки шартнома бажарилганлиги тўғрисидаги сертификатлар ва тегишли шартнома имзоланган саҳифаларининг нусхалари; (iii) охирги уч (3) йил учун минимал ўртача йиллик айланма талабига мувофиқликни кўрсатувчи аудит хулосасига эга молиявий ҳисоботлар; ва (iv) юқорида талаб қилинганидек, ликвид активлар ёки кредит линияларидан фойдаланишни тасдиқловчи банк ёки молия муассасасидан тегишли ҳужжат.
Консультантларнинг эътибори Жаҳон банкининг 2025 йил сентябрь нашрида чоп этилган “Инвестицион лойиҳалар учун қарз олувчиларнинг харид қоидалари” (Procurement Regulations) III бўлимининг 3.14, 3.16 ва 3.17- бандларига қаратилади, унда Жаҳон банкининг манфаатлар тўқнашуви бўйича сиёсати баён этилган. Консультантлар малакани ошириш мақсадида бошқа компаниялар билан бирлаша олади, бунда бирлашув қўшма корхона ёки суб-консультант шаклида эканлигини кўрсатиши керак. Қўшма корхона тузилган тақдирда, унинг барча иштирокчилари танлаш амалга оширилганда шартнома бўйича биргаликда ва тўлиқ жавобгарлик юклайди.
Қўшимча маълумот электрон почта орқали олиш мумкин: piu.remit@gmail.com
Қизиқиш билдириш инглиз тилида электрон шаклда қуйида кўрсатилган манзилга, 2026 йил 19 июнь, соат 18:00 (Тошкент вақти) дан кечиктирмай, электрон почта орқали тақдим этилиши керак: piu.remit@gmail.com

НАЗВАНИЕ ПРОЕКТА: Развитие рынка электроэнергии и интеграции энергосистем в Центральной Азии (REMIT)
Кредит №: IDA-79550
Наименование задания: Консультационные услуги по техническому надзору и поддержке реализации Проекта REMIT
Номер лота: REMIT/QCBS-1
Республика Узбекистан получила финансирования от Всемирного банка на реализацию Проекта Развитие рынка электроэнергии и интеграции энергосистем в Центральной Азии (REMIT) и намерена направить часть средств на оплату контракта по техническому надзору за выполнением работ по проектированию, поставке и монтажу линий электропередачи 220 кВ, а также работ по проектированию, поставке и монтажу, связанных с расширением существующих подстанций.
Целью консультационных услуг («Услуги») является предоставление услуг по управлению проектом и надзору за строительными работами для Группы реализации проекта (ГРП) при АО «Национальные электрические сети Узбекистана» (НЭСУ) с целью обеспечения своевременной и качественной реализации контрактов по проектированию, поставке и монтажу линий электропередачи 220 кВ и работ по расширению подстанций.
В состав услуг входят, в том числе, следующие задачи:
(i) рассмотрение и утверждение детальной инженерной документации, представленной подрядчиками;
(ii) управление проектом и осуществление строительного надзора за качеством и ходом выполнения работ подрядчиков;
(iii) участие в заводских испытаниях, контроль за испытаниями и вводом оборудования в эксплуатацию;
(iv) проверка счетов в соответствии с ходом реализации контракта и выдача платежных сертификатов;
(v) рассмотрение претензий, вариационных заказов и оказание содействия в подготовке изменений к контрактам при необходимости;
(vi) контроль соблюдения подрядчиками требований экологических и социальных документов;
(vii) подготовка необходимых отчетов о ходе реализации и содействие укреплению потенциала Заказчика в области управления проектами;
(viii) выполнять иные сопутствующие услуги, обоснованно необходимые для эффективной реализации Проекта и обычно ожидаемые от Инженера Заказчика в рамках проектов аналогичного характера и сложности.
Предполагаемая продолжительность задания составляет 24 месяца, с ожидаемым началом выполнения в августе 2026 года. Подробные Технические условия (ТЗ) можно скачать по следующей ссылке:
https://cloud.uzbekistonmet.uz/index.php/s/fjsbJPx4mdswM5c
АО «Национальные электрические сети Узбекистана» (НЭСУ) приглашает заинтересованные консалтинговые компании («Консультанты») выразить заинтересованность в предоставлении указанных услуг. Заинтересованные Консультанты должны предоставить информацию, подтверждающую наличие необходимых квалификаций и релевантного опыта для выполнения данного задания. Отбор лучших компаний для выполнения услуг будет осуществлен в соответствии с методом Отбора по качеству и стоимости (QCBS), установленным в Правилах закупок Всемирного банка. После данного запроса о выражении заинтересованности будет сформирован короткий список квалифицированных компаний, которые будут официально приглашены к подаче предложений.
Критерии включения в короткий список:
1. Консультант должен быть консалтинговой компанией с опытом работы в области электропередачи (подстанции, линии электропередачи, сеть/энергосистема и смежные направления) на уровне напряжения 220 кВ и выше, и иметь в числе основных видов деятельности проектирование и технический надзор за строительством в течение не менее десяти (10) лет.
2. Консультант должен подтвердить опыт выполнения не менее двух (2) успешно завершенных или в основном завершенных контрактов за последние десять (10) лет. Для целей данного требования термин «в основном завершенный» означает, что выполнено не менее восьмидесяти процентов (80%) объема работ по контракту. Стоимость каждого контракта должна составлять не менее одного миллиона долларов США (1 000 000 долларов США), а сами контракты должны подтверждать опыт по крайней мере в одной из следующих областей:
(a) Проверка проектной документации и/или технический надзор за строительством воздушной линии электропередачи напряжением 220 кВ общей протяженностью не менее 135 км; или
(b) Проверка проектной документации и/или технический надзор за строительством подстанции напряжением 220 кВ, включающей не менее четырех (4) ячеек, оснащенной элегазовыми выключателями (SF6), разъединителями и измерительными трансформаторами, а также системами релейной защиты, соответствующими стандарту IEC 61850, включая связанные телекоммуникационные системы.
3. Минимальный среднегодовой оборот компании должен составлять не менее пятисот тысяч долларов США (500 000 долл. США), рассчитанный как совокупный объём сертифицированных платежей, полученных по контрактам, находящимся в стадии исполнения или завершённым, за последние три (3) года.
4. Наличие доступа к финансовым ресурсам либо их доступность, включая ликвидные активы, необремененные активы, кредитные линии и иные финансовые средства, за исключением любых авансовых платежей по контракту, для обеспечения следующих требований по денежному потоку:
a. Сто пятьдесят тысяч долларов США (150 000 долл. США);
b. Общие требования по денежному потоку для данного контракта и текущих обязательств
5. Консультант должен обладать достаточным количеством квалифицированного ключевого и вспомогательного персонала, указанного в TOR, для выполнения задания в установленные сроки.
6. Консультант должен продемонстрировать наличие эффективной системы управления и действующей системы обеспечения качества.
Заинтересованные консультанты должны представить свое Заявление о заинтересованности на английском языке, которое должно содержать: (i) краткое описание компании, описывающее историю, области экспертизы и организационную структуру фирмы; (ii) описание соответствующего опыта по аналогичным заданиям, выполненным в течение последних десяти (10) лет, включая название контракта, клиента, стоимость контракта, продолжительность и объем услуг, подтвержденное рекомендательными письмами клиента или сертификатами о завершении контракта и копиями соответствующих страниц для подписания контракта; (iii) проверенная финансовая отчетность за последние три (3) года, подтверждающая соответствие требованиям к минимальному среднегодовому обороту; и (iv) банковская выписка или письмо финансового учреждения, подтверждающее доступ к ликвидным активам или кредитным линиям, как требуется выше.
Внимание заинтересованных Консультантов обращается на раздел III, пункты 3.14, 3.16 и 3.17 «Правил закупок для заемщиков средств на инвестиционные проекты» Всемирного банка, издание от сентября 2025 года (Procurement Regulations), где изложена политика Всемирного банка в отношении конфликта интересов. Консультанты могут объединяться с другими компаниями для повышения квалификации, указав при этом, является ли объединение формой совместного предприятия или субконсультанта. В случае создания совместного предприятия все его участники несут солидарную и полную ответственность по контракту в случае отбора.
Дополнительную информацию можно получить по электронной почте: piu.remit@gmail.com
Выражение заинтересованности должно быть представлено на английском языке в электронном виде по адресу, указанному ниже, не позднее 19 июня 2026 года, 18:00 (Ташкентское время), на электронную почту: piu.remit@gmail.com