Унда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Абдумалик Назиров, ўринбасарлар - Собиржон Ортиқов ва Акбархон Йўлдошев сўзга чиқиб, мамлакатимиз энергетика соҳасида изчил амалга оширилаётган ислоҳотлар тармоқ фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқаётганини қайд этди.
Масъулларнинг таъкидлашича, ҳисобот даврида электр энергиясини узатиш, тармоқларни ишончли эксплуатация қилиш ва соҳани ривожлантириш борасида муҳим натижаларга эришилди. Хусусан, 1-чорак якунларига асосан 21,9 миллиард киловатт-соат электр энергияси узатилди ва режа 108 фоизга бажарилди. Технологик йўқотишлар 1,1 миллиард киловатт-соатни ташкил этиб, 3,97 фоизгача пасайтирилди (меъёр 4,99 фоиз). Шу даврда 19,9 миллион киловатт-соат электр энергияси иқтисод қилинди. 1000 киловатт-соат электр узатиш учун сарф 48,7 киловатт-соатни ташкил этди.
Йил якунига қадар 82,1 миллиард киловатт-соат электр энергияси узатиш, технологик йўқотишларни 4,96 фоиз даражасида ушлаб туриш ва 115,3 миллион киловатт-соат электр энергиясини иқтисод қилиш режалаштирилган.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Абдумалик Назировнинг сўзларига кўра, сўнгги йилларда электр энергетикаси соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, аввало, тармоқнинг барқарорлиги ва самарадорлигини оширишга қаратилган.
–Биз учун энг муҳим вазифалардан бири электр энергиясини узлуксиз етказиб бериш билан бирга, унинг сифатини ҳам таъминлашдир. Бугунги кунда тармоқларни модернизация қилиш, эскирган инфратузилмани босқичма-босқич янгилаш ишлари жадал олиб борилмоқда. Хусусан, юқори кучланишли электр узатиш линиялари ва подстанциялар реконструкция қилиниб, замонавий рақамли бошқарув тизимлари жорий этилмоқда. Бу эса энергия йўқотишларини камайтириш ва тизимни масофадан туриб бошқариш имконини беради. Яна бир муҳим йўналиш шуки, бу - қайта тикланувчи энергия манбаларини миллий тармоққа интеграция қилишдир. Қуёш ва шамол электр станцияларининг улуши ошиб бораётган бир пайтда, уларни ягона тизимда самарали бошқариш масаласи долзарб аҳамият касб этади.
Рақамларга эътибор қаратадиган бўлсак, ҳозирги кунга қадар умумий қуввати 6 979 МВт бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари асосидаги электр станциялари ишга туширилган. Жумладан,  4430 МВт қуёш фотоэлектр станциялари, 1 652 МВт шамол электр станциялари ва 897 МВт электр энергиясини сақлаш тизимлари ташкил этади. 2026 йил давомида умумий қуввати 3 929 МВт бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари асосидаги  станцияларни ишга тушириш режалаштирилган.
Албатта, барча ислоҳотларнинг марказида инсон омили туради. Малакали кадрлар тайёрлаш, ходимларнинг касбий салоҳиятини ошириш ҳам устувор вазифаларимиздан бири ҳисобланади. Умуман олганда, амалга оширилаётган ислоҳотлар электр энергетикаси соҳасини янги босқичга олиб чиқиш, иқтисодиётимиз тармоқларини барқарор энергия билан таъминлашга хизмат қилади, – деди А.Назиров.
Тадбирда мавжуд тармоқларни модернизация қилиш, куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўриш ҳамда  инвестиция дастурларининг ижроси каби йўналишлар сарҳисоб қилинди ва келгуси режалар муҳокама этилди. Маълум қилинишича, ҳозирги кунда тизим тасарруфида 1 675 та подстанция ва 38 623 километр электр узатиш тармоқлари мавжуд бўлиб, умумий қувват 61 012 мегавольт-амперни ташкил этади. 1-чорак давомида минглаб километр тармоқларда режали кўриклар, юзлаб ускуналарда таъмирлаш ва модернизация ишлари амалга оширилди.
Ёз мавсуми ҳамда 2026-2027 йиллар куз-қиш даврига тайёргарлик доирасида 23 552 километр магистрал электр узатиш тармоқларининг 5 667 километрида таъмир ишлари бажарилди, 2 817 та куч трансформаторлардан 792 таси ва 4 217 та ўчиргичлардан 921 таси таъмирдан ўтказилди.
Инвестиция дастурлари доирасида 1-чоракда 117,2 миллион доллар маблағ ўзлаштирилди, бу режага нисбатан 140 фоизни ташкил этади. Йил якунига қадар жами 664,4 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиши режалаштирилган. Бу маблағлар ҳисобидан янги подстанциялар қуриш, мавжуд инфратузилмани модернизация қилиш ҳамда электр узатиш тармоқларини кенгайтириш ишлари амалга оширилади.
Шунингдек, рақамлаштириш ва автоматлаштириш йўналишида SCADA ва ERP тизимлари жорий этилмоқда. Сунъий интеллект ечимлари асосида электр тармоқларини бошқариш самарадорлигини ошириш ишлари олиб борилмоқда.

Председатель правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Абдумалик Назиров, его заместители Собиржон Ортиков и Акбархон Йулдошев отметили, что последовательные реформы в энергетическом секторе страны способствуют выводу отрасли на качественно новый уровень.
В первом квартале передано 21,9 млрд кВт⋅ч электроэнергии,  план выполнен на 108 процентов. Технологические потери составили 1,1 млрд кВт⋅ч и снижены до 3,97 процента. Кроме того, за отчетный период сэкономлено 19,9 млн кВт⋅ч электроэнергии.
До конца года планируется передать 82,1 млрд кВт⋅ч электроэнергии, удержать уровень технологических потерь на отметке 4,96 процента и обеспечить экономию 115,3 млн кВт⋅ч энергии.
Председатель правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Абдумалик Назиров подчеркнул, что реализуемые в последние годы реформы в энергетическом секторе прежде всего направлены на повышение устойчивости и эффективности работы энергосистемы.
– Одной из наших ключевых задач является обеспечение качества электроэнергии, – отметил А. Назиров. – Осуществляются модернизация сетей и поэтапное обновление устаревшей инфраструктуры. Реконструируются высоковольтные линии электропередачи и подстанции, внедряются цифровые системы управления. Это позволяет снижать потери энергии и  дистанционно управлять системой. Отдельное важное направление – интеграция возобновляемых источников энергии в национальную сеть. В условиях роста доли солнечных и ветровых электростанций особую актуальность приобретает их эффективное управление в рамках единой энергосистемы.
В стране введены в эксплуатацию солнечные фотоэлектрические, ветровые электрические станции и системы накопления энергии. В течение этого года планируется ввести дополнительные объекты общей мощностью 3 929 МВт. Приоритетами остаются  подготовка квалифицированных специалистов и повышение их профессионального уровня. Все преобразования направлены на развитие электроэнергетической отрасли и обеспечение стабильного энергоснабжения всех секторов экономики.
В ходе конференции также были подведены итоги модернизации существующих сетей, подготовки к осенне-зимнему периоду и реализации инвестиционных программ. В  системе функционируют 1 675 подстанций и 38 623 км линий электропередачи, а общая установленная мощность составляет 61 012 мегавольт-ампер. Отмечено, что из 23 552 км магистральных линий электропередачи отремонтировали 5 667 км, а также  792 из 2 817 силовых трансформаторов и 921 из 4 217 выключателей.
В рамках инвестиционной программы  освоено 117,2 млн долларов, что составляет 140 процентов от запланированного объема. До конца года планируется освоить  664,4 млн долларов инвестиций. Эти средства будут направлены на строительство подстанций, модернизацию существующей инфраструктуры и расширение электрических сетей.
В рамках цифровизации и автоматизации внедряют системы SCADA и ERP. Параллельно  повышается эффективность управления электросетевым комплексом с использованием решений на основе искусственного интеллекта.