Ўқувчиларнинг ижодий салоҳиятини юксалтириш: Ихтисослаштирилган умумтаълим мактабида Акциядорлик жамияти билан ҳамкорликда “Энергия – бу ҳаёт” деб номланган навбатдаги учрашув ўтказилди
Ёдингизда бўлса, 2020 йил 30 октябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида мамлакатимизда таълим-тарбия тизимини такомиллаштириш, илм-фан соҳаси ривожини жадаллаштириш масалалари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтган эди.
Йиғилишда бугунги модернизация жараёнлари, ислоҳот ва ўзгаришлар натижадорлиги мактаб таълимига, янги авлод кадрларини етиштириш масаласига бориб тақалаётгани қайд этилган, мактаблар нафақат таълим маскани, балки маҳалланинг маданий, интеллектуал маркази бўлиши зарурлиги таъкидланган эди.
Давлатимиз раҳбари аввало мактабларда ўқув юкламаси ва дарслар сонини қайта кўриб чиқиш, ўқувчиларни фақат ёдлашга эмас, балки фикрлашга чорлайдиган методика яратиш зарурлигини таъкидланган, энг муҳими, бу жараёнларга педагогика йўналишидаги университет ва институтлар ҳам жалб қилиниб, педагог кадрлар тайёрлаш методикаси ҳам янгиланиши белгилаб берилганди.
Жумладан, касб-ҳунарга ўргатиш учун меҳнат таълими, яъни технология фанини такомиллаштириш, ўқувчиларнинг ижодий салоҳиятини юксалтириш учун турли соҳа вакиллари билан ижодий ва техник-муҳандислик ғояларни эътироф этишга бағишланган учрашувлар ўтказиш тавсия этилганди.
Дарҳақиқат, мактаблар билим билан бирга тарбия, маънавият маскани ҳамдир. Давлатимиз раҳбари бу ишларга ҳудудларда яшаб, ижод қилаётган шоир ва ёзувчиларни кенг жалб қилиш, таълим-тарбия масалалар ҳаммадан, мактаб директоридан бошлаб Бош вазиргача бўлган барча бўғиндаги раҳбарлардан юксак масъулият ва юқори даражадаги жавобгарликни талаб қилишни зарурлигини алоҳида таъкидлаб ўтганди.
Барчамизга маълум, иқтисодиётни ривожланишида ўрта бўғин кадрларининг ўрни алоҳида ҳисобга олинади ва ишлаб чиқариш, саноат ҳамда хизмат кўрсатиш соҳаларида ишчи касб ва мутахассисликларга бўлган эҳтиёж жуда юқори кўрсаткичларни ташкил этади. Анъанавий таълим шаклида ўқувчи/талаба олий ёки профессионал таълим муассасасида назарий билимларни кўпроқ эгаллаб, амалиёт қисмини жуда оз соатларда корхона ва ташкилотларда ўтайди.
Таълим-тарбия масканларида энергетика соҳасига оид дастлабки тушунчаларни шакллантириш, истеъмол маданиятини юклалтириш, ўқувчи-талабаларга энергетика соҳасига оид ислоҳотлар ва бу мураккаб жараёнда эришилган ютуқлар, мавжуд камчиликлар, истиқболдаги режалар билан бўлишиш мақсадида «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти мутахассислари турли ўқув муассасаларида “маҳорат дарслари” ўтиб келмоқда.
Акциядорлик жамияти расмий веб-сайтида “Tarmoq ilmiy-texnik kengashi” деб номланган махсус рукн ташкил этилган бўлиб, унда шу йўналишдаги хабар ва янгиликлар эълон қилиб борилади.
Эътиборингизга шундай тадбирлардан тайёрланган маълумотномалар ва уларнинг электрон ҳаволасини тақдим этамиз:
26.09.2019 — ЭНEРГИЯ ТEЖАМКОРЛИГИ: ДОЛЗАРБ МАВЗУГА МАКТАБ ЎҚУВЧИЛАРИ БEФАРҚ ЭМАС!
https://arxiv.uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/87
29.01.2021 — 29 январь куни «ЭНEРГО-ИТ» филиали ходимлари иштирокида "Давлат тилида иш юритиш асослари" фани бўйича маҳорат дарси машғулотлари ўтказилди.