Yodingizda bo‘lsa, 2020-yil 30-oktabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mamlakatimizda taʼlim-tarbiya tizimini takomillashtirish, ilm-fan sohasi rivojini jadallashtirish masalalari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi.
Yig‘ilishda bugungi modernizatsiya jarayonlari, islohot va o‘zgarishlar natijadorligi maktab taʼlimiga, yangi avlod kadrlarini yetishtirish masalasiga borib taqalayotgani qayd etilgan, maktablar nafaqat taʼlim maskani, balki mahallaning madaniy, intellektual markazi bo‘lishi zarurligi taʼkidlangan edi.
Davlatimiz rahbari avvalo maktablarda o‘quv yuklamasi va darslar sonini qayta ko‘rib chiqish, o‘quvchilarni faqat yodlashga emas, balki fikrlashga chorlaydigan metodika yaratish zarurligini taʼkidlangan, eng muhimi, bu jarayonlarga pedagogika yo‘nalishidagi universitet va institutlar ham jalb qilinib, pedagog kadrlar tayyorlash metodikasi ham yangilanishi belgilab berilgandi.
Jumladan, kasb-hunarga o‘rgatish uchun mehnat taʼlimi, yaʼni texnologiya fanini takomillashtirish, o‘quvchilarning ijodiy salohiyatini yuksaltirish uchun turli soha vakillari bilan ijodiy va texnik-muhandislik g‘oyalarni eʼtirof etishga bag‘ishlangan uchrashuvlar o‘tkazish tavsiya etilgandi.
Darhaqiqat, maktablar bilim bilan birga tarbiya, maʼnaviyat maskani hamdir. Davlatimiz rahbari bu ishlarga hududlarda yashab, ijod qilayotgan shoir va yozuvchilarni keng jalb qilish, taʼlim-tarbiya masalalar hammadan, maktab direktoridan boshlab Bosh vazirgacha bo‘lgan barcha bo‘g‘indagi rahbarlardan yuksak masʼuliyat va yuqori darajadagi javobgarlikni talab qilishni zarurligini alohida taʼkidlab o‘tgandi.
Barchamizga maʼlum, iqtisodiyotni rivojlanishida o‘rta bo‘g‘in kadrlarining o‘rni alohida hisobga olinadi va ishlab chiqarish, sanoat hamda xizmat ko‘rsatish sohalarida ishchi kasb va mutaxassisliklarga bo‘lgan ehtiyoj juda yuqori ko‘rsatkichlarni tashkil etadi. Anʼanaviy taʼlim shaklida o‘quvchi/talaba oliy yoki professional taʼlim muassasasida nazariy bilimlarni ko‘proq egallab, amaliyot qismini juda oz soatlarda korxona va tashkilotlarda o‘taydi.
Taʼlim-tarbiya maskanlarida energetika sohasiga oid dastlabki tushunchalarni shakllantirish, isteʼmol madaniyatini yuklaltirish, o‘quvchi-talabalarga energetika sohasiga oid islohotlar va bu murakkab jarayonda erishilgan yutuqlar, mavjud kamchiliklar, istiqboldagi rejalar bilan bo‘lishish maqsadida «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» aksiyadorlik jamiyati mutaxassislari turli o‘quv muassasalarida “mahorat darslari” o‘tib kelmoqda.
Aksiyadorlik jamiyati rasmiy veb-saytida “Tarmoq ilmiy-texnik kengashi” deb nomlangan maxsus rukn tashkil etilgan bo‘lib, unda shu yo‘nalishdagi xabar va yangiliklar eʼlon qilib boriladi.
Eʼtiboringizga shunday tadbirlardan tayyorlangan maʼlumotnomalar va ularning elektron havolasini taqdim etamiz:
26.09.2019 — ENERGIYA TEJAMKORLIGI: DOLZARB MAVZUGA MAKTAB O‘QUVCHILARI BEFARQ EMAS!
https://arxiv.uzbekistonmet.uz/oz/lists/view/87
29.01.2021 — 29-yanvar kuni “ENERGO-IT” filiali xodimlari иштирокида "Davlat tilida ish yuritish asoslari" fani bo‘yicha mahorat darsi mashg‘ulotlari o‘tkazildi.