Loyihalar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 23 fevraldagi PQ-5001-son «Buxoro viloyati Peshku tumanida quvvati 300–500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish investitsiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida», PQ-5003-son «Buxoro viloyati G‘ijduvon tumanida quvvati 500 MVt bo‘lgan shamol elektr stansiyasini qurish investitsiya loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida», shuningdek 2021 yil 30 dekabrdagi PQ-72-son «O‘zbekiston Respublikasining 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Investitsiya dasturini tasdiqlash hamda investitsiya loyihalarini boshqarishning yangi yondashuv va mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risida»gi qarorlariga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Loyihalar quvvati 500 MVtgacha bo‘lgan shamol elektr stansiyalarini tashqi elektr ta’minoti bilan ta’minlash, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, shuningdek tabiiy gaz iste’molini kamaytirishga qaratilgan.
Loyihalarni amalga oshirish doirasida mavjud elektr tarmoqlari infratuzilmasini rivojlantirish va kengaytirish nazarda tutilgan bo‘lib, jumladan “Sarimay” ulanish punktini 500 kV kuchlanishli podstansiyaga aylantirish ko‘zda tutilgan. Bu esa ishlab chiqaruvchi quvvatlarni Yagona elektr energetika tizimiga ishonchli integratsiya qilish va hududda elektr ta’minoti barqarorligini oshirish imkonini beradi.
Loyihalar doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) talablariga muvofiq ekologik va ijtimoiy hujjatlar ishlab chiqilgan bo‘lib, ular jumlasiga ekologik va ijtimoiy ta’sirni baholash hamda manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro hamkorlik mexanizmlari kiradi. Ushbu hujjatlar quyidagi ilovalarda keltirilgan.
Ilovalar:
I tom - «“Sarimoy - Jonkeldi” elektr uzatish liniyasi - “Sarimoy” podstansiyasini kengaytirish» loyihasining no-texnik xulosasi.
«“Sarimoy – Jonkeldi” elektr uzatish liniyasi – “Sarimay” podstansiyasini kengaytirish» loyihasi bo‘yicha manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro hamkorlik rejasi.

Проекты реализуются в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 23 февраля 2021 года № ПП-5001 «О мерах по реализации инвестиционного проекта “Строительство ветряной электростанции мощностью 300–500 МВт в Пешкунском районе Бухарской области”», № ПП-5003 «О мерах по реализации инвестиционного проекта “Строительство ветряной электростанции мощностью 500 МВт в Гиждуванском районе Бухарской области”, а также от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022–2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов управления инвестиционными проектами».
Проекты направлен на обеспечение внешнего электроснабжения ветряных электростанций общей установленной мощностью до 500 МВт, развитие возобновляемых источников энергии, а также сокращение потребления природного газа.
В рамках реализации проектов предусмотрено развитие и расширение существующей инфраструктуры электросетевого хозяйства, включая преобразование пункта подключения «Саримай» в подстанцию напряжением 500 кВ. Это позволит обеспечить надежную интеграцию генерирующих мощностей в Единую электроэнергетическую систему и повысить устойчивость электроснабжения региона.
В рамках проектов разработаны экологические и социальные документы в соответствии с требованиями Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), включая оценку экологических и социальных воздействий, а также механизмы взаимодействия с заинтересованными сторонами. Указанные документы представлены в приложениях ниже.
Приложения:
Том I – Нетехническое резюме проекта «Линия электропередачи “Саримай – Джанкельды” – расширение подстанции “Саримай”».
План взаимодействия с заинтересованными сторонами по проекту «Линия электропередачи “Саримай – Джанкельды” – расширение подстанции “Саримай”».