Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида мамлакатимиз мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан ҳудудларда умумий қиймати 50 триллион сўмлик 163 та янги объектни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди
• 25.08.2026
Мустақиллик байрами арафасида 163 та янги объект ишга туширилди
Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида мамлакатимиз мустақиллигининг 35 йиллиги муносабати билан ҳудудларда янги объектларни ишга тушириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда давлатимиз раҳбари ҳудудлардаги студияларга йиғилган кенг жамоатчилик вакилларини, улар орқали бутун халқимизни яқинлашиб келаётган улуғ байрам билан табриклади.
Ортда қолган ўн йилда Ўзбекистонда инсон қадрини улуғлаш ва аҳоли фаровонлигини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар юз берди. Тадбиркорликка кенг йўл очилиб, иқтисодиётни диверсификация қилиш, рақобатбардош саноат тармоқларини яратиш, чекка туман ва қишлоқлар инфратузилмасини яхшилаш бўйича улкан ишлар бажарилди. Таълим, тиббиёт ва маданият соҳаларига эътибор янги босқичга кўтарилди.
– Сўнгги ўн йил мамлакатимиз тарихида янги Уйғониш даври – Учинчи Ренессанс пойдеворини қуриш босқичи сифатида абадий муҳрланди, – деди Президентимиз.
Бу даврда иқтисодиётимиз ҳажми 2,5 баробардан зиёд ошди. Иқтисодиёт тармоқларига 160 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиниб, умумий қиймати 76 миллиард долларлик 2 минг 163 та йирик саноат лойиҳаси ишга туширилди, қарийб 6 миллион нафар аҳоли доимий иш ўрни билан таъминланди.
Бугун юртимизда дунёнинг етакчи компаниялари, йирик инвесторлари ва халқаро молия институтлари иштирокида кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Инвестициялар кўпайиши билан саноатимиз қиёфаси ҳам тубдан ўзгармоқда.
– Биз хомашё экспорт қилган давлатдан уни чуқур қайта ишлаш занжири асосида тайёр маҳсулотни жаҳон бозорига олиб чиқадиган иқтисодиётга ўтяпмиз. Энг муҳими, янги корхоналар билан бирга замонавий технологиялар, янги касблар ва юқори малакали иш ўринлари ҳам пайдо бўлмоқда, – деди давлатимиз раҳбари.
Жорий йилнинг ўзида 1,7 миллиард долларлик 56 та йирик замонавий саноат ва сервис объекти иш бошлади, 8,8 мингта юқори даромадли иш ўрни яратилди.
Шунингдек, бюджетдан ажратилган 46 триллион сўм ҳисобидан 385 та мактаб, 113 та боғча, 81 та шифохона, 7,5 минг километр йўл, 3,2 минг километр ичимлик суви ва канализация тармоқлари қурилди, таъмирланди ва реконструкция қилинди.
Бугунги маросимда мамлакатимизнинг барча ҳудудларида умумий қиймати қарийб 50 триллион сўм бўлган 72 та йирик саноат ва сервис лойиҳаси ҳамда 91 та ижтимоий соҳа объекти фойдаланишга топширилди. Уларнинг очилиши Мустақиллик байрамига муносиб туҳфа бўлди.
Янги лойиҳалар ҳисобига 15 мингта иш ўрни яратилади, бюджетга йилига қўшимча 1 триллион сўм тушум тушиши таъминланади.
Инвестиция лойиҳалари энергетика, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат саноати, металлургия, автомобилсозлик, электротехника, қурилиш материаллари, тоғ-кон, тўқимачилик ва енгил саноат каби муҳим йўналишларни қамраб олган.
Жумладан, Сирдарё вилоятида 1 минг 573 мегаваттли электр энергияси ишлаб чиқариш қуввати, Қорақалпоғистон Республикасида 200 мегаваттли шамол электр станцияси ва 100 мегаваттли энергия сақлаш тизими ишга туширилди. Навоий вилоятидаги янги энергетика лойиҳалари йилига 657 миллион киловатт-соат электр энергиясини ишлаб чиқаради.
Мазкур лойиҳалар орасида мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини сезиларли оширадиган қувватлар ҳам бор. Андижон, Наманган ва Жиззах вилоятларида ишга туширилган тўқимачилик, трикотаж ва гилам маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхоналари миллионлаб долларлик экспортни таъминлайди. Самарқанд ва Тошкент вилоятларида барпо этилган янги металлургия корхоналари ҳам саноат кооперациясини кенгайтириш ва импорт ўрнини босишга хизмат қилади.
Президентимиз бугунги лойиҳаларни фақат инвестиция ва экспорт кўрсаткичлари билан ўлчаш тўғри бўлмаслигини таъкидлади. Янги ўқув йили арафасида ижтимоий соҳада ҳам кўплаб замонавий объектлар фойдаланишга топширилмоқда. Улар орасида 36 та болалар боғчаси, 43 та мактаб, 7 та олий таълим муассасаси ва 3 та шифохона бор.
Янги Тошкент ҳудудида жаҳон стандартлари асосида 10 гектар майдонда барпо этилган Янги Ўзбекистон университетининг замонавий мажмуаси шулар жумласидандир. Бу ерда 7 минг нафар талаба таҳсил олиши учун шароит яратилган.
Олий таълим муассасасида Гарвард университети билан ҳамкорликда Ректорлар мактаби фаолияти йўлга қўйилди. Оксфорд университети билан биргаликда давлат хизматчиларининг малакасини ошириш бўйича “Таълим хаби” ташкил этилади. 1 октябрдан Сунъий интеллект институти иш бошлайди.
Шунингдек, 30 минг квадрат метр майдонга эга беш қаватли янги Миллий кутубхона энг замонавий техникалар билан жиҳозланган. У бир вақтнинг ўзида 1,5 минг нафар китобхонга хизмат кўрсата олади. Бу ерда 28 дан зиёд ўқув хонаси ва заллар, турли сиғимдаги конференция заллари ташкил этилган, 200 мингдан ортиқ китоб жамланган.
Қарши шаҳрида 400 миллиард сўмлик Иқтисодиёт ва педагогика университетининг замонавий бино ва иншоотлари барпо этилди. Бу ерда 3 минг нафар талаба таҳсил олади, 700 нафар аҳоли даромадли иш билан таъминланади.
Фарғона вилоятидаги янги замонавий тиббиёт муассасасида эса йилига 60 минг нафар беморни даволаш ва 30 минг нафар аёлни скринингдан ўтказиш имконияти яратилди.
Давлатимиз раҳбари янги объектларни барпо этишда иштирок этган инвестор ва тадбиркорлар меҳнатини юксак баҳолади.
– Сиз киритаётган ҳар бир инвестиция Ўзбекистон келажагининг пойдеворини мустаҳкамлайди. Сиз яратаётган ҳар бир иш ўрни оилалар фаровонлигига хизмат қилади. Сиз ишлаб чиқараётган ҳар бир маҳсулот мамлакатимиз иқтисодий салоҳиятини янги босқичга олиб чиқади. Сиз экспорт қилаётган ҳар бир товар Ўзбекистоннинг жаҳон бозоридаги рақобатбардошлигини оширади, – деди Президентимиз.
Ушбу лойиҳаларни барпо этишда фидойилик кўрсатган қурувчилар, муҳандис ва лойиҳачилар, тадбиркор ва инвесторларга миннатдорлик билдирилди.
Шундан сўнг давлатимиз раҳбари рамзий тугмани босди ва 72 та йирик инвестиция лойиҳаси ҳамда 91 та ижтимоий соҳа объекти фойдаланишга топширилди.

В преддверии празднования Дня независимости введены в эксплуатацию 163 новых объекта
С участием Президента Шавката Мирзиёева состоялась церемония ввода в эксплуатацию новых объектов в регионах страны в связи с 35-летием независимости.
За последние десять лет в Узбекистане реализованы масштабные реформы, направленные на обеспечение интересов человека и повышение благосостояния населения. Созданы широкие возможности для развития предпринимательства, проделана огромная работа по диверсификации экономики, созданию конкурентоспособных отраслей промышленности и улучшению инфраструктуры в отдаленных районах и сельской местности. Поддержка сфер образования, здравоохранения и культуры вышла на новый уровень.
– Последние десять лет навсегда вписаны в историю нашей страны как этап создания фундамента новой эпохи Возрождения – Третьего Ренессанса, – отметил Президент.
За этот период объем экономики увеличился более чем в 2,5 раза. В отрасли было привлечено 160 миллиардов долларов иностранных инвестиций, введены 2 163 крупных промышленных объекта общей стоимостью 76 миллиардов долларов, почти 6 миллионов человек были обеспечены постоянными рабочими местами.
Сегодня в Узбекистане реализуется множество проектов при участии ведущих мировых компаний, крупных инвесторов и международных финансовых институтов. По мере роста объема инвестиций кардинально меняется и облик нашей промышленности.
– От страны, ориентированной на экспорт сырья, мы переходим к экономике, способной вывести на мировой рынок готовую продукцию за счет цепочки глубокой переработки сырья. Самое главное, наряду с новыми предприятиями появляются новые технологии, новые профессии и высококвалифицированные рабочие места, – отметил глава государства.
Только в текущем году введены в эксплуатацию 56 крупных современных промышленных и сервисных объектов общей стоимостью 1,7 миллиарда долларов, создано 8,8 тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
Кроме того, за счет 46 триллионов сумов, выделенных из государственного бюджета, построены, отремонтированы и реконструированы 385 школ, 113 детских садов, 81 больница, 7,5 тысячи километров дорог, а также 3,2 тысячи километров водопроводных и канализационных сетей.
В ходе сегодняшней церемонии во всех регионах страны были введены в эксплуатацию 72 крупных промышленных и сервисных проекта, а также 91 объект социальной сферы общей стоимостью почти 50 триллионов сумов. Их открытие стало достойным подарком ко Дню независимости.
За счет новых проектов будет создано 15 тысяч рабочих мест, обеспечены дополнительные бюджетные поступления в размере 1 триллиона сумов в год.
Инвестиционные проекты охватывают такие важные направления, как энергетика, сельское хозяйство и пищевая промышленность, металлургия, автомобилестроение, электротехника, производство строительных материалов, горнодобывающая, текстильная и легкая промышленность.
В частности, в Сырдарьинской области введены в эксплуатацию генерирующие мощности общей мощностью 1 573 мегаватта, в Республике Каракалпакстан – ветровая электростанция мощностью 200 мегаватт и система накопления энергии мощностью 100 мегаватт. Новые энергетические проекты в Навоийской области позволят ежегодно вырабатывать 657 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
Среди проектов – новые производственные мощности, которые позволят существенно увеличить экспортный потенциал страны. Предприятия по производству текстильной, трикотажной и ковровой продукции в Андижанской, Наманганской и Джизакской областях обеспечат экспорт на миллионы долларов. Расширению промышленной кооперации и импортозамещению будут способствовать и новые металлургические предприятия, созданные в Самаркандской и Ташкентской областях.
Президент подчеркнул, что оценивать сегодняшние проекты исключительно по показателям инвестиций и экспорта было бы неправильно. Накануне нового учебного года множество современных объектов вводится также в социальной сфере. Среди них – 36 детских садов, 43 школы, 7 высших образовательных учреждений и 3 больницы.
Современный комплекс Университета «Новый Узбекистан», построенный в соответствии с мировыми стандартами на территории Нового Ташкента на площади 10 гектаров – из их числа. Здесь созданы условия для обучения 7 тысяч студентов.
В университете совместно с Гарвардским университетом организована деятельность Школы ректоров. Совместно с Оксфордским университетом будет создан образовательный хаб для повышения квалификации государственных служащих. С 1 октября начнет работу Институт искусственного интеллекта.
Кроме того, новая Национальная библиотека площадью 30 тысяч квадратных метров и высотой в пять этажей оснащена самым современным оборудованием. Она сможет одновременно обслуживать до 1,5 тысячи читателей. В библиотеке оборудовано более 28 учебных комнат и залов, организованы конференц-залы различной вместимости. Фонд библиотеки насчитывает более 200 тысяч книг.
В городе Карши возведены современные здания и сооружения Университета экономики и педагогики общей стоимостью 400 миллиардов сумов. Здесь будут обучаться 3 тысячи студентов, 700 жителей будут обеспечены рабочими местами.
А в новом современном медицинском учреждении в Ферганской области созданы возможности для ежегодного лечения 60 тысяч пациентов и проведения скрининга 30 тысяч женщин.
Глава нашего государства высоко оценил участие инвесторов и предпринимателей в создании новых объектов.
– Каждая вложенная вами инвестиция укрепляет фундамент будущего Узбекистана. Каждое созданное вами рабочее место способствует благополучию семей. Каждый производимый вами продукт выводит экономический потенциал нашей страны на новый уровень. Каждый экспортируемый вами товар повышает конкурентоспособность Узбекистана на мировом рынке, – отметил Президент.
Выражена благодарность строителям, инженерам и проектировщикам, предпринимателям и инвесторам, проявившим самоотверженность при реализации этих проектов.
Затем глава нашего государства нажатием символической кнопки ввел в строй 72 крупных инвестиционных проекта и 91 объект социальной сферы.