Президент Шавкат Мирзиёев иқтидорли бошқарувчилар, лидерлар ва янги авлод раҳбарларини аниқлаш ва танлаш ҳамда “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди
Иқтидорли бошқарувчиларни саралаш ва янги авлод раҳбарларини тайёрлаш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев иқтидорли бошқарувчилар, лидерлар ва янги авлод раҳбарларини аниқлаш ва танлаш ҳамда “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари юзасидан тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда Ўзбекистон интеллектуал салоҳият ва юқори технологияларга асосланган янги ривожланиш босқичига ўтмоқда. Мамлакатимизга ҳар йили 50 миллиард доллардан зиёд инвестиция кириб келмоқда, экспорт ҳажми 40 миллиард долларга яқинлашмоқда, замонавий корхоналар ишга туширилмоқда.
Бундай шароитда профессионал давлат хизмати ва рақобатбардош иқтисодиёт учун зарур кадрларни олдиндан тайёрлаш стратегик аҳамият касб этади.
Сўнгги йилларда давлат бошқарувида кадрларни танлаш ва баҳолаш тизими изчил рақамлаштирилди. Илк бор 87,7 минг нафар давлат хизматчисининг ягона электрон маълумотлар базаси шакллантирилди. Давлат хизматига қабул қилиш очиқ танлов асосида, номзодларнинг билим ва кўникмаларини инсон омилисиз баҳолаш орқали амалга оширилмоқда.
Тақдимотда сунъий интеллект ёрдамида тармоқлар ва ҳудудларнинг драйвер соҳалари таҳлил қилиниб, 50 дан ортиқ замонавий касб бўйича бошқарув кадрларига эҳтиёж мавжудлиги аниқлангани қайд этилди. Айниқса, энергетика ва “яшил” технологиялар, қурилиш ва урбанизация, қишлоқ ва сув хўжалиги, рақамлаштириш ҳамда хизмат кўрсатиш йўналишларида малакали мутахассисларга талаб юқори.
Давлатимиз раҳбари тайёр кадрлар базаси бўлмаса, бошқарув тизимида узилишлар юз бериши, иш самарадорлиги ва қарорлар сифати пасайишини таъкидлади.
Кадрларни баҳолашда эскича “объективка” усулидан воз кечиб, номзоднинг билими, касбий тажрибаси, психологик хусусиятлари, стратегик фикрлаши ва лидерлик қобилиятини қамраб оладиган портфолио тизимига ўтиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Янги тартибга кўра, истиқболли бошқарувчилар рақамли технологиялар асосида 100 баллик мезон бўйича баҳоланади. Катта маълумотлар ва бизнес-таҳлил воситалари орқали юқори салоҳиятли кадрлар аниқланиб, улар учун сунъий интеллект ёрдамида индивидуал касбий ривожланиш режалари ишлаб чиқилади. Мазкур тизимни дастлаб қишлоқ хўжалиги, олий таълим ва қурилиш соҳаларида синовдан ўтказиш таклиф этилди.
Ҳар икки йилда 500 нафар истиқболли бошқарувчини саралаб олиш, шу тариқа 2030 йилга қадар 1,5 минг нафар юқори салоҳиятли мутахассисдан иборат янги авлод раҳбар кадрлар захирасини яратиш режалаштирилган.
Тақдимотда раҳбарлик лавозимлари учун захирани шаффоф шакллантиришга қаратилган “ТОП-100” очиқ танловини ўтказиш механизми ҳам баён қилинди. Танлов аграр соҳа, соғлиқни сақлаш, тадбиркорлик, суд-ҳуқуқ, таълим, ахборот технологиялари ва сунъий интеллект йўналишларини қамраб олади.
Номзодлар тест, комплекс касбий баҳолаш ва суҳбат босқичларидан ўтади. Ғолиблар махсус ўқув курсларида тайёрланиб, миллий кадрлар захирасига киритилади, уларнинг касбий ўсиши ва раҳбарлик лавозимларига тайинланиши бўйича манзилли чоралар кўрилади.
Миллий кадрлар захирасини шакллантиришда хориждаги ватандошлар, шунингдек, дунёнинг энг нуфузли 100 та университетини тамомлаган ва уларда таҳсил олаётган ёшлар салоҳиятидан самарали фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди.
Бу борада 2026 йил 1 октябрдан career.edu.uz платформасида “Хориждаги талабалар” модулини ишга тушириш режалаштирилган. У орқали чет элда таълим олаётган ёшлар давлат идоралари ва хусусий корхоналарга бириктирилади, уларнинг амалиёт ўташи, иш берувчилар билан мулоқоти ҳамда келгусида ишга жалб қилиниши таъминланади.
Йиғилишда “Эл-юрт умиди” жамғармаси фаолиятини такомиллаштириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди. Ўтган йили жамғарма трансформация қилингани натижасида дунёнинг энг нуфузли 100 та олийгоҳи талабаси бўлган стипендиатлар улуши 30 фоиздан 80 фоизга етди. Кейинги йилда янги тартиб асосида ўтказилган учта танловда 447 нафар иқтидорли ёш стипендия соҳиби бўлди.
Шу билан бирга, жамғарма дастурларини ҳудуд ва тармоқларнинг аниқ эҳтиёжларига боғлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Иқтидорли ёшларни хорижий университетларда манзилли тайёрлаш, ўқиш харажатларини йирик корхоналар билан биргаликда молиялаштириш, нуфузли хорижий олийгоҳлар билан қўшма дастурларни йўлга қўйиш бўйича таклифлар билдирилди.
Шунингдек, битирувчиларнинг илмий тадқиқотлари, стартаплари ва ислоҳотларга қаратилган ташаббусларини кичик грантлар орқали қўллаб-қувватлаш, юқори бўғин раҳбарлари учун Сингапур, Малайзия, Буюк Британия ва Япония тажрибаси асосида лидерлик дастурларини ташкил этиш режалари кўриб чиқилди.
Президентимиз кадрларни саралашда очиқлик ва холисликни таъминлаш, иқтидорли мутахассисларни тизимли равишда қўллаб-қувватлаш ҳамда уларнинг салоҳиятидан мамлакат тараққиёти йўлида самарали фойдаланиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Рассмотрены предложения по отбору талантливых управленцев и подготовке руководителей нового поколения
Сегодня Узбекистан вступает в новый этап развития, опирающийся на интеллектуальный потенциал и высокие технологии. Ежегодный приток инвестиций в нашу страну превышает 50 миллиардов долларов, объем экспорта приближается к 40 миллиардам долларов, вводятся в строй современные предприятия.
В этих условиях стратегическое значение приобретает вопрос опережающей подготовки кадров, необходимых для профессиональной государственной службы и конкурентоспособной экономики.
За последние годы система отбора и оценки кадров в сфере государственного управления была последовательно цифровизирована. Впервые сформирована единая электронная база данных 87,7 тысячи государственных служащих. Прием на госслужбу осуществляется на основе открытого конкурса путем оценки знаний и навыков кандидатов без участия человеческого фактора.
В ходе презентации отмечено, что с использованием искусственного интеллекта проведен анализ точек роста отраслей и регионов, по итогам которого выявлена потребность в управленческих кадрах по более чем 50 современным специальностям. Особо высокий спрос на квалифицированных специалистов отмечается в сферах энергетики и «зеленых» технологий, строительства и урбанизации, сельского и водного хозяйства, цифровизации, секторе услуг.
Глава нашего государства подчеркнул, что отсутствие готового кадрового резерва может привести к сбоям в системе управления, снижению эффективности работы и качества принимаемых решений.
Указано на необходимость отказаться от устаревшего метода оценки кадров «по объективке» и перейти к системе портфолио, предусматривающей комплексную оценку кандидатов с учетом их знаний, профессионального опыта, психологических качеств, стратегического мышления и лидерских способностей.
Согласно новому порядку, перспективные управленцы будут оцениваться по 100-балльной системе на основе цифровых технологий. Путем анализа больших данных и инструментов бизнес-аналитики будут выявляться специалисты с высоким потенциалом, для которых с применением искусственного интеллекта будут разработаны индивидуальные планы профессионального развития. Эту систему предложено внедрить сначала в сферах сельского хозяйства, высшего образования и строительства.
Планируется каждые два года отбирать по 500 перспективных управленческих кадров и таким образом сформировать к 2030 году кадровый резерв руководителей нового поколения, состоящий из 1,5 тысячи специалистов с высоким потенциалом.
В ходе презентации также озвучен механизм проведения открытого конкурса «ТОП-100», направленного на прозрачное формирование кадрового резерва для руководящих должностей. Конкурс охватит аграрную отрасль, здравоохранение, предпринимательство, судебно-правовую систему, образование, информационные технологии и искусственный интеллект.
Кандидаты пройдут этапы тестирования, комплексной профессиональной оценки и собеседования. После прохождения подготовки на специальных учебных курсах победители будут внесены в национальный кадровый резерв. Будут приняты адресные меры по обеспечению их профессионального роста и назначения на руководящие должности.
Подчеркнута важность эффективного использования потенциала соотечественников, проживающих за рубежом, а также молодежи, окончившей или обучающейся в 100 ведущих университетах мира, в процессе формировании национального кадрового резерва.
В этом направлении с 1 октября 2026 года на платформе career.edu.uz планируется запустить модуль «Студенты за рубежом». С его помощью обучающиеся за границей молодые люди будут закреплены за государственными органами и частными предприятиями, что позволит студентам проходить практику, взаимодействовать с потенциальными работодателями и в дальнейшем трудоустроиться.
На совещании уделено внимание и вопросам совершенствования деятельности Фонда «Эл-юрт умиди». В результате проведенной в прошлом году трансформации фонда доля стипендиатов, обучающихся в 100 ведущих университетах мира, увеличилась с 30 до 80 процентов. По итогам трех конкурсов, проведенных в соответствии с новым порядком за последний год, стипендиатами фонда стали 447 талантливых молодых людей.
Вместе с тем отмечена необходимость увязать программы фонда с конкретными потребностями регионов и отраслей. Выдвинуты предложения по адресной подготовке талантливой молодежи в зарубежных университетах, софинансированию расходов на обучение вместе с крупными предприятиями, а также запуску совместных образовательных программ с ведущими зарубежными высшими учебными заведениями.
Также рассмотрены планы по поддержке научных исследований, стартапов и инициатив выпускников, направленных на реализацию реформ, через малые гранты, а также организации лидерских программ для руководителей высшего звена на основе опыта Сингапура, Малайзии, Великобритании и Японии.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по обеспечению открытости и объективности при отборе кадров, системной поддержке талантливых специалистов, а также эффективному использованию их потенциала на благо развития страны.