“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти Кузатув кенгашига ҳисобдор Ички аудит хизмати аудиторларига ТАЛАБНОМА
Бўш лавозим номи
Ички аудит хизмати аудитори
Ҳисобдор
Кузатув кенгашига
Бевосита раҳбари
Ички аудит хизмати раҳбари
Вазифалари ва функционал мажбуриятлари
Ички аудит натижалари бўйича Жамият Кузатув кенгашини ишончли ахборот билан таъминлаш ва Жамият фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш;
ички аудит давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича тавсияларни Жамият Бошқарувига тезкорлик билан киритиш, уларнинг бартараф этилиши устидан назоратни амалга ошириш; барча акциядорларнинг, шу жумладан миноритар акциядорларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлаш;
Жамиятнинг бухгалтерия ҳисоби тизимининг ишончлилиги, тўлиқлиги, холислиги ва молиявий ҳисоботининг ишончлилигини баҳолаш.
Жамиятнинг кузатув кенгаши томонидан ҳар йили тасдиқланадиган режага мувофиқ тегишли текширувлар ўтказиш йўли билан ички аудитни (ҳар чоракда ва ҳисобот йили якунлари бўйича) ўтказиш:
• тасдиқланган бизнес-режанинг бажарилиши;
• корпоратив бошқарув тамойилларига риоя қилиш;
• бухгалтерия ҳисоби ва молиявий ҳисоботнинг ҳолати;
• солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларнинг тўғри ҳисобланиши ва тўланиши;
• молия-хўжалик фаолиятини амалга оширишда қонунчиликка риоя қилиш;
• активлар ҳолати;
жамият томонидан тузиладиган хўжалик шартномаларини уларнинг қонун ҳужжатлари талабларига мувофиқлиги юзасидан экспертизадан ўтказиш;
бухгалтерия ҳисобини юритиш ва молиявий ҳисоботни тузишда Жамиятга услубий ёрдам кўрсатиш, молия, солиқ, банк ва бошқа қонун ҳужжатлари масалалари бўйича маслаҳат бериш;
Жамият Кузатув кенгаши ва Бошқарувига техник вазифаларни ишлаб чиқишда, ташқи аудиторлик ва баҳоловчи ташкилотларнинг таклифларини баҳолашда, шунингдек, аудиторлик текширувини ўтказиш учун ташқи аудиторлик ташкилотини танлашда тавсиялар тайёрлашда кўмаклашиш;
Жамият Кузатув кенгаши қарорларининг бажарилишини мониторинг қилиш;
мўлжалланаётган йирик битим, Жамиятнинг аффилланган шахси билан тузилган битим ёки Жамиятнинг аффилланган шахси билан тузилган йирик битим бўйича тавсияларни ўрганиш ва бериш;
Жамиятнинг ички назорат тизими ва Жамиятнинг компаниялар гуруҳи фаолияти мувофиқлиги ва самарадорлигини баҳолашни амалга ошириш;
Жамиятда ва Жамиятнинг компаниялар гуруҳида хатарларни бошқариш тизимининг самарадорлигини баҳолаш;
Жамиятда ва Жамиятнинг компаниялар гуруҳида қабул қилинган корпоратив бошқарув тамойилларининг жорий этилиши ва уларга риоя этилишини баҳолаш.
Номзодга қўйиладиган талаблар
Маълумоти
Олий, МБА даражасига эга бўлиш мақсадга мувофиқ
Мутахассислиги
Иқтисодиёт/Молия/Бизнес
Иш тажрибаси
Ички аудит хизмати аудитори асосан:
Молия, Давлат молиявий назоратида, Бухгалтерия ҳамда энергетика соҳаларида, бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботи билан боғлик бир ёки бир нечта бўлимларда ёки ички ва ташқи аудитор лавозимида камида 1 йиллик иш тажрибасига эга бўлиши;
Ички аудиторлар институти томонидан ишлаб чиқилган молиявий ҳисоботларни халқаро стандартларини ва ички аудитнинг халқаро профессионал стандартларини билиши;
Ўзбекистон Республикасининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини, шу жумладан аудиторлик фаолияти, бухгалтерия ҳисоби, солиқ солиш масалаларини билиши лозим.
Махсус кўникмалар
➤ Молиявий режалаштириш ва таҳлил усулларини, молиявий ва бухгалтерия ҳисоботи асосларини билиш;
ташкилотнинг молиявий-иқтисодий ва ишлаб чиқариш-хўжалик фаолиятини тартибга солувчи қонун ҳужжатлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни билиш;
бухгалтерия ҳисобини ташкил этиш, молияни бошқариш ва солиқ солиш масалалари бўйича меъёрий ва услубий ҳужжатларни билиш;
✓ Компетентлилик, масъулиятлилик, профессионаллик;
5.
Хоржий тилларни билиш бўйича
⁃ Инглиз ва русс тиллари;
6.
Компьютер саводхонлиги
Ишончли фойдаланувчи (1C, SAP (Ariba, S/4 HANA), MS office ва бошқалар);
Ҳамкорлик шартлари
Бандлик шакли (штатлари бирлигида)
Жамият жойлашган мазилдаги офисда, тўлиқ иш куни
Синов муддати
3 ой
Хизмат сафарларига
Акциядор ва кузатув кенгаши ҳамда Ички аудит хизмати бошлиғининг талабига кўра амалга оширилади.
Қўшимча талаблар
Сертификатларнинг мавжудлиги
Қуйидаги халқаро аудиторлик сертификатига эга бўлиш ёки Ўзбекистон Республикаси Аудиторлар палатасининг амалдаги аудиторлик сертификатига эга бўлиш ёки улардан бирини олиш йўлида сезиларли даражадаги натижа бўлиши лозим:

ТРЕБОВАНИЯ к аудиторам Службы внутреннего аудита, подотчетной Наблюдательному совету АО “Национальные электрические сети Узбекистана”
• 24.06.2026
1.
Название вакансии
Аудитор службы внутреннего аудита
2.
Подотчётное лицо
К наблюдательному совету
3.
Непосредственный руководитель
Руководитель службы внутреннего аудита
4.
Задачи и функциональные обязанности
Предоставление Наблюдательному совету Общества достоверной информации по результатам внутреннего аудита и подготовка предложений по совершенствованию деятельности Общества;
оперативное внесение на рассмотрение Правления Общества рекомендаций по устранению недостатков, выявленных в ходе внутреннего аудита, и осуществление контроля за их устранением; обеспечение защиты прав и законных интересов всех акционеров, включая миноритарных;
оценка надёжности, полноты, объективности системы бухгалтерского учёта Общества и достоверности его финансовой отчётности;
проведение внутреннего аудита (ежеквартально и по итогам отчётного года) путём проведения соответствующих проверок в соответствии с планом, ежегодно утверждаемым Наблюдательным советом Общества:
• выполнение утверждённого бизнес-плана;
• соблюдение принципов корпоративного управления;
• состояние бухгалтерского учёта и финансовой отчётности;
• правильность исчисления и уплаты налогов и других обязательных платежей;
• соблюдение законодательства при осуществлении финансово-хозяйственной деятельности;
• состояние активов;
проведение экспертизы заключаемых Обществом хозяйственных договоров на предмет их соответствия требованиям законодательства;
оказание Обществу методической помощи в ведении бухгалтерского учёта и составлении финансовой отчётности, консультирование по вопросам финансового, налогового, банковского и иного законодательства;
содействие Наблюдательному совету и Правлению Общества в разработке технических заданий, оценке предложений внешних аудиторских и оценочных организаций, а также в подготовке рекомендаций по выбору внешней аудиторской организации для проведения аудиторской проверки;
мониторинг исполнения решений Наблюдательного совета Общества;
изучение и предоставление рекомендаций по предполагаемой крупной сделке, сделке с аффилированным лицом Общества или крупной сделке, которая одновременно является сделкой с аффилированным лицом Общества;
осуществление оценки соответствия и эффективности системы внутреннего контроля Общества и деятельности группы компаний Общества;
оценка эффективности системы управления рисками в Обществе и в группе компаний Общества;
оценка внедрения и соблюдения принципов корпоративного управления, принятых в Обществе и в группе компаний Общества.
ТРЕБОВАНИЯ К КАНДИДАТУ
Образование
Наличие высшего образования и степени MBA является преимуществом.
Профессия
Экономика / Финансы / Бизнес
Опыт работы
Аудитор службы внутреннего аудита должен соответствовать следующим основным требованиям:
Иметь опыт работы не менее 1 года в сферах финансов, государственного финансового контроля, бухгалтерии и энергетики, в одном или нескольких отделах, связанных с бухгалтерским учётом и отчётностью, либо на должности внутреннего или внешнего аудитора;
Знать международные стандарты финансовой отчётности (МСФО) и международные профессиональные стандарты внутреннего аудита, разработанные Институтом внутренних аудиторов;
Знать нормативно-правовые акты Республики Узбекистан, в том числе по вопросам аудиторской деятельности, бухгалтерского учёта и налогообложения.
Специальные навыки
Знание методов финансового планирования и анализа, основ финансовой и бухгалтерской отчётности;
знание законодательных и иных нормативно-правовых актов, регулирующих финансово-экономическую и производственно-хозяйственную деятельность организации;
знание нормативных и методических документов по вопросам организации бухгалтерского учёта, управления финансами и налогообложения; Компетентность, ответственность, профессионализм;
5.
Владение иностранными языками
Владение английским и русским языками (уровень не ниже C1);
6.
Компьютерная грамотность
Уверенный пользователь (1С, SAP (Ariba, S/4 HANA), MS Office и др.);
УСЛОВИЯ СОТРУДНИЧЕСТВА
Форма занятости (в штатных единицах)
Работа в офисе по месту нахождения компании, полный рабочий день.
Испытательный срок
3 месяца
Для служебных поездок
Осуществляется по требованию акционера и наблюдательного совета.
Дополнительные требования
Наличие сертификатов
Кандидат должен иметь один из следующих международных аудиторских сертификатов, или действующий сертификат аудитора Палаты аудиторов Республики Узбекистан, или продемонстрировать значительный прогресс в получении одного из них:
✓ Сертификат CIA (Certified Internal Auditor);
✓ Сертификат ACCA (Association of Certified Chartered Accountants);
✓ Сертификат CIPA (Certified International Professional Accountant);
✓ Сертификат CPA (Certified Public Accountant);
✓ Диплом DipIFR (Diploma in International Financial Reporting);
✓ Диплом DipCPIA (Certified Professional Internal Auditor);
✓ Сертификат CFE (Certified Fraud Examiner);
✓ Сертификат CISA (Certified Information Systems Auditor);
✓ Сертификат CISM (Certified Information Security Manager)
Личные качества
➤ Высокий уровень аналитического мышления;
✓ Ориентация на результат;
➤ Высокая системность и гибкость мышления, последовательность в работе;
✓ Высокая работоспособность и мотивация на результат;
✓ Умение работать в команде;
➤ Умение работать в режиме многозадачности;
Отрасли
Финансы, Государственный финансовый контроль, Бухгалтерский учёт; Энергетика, Нефть и газ; Лёгкая/тяжёлая промышленность;