Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида экологик вазият барқарорлиги, чиқиндиларни бошқариш, қиш мавсумига тайёргарлик ва ёнғин хавфсизлигини таъминлаш юзасидан йиғилиш бўлиб ўтди
Экологик барқарорлик, қиш мавсумига тайёргарлик ва ёнғин хавфсизлиги масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳузурида йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда экологик барқарорлик, шу жумладан чиқиндиларни қайта ишлаш масалалари атрофлича кўриб чиқилди, шунингдек, мутасаддиларнинг қишга тайёрлик юзасидан ҳисоботлари тингланди.
Аввало, Тошкент шаҳрида экологик вазиятни яхшилаш бўйича махсус комиссиянинг ҳисоботи тингланди. Ҳаво ифлосланишига қарши кўрилаётган, ифлосланиш манбаларини аниқлаш ва уларни бартараф этиш йўналишида амалга оширилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, охирги кунларда мамлакатимиз ҳудуди бўйлаб совуқ антициклон таъсири кучайиб бормоқда. Натижада ҳаво босими ошиб, ҳарорат пасаймоқда, инверсия ҳодисалари кучаймоқда. Бундай шароитда ҳаводаги майда заррачалар юқорига кўтарилмай, пастки қатламларда тўпланиб қолмоқда. Метеорологик шароитлар туфайли ҳавонинг табиий тозаланиш суръати секинлашмоқда.
Сўнгги кунларда ҳавони ифлослантираётган манбаларни аниқлаш ва уларнинг фаолиятига чек қўйиш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида ахборот берилди. Иссиқхоналар, қурилиш майдонлари, автотранспорт воситалари ва ноқонуний фаолият юритувчи объектлар юзасидан ўтказилган текширувлар, шаҳар бўйлаб кўчаларни намлаш, ариқларни тозалаш, фаввораларни ишга тушириш каби барқарорлаштириш тадбирлари шулар жумласидан. Кучайтирилган тартибда рейдлар ва профилактика ишлари олиб борилмоқда.
Президентимиз мазкур чораларни нафақат пойтахтда, балки ҳудудларда ҳам тизимли давом эттириш, аниқланган қонунбузарликларни тезкор бартараф этиш, ҳавога таъсир кўрсатувчи барча омилларни қатъий назорат остига олишни топширди.
Маиший чиқиндилардан электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича 933 миллион долларлик лойиҳалар 6 та ҳудудда – Андижон, Наманган, Фарғона, Самарқанд, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларида бошланган, аммо бошқа вилоятларда бу борада жиддий ҳаракат кузатилмаяпти. Бошланган лойиҳаларда ҳам инвесторларни инфратузилма – йўл, электр, сув билан таъминлаш ишлари талаб даражасида эмас.
Вилоятлар ҳокимликлари ва Экология миллий қўмитасига камчиликларни бартараф этиб, келгуси йилда қолган ҳудудларда ҳам шундай лойиҳаларни бошлаш топширилди.
2030 йилгача маиший чиқинди полигонларини 50 фоизга қисқартириш белгиланган. Сўнгги йилларда 47 та полигон фаолияти тугатилиб, рекультивация қилинди, натижада 243 гектар ер табиатга қайтарилди.
Лекин ҳозирда ишлаётган 132 та полигоннинг аксариятида ҳалигача ҳимоя деворлари, “яшил белбоғ”, сув таъминоти ва экологик хавфсизлик иншоотлари ташкил этилмагани кўрсатиб ўтилди.
– Бу атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатяпти ва аҳоли эътирозларига сабаб бўляпти. Шу боис, маиший чиқинди полигонларини экологик хавфсиз ҳудудга айлантириш зарур. Биринчи навбатда, одамларнинг соҳадан розилигига эришишимиз керак. Бу масалага фақат чиқиндини бошқариш эмас, балки саноат, энергетика, экологик маданият билан узвий боғлиқ йўналиш сифатида ёндашиш лозим, – деди давлатимиз раҳбари.
Мутасаддиларга рекультивация қилинган 47 та полигон ерини қайта фойдаланишга киритиб, уларда “яшил майдон”лар барпо қилиш, янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш кераклиги кўрсатиб ўтилди. Мавжуд полигонларнинг барчаси атрофида “яшил белбоғ” яратиш, дарахт ва кўчат экиш ишларини полигонларнинг ярмида баҳор мавсумида, қолган ярмида куз мавсумида якунлаш вазифаси қўйилди.
2026 йилдан бу ишларга республика бюджетидан ҳар йили камида 150 миллиард сўм ажратиб борилиши белгиланди.
Охирги икки йилда авваллари қайта ишланмаган саноат ва хавфли чиқиндиларни қайта ишлаш даражаси 4,5 фоизга олиб чиқилди. Мазкур кўрсаткич камлиги қайд этилиб, саноат ва хавфли чиқиндилар ҳосил бўлаётган ва сақланаётган жойларни хатловдан ўтказиб, уларни қайта ишлаш ҳамда утилизация қилиш бўйича камида 1 тадан лойиҳани бошлаш зарурлиги таъкидланди. Хавфли чиқиндиларни назорат қилиш бўйича ягона ахборот-мониторинг платформасини ишга тушириш топширилди.
Йиғилишда таъкидланганидек, имтиёзли шартларда суюлтирилган газ етказиб беришда камчиликлар сақланиб қолмоқда, талон-торож ҳолатлари учрамоқда. “Ҳудудгазтаъминот” тизимига бу ҳолатларга чек қўйиш, ҳудудма-ҳудуд юриб, аҳолининг муаммоларини ҳал этиш топширилди. Эскирган электр тармоқлари ва ортиқча юкламада ишлаётган трансформаторларни хатловдан ўтказиб, уларнинг барқарор ишлашини таъминлаш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, 1800 километр электр тармоқларида таъмирлаш ишлари сифатсиз бажарилгани аниқланган. Бош прокуратурага мазкур ҳолатларни ўрганиш ва қонун устуворлигини таъминлаш, “Энергоинспекция”га эса назорат ишларини янгича ёндашув асосида ташкил қилиб, фавқулодда тартибда ишлашга ўтиш топширилди.
Қиш мавсумида энергия ресурслари аҳолига узлуксиз етказиб берилиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда ёнғин хавфсизлиги масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Мамлакатимизда 44 мингдан зиёд кўп қаватли биноларда ёнғин хавфсизлиги ҳолатини тўлиқ ўрганиш, фавқулодда вазиятлар тизими бундай хавф-хатарларга қарши ҳаракат қилишга шай туриши зарурлиги таъкидланди.
Биноларнинг ташқи деворларида кучли ёнувчан материалларни қўллашни тақиқловчи қатъий талабларни қонун ҳужжатларига киритиш вақти келгани таъкидланди. Шу муносабат билан кўп қаватли уйларда қурилиш нормалари ва ёнғин хавфсизлиги қоидаларини халқаро тажрибага мослаш ҳамда масъул раҳбарлар жавобгарлигини кучайтириш бўйича қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш топширилди.
Коммунал хизматлар ишини мувофиқлаштириш ва фавқулодда вазиятларда тезкор ҳаракат қилиш тизимини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди. Ўтган мавсумда пойтахтда тўпланган тажриба асосида республиканинг бошқа ҳудудлари кесимида ишчи гуруҳлар ташкил этиш, барча коммунал хизматлар ва бошқарув сервис компанияларини ФВВ диспетчерлик тизимига боғлаш ва хонадонбай профилактика ишларини кучайтириш вазифаси қўйилди.

Обсуждены вопросы экологической стабильности, подготовки к зиме и пожарной безопасности
На совещании подробно рассмотрены вопросы обеспечения стабильности экологической ситуации, в том числе переработки отходов, заслушаны отчеты ответственных лиц о подготовке к зимнему сезону.
В начале был заслушан отчет Специальной комиссии по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте. Обсуждены принимаемые меры по борьбе с загрязнением воздуха, выявлению источников загрязнения и их устранению.
Как было отмечено, в последние дни над территорией страны усиливается влияние холодного антициклона. В результате повышается атмосферное давление, понижается температура и усиливаются инверсионные явления. В таких условиях мелкие частицы не поднимаются вверх и накапливаются в нижних слоях воздуха. Отмечалось, что из-за метеорологических условий естественное очищение атмосферы замедляется.
Была представлена информация о проводимой работе по выявлению источников загрязнения воздуха и ограничению их деятельности. В частности, проведены проверки тепличных хозяйств, строительных площадок, автотранспортных средств и объектов с незаконной деятельностью; осуществлены такие стабилизационные меры, как увлажнение улиц, очистка арыков, запуск фонтанов. В усиленном режиме продолжаются рейды и профилактические мероприятия.
Президент поручил продолжить эти меры не только в столице, но и в регионах, оперативно устранять выявленные нарушения и обеспечить строгий контроль всех факторов, влияющих на качество воздуха.
Проекты по производству электроэнергии из бытовых отходов на сумму 933 миллиона долларов начаты в шести регионах – Андижанской, Наманганской, Ферганской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях, однако в других регионах серьезных сдвигов в этом направлении не наблюдается. В уже начатых проектах не организована на должном уровне работа по обеспечению инвесторов инфраструктурой – дорогами, электричеством, водоснабжением.
Хокимиятам областей и Национальному комитету по экологии поручено устранить имеющиеся недостатки и в следующем году запустить аналогичные проекты в оставшихся регионах.
К 2030 году запланировано на 50 процентов сократить количество полигонов твердых бытовых отходов. За последние годы деятельность 47 полигонов была прекращена, проведена рекультивация, в результате чего 243 гектара земель возвращены природе.
Однако у большинства из действующих 132 полигонов до сих пор отсутствуют защитные ограждения, «зеленые пояса», системы водоснабжения и объекты экологической безопасности.
– Это негативно влияет на окружающую среду и вызывает недовольство населения. Поэтому полигоны твердых бытовых отходов необходимо превратить в экологически безопасные зоны. Прежде всего мы должны обеспечить удовлетворенность людей в этой сфере. К данной теме следует подходить не только как к управлению отходами, но и как к направлению, тесно связанному с промышленностью, энергетикой и экологической культурой, – подчеркнул Президент.
Ответственным руководителям поручено ввести земли рекультивированных 47 полигонов в хозяйственный оборот, создать там «зеленые зоны» и реализовать новые инвестиционные проекты. Вокруг всех действующих полигонов необходимо сформировать «зеленый пояс», завершив посадку деревьев и саженцев на половине объектов весной, на второй половине – осенью.
С 2026 года на эти работы ежегодно из бюджета будет выделяться не менее 150 миллиардов сумов.
За последние два года уровень переработки ранее не перерабатываемых промышленных и опасных отходов доведен до 4,5 процента. Отмечена недостаточность этого показателя. Поручено провести инвентаризацию мест образования и хранения промышленных и опасных отходов и ввести по крайней мере по одному проекту по их переработке и утилизации. Также дано поручение создать единую информационно-мониторинговую платформу по контролю опасных отходов.
На совещании отмечалось, что остаются недостатки в обеспечении населения сжиженным газом на льготных условиях, фиксируются случаи хищений. Системе «Худудгазтаъминот» поручено устранить такие факты, работать по каждому району и решать проблемы населения. Поручено провести инвентаризацию изношенных электрических сетей и трансформаторов, работающих с перегрузкой, и обеспечить их стабильное функционирование.
Установлено, что на 1800 километрах электрических сетей ремонт выполнен некачественно. Генеральной прокуратуре поручено изучить эти случаи и обеспечить верховенство закона, а «Энергоинспекции» – перестроить контрольную деятельность на основе новых подходов и перейти к работе в чрезвычайном режиме.
Подчеркнута необходимость бесперебойной доставки энергетических ресурсов населению в зимний сезон.
Отдельно затронуты вопросы пожарной безопасности.
Было отмечено, что необходимо полностью изучить состояние пожарной безопасности более чем в 44 тысячах многоэтажных зданиях по стране, а система реагирования на чрезвычайные ситуации должна быть готова к возможным рискам.
Отдельно подчеркнута необходимость введения в законодательство строгих требований, запрещающих использование легковоспламеняющихся материалов на внешних стенах зданий. В связи с этим поручено разработать законопроект о приведении строительных норм и правил пожарной безопасности в многоэтажных домах в соответствие с международной практикой и усилении ответственности должностных лиц.
Обсуждены вопросы координации работы коммунальных служб и совершенствования системы оперативного реагирования в чрезвычайных ситуациях. На основе опыта прошедшего сезона поручено сформировать рабочие группы в разрезе районов по всей республике, интегрировать все коммунальные службы и управляющие сервисные компании в диспетчерскую систему МЧС и усилить подомовую профилактическую работу.