ЕТТБ талабларига мувофиқ инвестицион лойиҳалар доирасида ишлаб чиқилган экологик ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 декабрдаги ПҚ‑459‑сон “Ўзбекистон Республикасининг 2022–2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ва 2025 йил 11 февралдаги ПҚ‑51‑сон “Халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари иштирокидаги лойиҳаларни тайёрлаш ва амалга ошириш механизмларини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорларига мувофиқ “127 км узунликдаги 500 кВли Саримой (Хоразм вилояти) - Жонкелди (Бухоро вилояти) юқори кучланишли электр узатиш тармоғини қуриш” ва “Саримой” подстанциясини 500 кВли подстанцияга ўзгартириш инвестицион лойиҳалари “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан амалга оширилмоқда.
Мазкур лойиҳалар АЖ томонидан Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) молиявий кўмаги билан амалга оширилмоқда ҳамда мамлакат энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш, самарадорлигини ошириш ва энергия таъминотининг барқарорлигини таъминлашга хизмат қилади.

Экологические документы, разработанные в рамках инвестиционных проектов в соответствии с требованиями ЕБРР
• 25.06.2025
В соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года № 459 «Об утверждении Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023–2025 годы и внедрении новых подходов и механизмов управления инвестиционными проектами» и от 11 февраля 2025 года № 51 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов подготовки и реализации проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций» cо стороны АО «Национальные электрические сети Узбекистана» реализуются инвестиционные проекты «Строительство высоковольтных линий электропередач 500 кВ “Сарымай (Хорезмская область) - Джанкельды (Бухарская область)” протяженностью 127 км и заход выход линии до 10 км, соединяющей новое ОРУ 500 кВ “Баш ВЭС” с линией электропередачи 500 кВ “Навои-Мурунтау”» и модернизация ПС Саримой на 500 кВ.
Данные проекты реализуются АО при финансовой поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) и направлены на модернизацию энергетической инфраструктуры страны, повышение ее эффективности и обеспечение устойчивости энергоснабжения.