Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишида иштирок этди
• 780
Коррупцияга қарши курашиш бўйича миллий кенгаш йиғилиши бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши йиғилишида иштирок этди. Йиғилишда юртимизда коррупциядан холи муҳит яратиш бўйича қилинган ишларга баҳо берилиб, келгуси вазифалар белгиланди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида коррупция ислоҳотлар йўлидаги энг катта тўсиқ ва ғов эканини таъкидлади.
Шу боис сўнгги йилларда бу иллатга қарши курашиш бўйича қонунлар қабул қилиниб, янги тизим яратилди. Парламент палаталарида масъул қўмиталар, Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши ва Агентлик ташкил қилинди.
Энг муҳими, жамиятда коррупция муаммосини жамоатчилик муҳокамасига олиб чиқадиган очиқ тизим, очиқ муҳит яратилди. Айниқса, оммавий ахборот воситаларининг бу борадаги ўрни ва таъсири ортиб бормоқда.
Аввало, коррупциянинг омилларига қарши курашилмоқда. Масалан, ерни ҳоким қарори билан ажратишдан тўлиқ воз кечиб, аукцион тизимига ўтказилгани натижасида бу тизим халқчил бўлди. “Шаффоф қурилиш” дастури жорий этилганидан кейин бу соҳада ҳам ижобий ўзгаришлар сезилди.
Давлат харидлари бўйича қонун қабул қилингани, танлов ва тендер рақамлашиб, соғлом рақобат бўлгани учун ўтган йили 14 триллион сўм бюджет маблағи тежалди.
Бугунга келиб, барча банклар 100 миллион сўмгача маиший кредитларни инсон омилисиз 5 дақиқа ичида онлайн бераяпти. Натижада олдин бу иш билан шуғулланган минглаб банкирлар энди маҳаллага тушиб, одамларга лойиҳа, кредит таклиф қилиб, мижозини кўпайтириш билан ишлаяпти.
Мактабгача ва мактаб таълими тизимида 10 дан ортиқ хизмат турлари тўлиқ электрон шаклга ўтказилди. Бу соҳада мурожаатлар сони 2,5 каррага камайди.
Олий таълим тизими ҳам рақамлаштирилди. Аввал тест топшириб, тўплаган баллига қараб, кейин олийгоҳни танлаш жорий қилинди. 35 турдаги ҳужжатларни инсон омилисиз олишга ўтилгани учун соҳадаги мурожаатлар 2,2 баравар камайди.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги инспектори “боди-камера”да хизмат ўтаётгани, авторақамлар аукционда сотилаётгани, қоғоздаги баённома йўқ бўлгани учун коррупция омиллари кескин камайди.
Аҳоли ва тадбиркорларга “халқ хизматидаги давлат” тамойили асосида хизмат кўрсатиш йўлга қўйилди. Хусусан, 120 турдаги ҳужжатларни талаб қилиш, 160 дан ортиқ лицензия ва рухсатномалар бекор қилинди. Натижада 200 мингга яқин янги тадбиркорлар бозорга кириб келди. Чет эл иштирокидаги корхоналар қарийб 5 карра ошиб, 23 мингга яқинлашди.
Электрон давлат хизматлари сони 15 карра ортиб, 721 тага етди, улардан фойдаланувчилар эса, 11 миллиондан ошди.
Энг муҳими, булар орқали аҳоли, тадбиркорлар, хорижий ҳамкорларимиз, халқаро ташкилотлар ва инвесторларнинг ислоҳотларга ишончи мустаҳкамланди. Сўнгги етти йилда 120 миллиард доллардан ортиқ инвестиция киргани, иқтисодиётимиз 2 карра ўсиб, ўтган йили 115 миллиард долларга етгани бунинг исботи.
Президент коррупцияга қарши курашиш доимий жараён эканини айтиб, бу борадаги долзарб масалаларни ва келгуси вазифаларни кўрсатиб ўтди.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари, асосан, коррупцияни аниқлаш ва жазолаш билан ишлаб, коррупциявий омилларни таг-томири билан йўқотадиган превентив чоралар эътиборсиз қолаётгани қайд этилди.
Шу боис Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг иш услуби ўзгартирилиши белгиланди. Бунинг учун, тажриба тариқасида 5 та – Соғлиқни сақлаш, Қурилиш, Сув хўжалиги вазирликлари, Нефтегаз ва Сувтаъминот жамиятларининг комплаенс назорати агентликка ўтказилади.
Шунингдек, туманлар даражасига тушиб, маиший ва тизимли коррупция омилларини чуқур ўрганади. Таҳлиллар асосида аниқ чораларни ишлаб чиқиб, Миллий кенгашга тақдим этади.
Коррупциявий жиноятларнинг 75 фоизи туман ва маҳаллада маиший коррупция шаклида содир этилаяпти. Шу боис энди Коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашлари таркиби тўлиқ янгиланади. Уларга вилоят халқ депутатлари кенгаши раислари бош бўлади.
Ҳудудий кенгашлар коррупциявий омилларни аниқлаб, уларга барҳам бериш учун қонунчиликни ўзгартириш, жазо муқаррарлигини таъминлаш бўйича Миллий кенгашга таклиф киритади.
Бундан саккиз йил аввал ҳудудларни комплекс ривожлантириш бўйича секторлар фаолияти йўлга қўйилган эди. Бу тизим ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этишга кўмаклашди. Шу билан бирга, сўнгги йилларда ҳудудлар салоҳияти ошди.
Шу боис энди прокурор, ички ишлар ва солиқ раҳбарлари секторлар фаолияти билан шуғулланмаслиги белгиланди. Жиноятчиликнинг олдини олиш, унга қарши курашиш бўйича қўшимча вазифалар қўйилди.
Давлат харидларида коррупциянинг олдини олиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Шу мақсадда Эксперт комиссияси тузилади. Илғор тажриба асосида давлат харидларида товарларнинг ўртача бозор нархлари кўриниб турадиган электрон платформа яратилади. Бунда, давлат харидларида сотиб олинадиган товар ва хизматлар нархи ўртача бозор нархидан кўпи билан 20 фоиздан ошмаслиги шарт. Ушбу талабни бузганлик учун қонун билан жавобгарлик ва жарималар жорий қилинади.
Бюджет ва бюджетдан ташқари маблағ ҳисобидан асосий воситаларни харид қилиш бўйича талаблар ҳам кучайтирилиши белгиланди. Давлат идораларининг харидларида мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган транспорт ва мебелга устуворлик бериш зарурлиги қайд этилди. Йирик лойиҳаларни юқори даражадаги коррупцияга қарши стандартлардан келиб чиқиб баҳолаш талаби қўйилди.
Коррупциянинг олдини олиш – давлат хизматига профессионал ва фидойи кадрларни танлаш ҳамда уларни “ҳалоллик вакцинаси” билан эмлашдан бошланади. Шу боис ишга олишдаги тартиб ва ёндашувларни такомиллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Давлат хизматчилари даромадини декларациялашга оид қонун зарурати қайд этилиб, унинг лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилиши белгиланди.
Фикри тоза, коррупцияга тоқатсиз янги авлодни тарбиялаш мақсадида таълим масканларида ҳалоллик ғояларини сингдириш, уларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари нутқида жамоатчиликка мурожаат қилиб, коррупцияга қарши курашиш умуммиллий вазифа, ҳар бир ватанпарвар юртдошимизнинг виждон иши эканини таъкидлади.
– Ҳаммамиз ягона куч бўлиб ҳаракат қилсак, албатта, катта ижобий самарага эришамиз. Шу боис маҳалла фаоллари, нуронийлар, зиёлилар, ёзувчи ва шоирлар, санъат ва маданият ходимлари, тадбиркорлар, таниқли шахслар, раҳбарлар, депутат ва сенаторлар – умуман бутун жамоатчилик бирлашиб, коррупцияга “жамият танасидаги саратон” сифатида қараши керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда парламент ва ҳукумат аъзолари, жамоатчилик вакиллари билан мулоқот бўлди.
Умуман, илк маротаба бундай тарзда йиғилиш ўтказилиши коррупцияга қарши кучли сиёсий иродани намоён этди. Давлатимиз раҳбари 55 та аниқ мақсадга йўналтирилган ташаббусларни илгари сурди.
Улар доирасида 5 та қонун, 12 та фармон ва қарорлар ишлаб чиқилади. Коррупцияга қарши курашишда парламент, Миллий ва ҳудудий кенгашлар, фуқаролик жамияти институтларининг роли оширилади.
Коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий асослари кучаяди. Декларациялаш, ноқонуний бойлик орттиришга оид янги тартиблар киритилиши натижасида коррупция омиллари чекланади. Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, ташкилотлардаги ички назорат тузилмалари фаолияти кучайтирилади.
Маиший коррупцияга қарши курашиш бўйича вазирлик, идоралар раҳбарлари масъулияти оширилади. Давлат хизматлари даражасини аҳоли баҳолайдиган тизим қилинади, энг ёмон кўрсаткичга эга соҳа раҳбарлари бўйича чора кўрилади.
Назорат инспекциялари мустақиллиги оширилади. Йирик инвестиция лойиҳаларида, аукционларда коррупциянинг олдини олувчи механизмлар жорий этилади.
Давлат харидлари тартибга солиниши, тўғридан-тўғри харидлар чекланиши ҳисобига бюджет маблағлари тежалиши таъминланади. Давлат пулини мақсадсиз сарфлаш ҳолатларига барҳам берилади.
Секторлардан озод бўлган куч ва воситалар жиноятчиликка қарши курашишга сафарбар этилиб, жамиятда барқарорлик муҳити ва одамларнинг розилиги ортади. Ноқонуний текширувлар устидан прокурор назорати кучайтирилиши орқали жойларда бизнес ва инвестиция муҳити яхшиланади.
Эришилган натижалар халқаро рейтингларда мамлакатимиз ўрнини яхшилайди. 2027 йилда UNCAC конференцияси мезбонлигига Ўзбекистон номзодини маъқуллаш учун замин ҳозирлайди.
Энг муҳим, аҳолининг, айниқса, ёшларнинг ҳуқуқий онги юксалтирилиб, жамиятда коррупцияга қарши курашишга дахлдорлик шаклланади.

Состоялось заседание Национального совета по противодействию коррупции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта принял участие в заседании Национального совета по противодействию коррупции. На нем была проанализирована проделанная работа по созданию среды, свободной от коррупции, и определены дальнейшие задачи.
В своем выступлении глава государства отметил, что коррупция является самым серьезным препятствием на пути реформ.
В связи с этим за последние годы были приняты законы и создана новая система по борьбе с этим пороком. В палатах парламента сформированы ответственные комитеты, учреждены Национальный совет и Агентство по противодействию коррупции.
Особое внимание уделено формированию условий, в которых общественность может открыто поднимать и обсуждать проблему коррупции. Особенно возрастают роль и влияние средств массовой информации в этой сфере.
В первую очередь предпринимаются меры по борьбе с причинами коррупции. Например, отказ от выделения земельных участков по решениям хокимов и переход к системе аукционов сделали процесс распределения более открытым. После внедрения программы «Шаффоф курииш» в данной сфере также наблюдаются положительные изменения.
Принятие закона о государственных закупках, цифровизация системы выборов и тендеров, а также установление здоровой конкуренции позволили за прошлый год сэкономить 14 триллионов сумов бюджетных средств.
На сегодняшний день все банки предоставляют бытовые кредиты до 100 миллионов сумов онлайн за 5 минут без участия человека. В результате тысячи банкиров, ранее занимавшихся обработкой подобных заявок, теперь работают непосредственно в махаллах, предлагая проекты и кредитные программы, что способствует росту клиентской базы.
В системе дошкольного и школьного образования более 10 видов услуг полностью переведены в электронный формат, что позволило сократить количество обращений в 2,5 раза.
Система высшего образования также была цифровизирована: введена система сдачи тестов и выбора вузов по их результатам, а автоматизированное получение 35 видов документов позволило сократить число обращений в 2,2 раза.
Благодаря использованию бодикамер инспекторами безопасности дорожного движения, продаже автомобильных номеров посредством аукционов и отказу от бумажных протоколов, факторы коррупции значительно сократились.
Обслуживание населения и предпринимателей организовано на основе принципа «государства, служащего народу»: отменены требования по предоставлению 120 видов документов, более 160 лицензий и разрешений. Это привело к появлению на рынке почти 200 тысяч новых предпринимателей, а число предприятий с иностранным участием увеличилось почти в 5 раз, достигнув 23 тысяч.
Количество электронных государственных услуг возросло в 15 раз, достигнув 721, а число их пользователей превысило 11 миллионов.
Самое важное, что благодаря этим мерам укрепилась вера населения, предпринимателей, зарубежных партнеров, международных организаций и инвесторов в проводимые реформы. За последние семь лет привлечено свыше 120 миллиардов долларов инвестиций, а экономика страны увеличилась вдвое, достигнув 115 миллиардов долларов в прошлом году.
Президент подчеркнул, что борьба с коррупцией является постоянным процессом, и обозначил актуальные вопросы и будущие задачи в этой сфере.
Отмечено, что правоохранительные органы в основном сосредоточены на выявлении и наказании коррупционных деяний, в то время как превентивные меры, направленные на искоренение коррупционных факторов, игнорируются.
В связи с этим было принято решение изменить методику работы Агентства по противодействию коррупции. В порядке эксперимента комплаенс-контроль в пяти ведомствах – министерствах здравоохранения, строительства, водного хозяйства, акционерных компаний «Узбекнефтегаз» и «Узсувтаъминот» будет передан агентству.
Кроме того, на уровне районов будет проведено глубокое изучение факторов бытовой и системной коррупции, на основе которого будут разработаны конкретные меры и представлены в Национальный совет.
Отмечено, что 75 процентов коррупционных преступлений совершаются в форме бытовой коррупции в районах и махаллях, поэтому состав региональных советов по противодействию коррупции будет полностью обновлен. Во главе их будут стоять председатели областных кенгашей народных депутатов.
Региональные советы будут предлагать в Национальный совет изменения в законодательство, направленные на искоренение коррупционных факторов и обеспечение неотвратимости наказания.
Восемь лет назад была внедрена система секторов по комплексному развитию территорий. Они способствовали решению социально-экономических проблем. В последние годы потенциал регионов значительно возрос.
В связи с этим было решено, что прокуроры, руководители внутренних дел и налоговых органов больше не будут заниматься деятельностью секторов. Поставлены дополнительные задачи по предупреждению преступности и борьбе с ней.
Особое внимание уделено предотвращению коррупции в сфере государственных закупок. Для этой цели будет создана Экспертная комиссия. На основе передового опыта будет разработана электронная платформа, позволяющая контролировать, чтобы цены на товары и услуги, приобретаемые в рамках государственных закупок, не превышали среднерыночные показатели более чем на 20 процентов. За нарушение этого требования будут введены меры ответственности и штрафы.
Требования к закупкам основных средств за счет бюджета и внебюджетных фондов также будут ужесточены. При закупках государственными учреждениями будет отдаваться приоритет отечественному транспорту и мебели, а в крупных проектах введено требование оценки с учетом высоких стандартов по борьбе с коррупцией.
Борьба с коррупцией начинается с выбора профессиональных и преданных своему делу сотрудников на государственную службу. В связи с этим даны поручения по совершенствованию процедур найма и оценки кандидатов.
Отмечена необходимость принятия закона о декларации доходов государственных служащих, и проект данного закона будет вынесен на общественное обсуждение.
Подчеркнута важность привития идей честности в образовательных учреждениях для воспитания нового поколения, не терпимого к коррупции, а также поддержки инициатив молодых людей.
Обращаясь к общественности, Президент заявил, что борьба с коррупцией является общенациональной задачей и делом совести каждого патриота страны.
– Если мы все объединим усилия, то обязательно добьемся значительных положительных результатов. Именно поэтому активисты махалли, старшее поколение, интеллигенция, писатели и поэты, работники сферы искусства и культуры, предприниматели, известные деятели, руководители, депутаты и сенаторы – вся общественность должна стать единым целом и рассматривать коррупцию как «язву на теле общества».
В ходе заседания состоялся диалог с членами парламента, представителями правительства и общественности.
Впервые проведенное в таком формате мероприятие продемонстрировало сильную политическую волю к борьбе с коррупцией.
Глава государства представил 55 конкретных инициатив, в рамках которых будут разработаны 5 законов, 12 указов и постановлений, а также усилена роль парламента, Национального и региональных советов и институтов гражданского общества в борьбе с коррупцией.
Правовая основа борьбы с коррупцией будет усилена: введение новой системы декларации доходов и порядка недопущения незаконного обогащения позволит сократить коррупционные факторы. Деятельность Агентства по противодействию коррупции и внутренних контрольных структур в организациях будет усилена.
Ответственность руководителей министерств и ведомств в недопущении бытовой коррупции будет повышена. Будет создана система оценки качества государственных услуг населением, в отношении руководителей с худшими показателями будут приниматься строгие меры.
Независимость контрольных инспекций будет укреплена, а в крупных инвестиционных проектах и аукционах будут внедрены механизмы предотвращения коррупции.
Благодаря упорядочиванию системы государственных закупок и ограничению прямых закупок будет обеспечена экономия бюджетных средств, а нецелевые траты государственных средств будут пресекаться.
Освобожденные ресурсы будут мобилизованы для борьбы с преступностью, что приведет к укреплению стабильности в обществе и повышению доверия граждан. Усиление прокурорского надзора за незаконными проверками поспособствует улучшению бизнес- и инвестиционного климата в регионах.
Достигнутые результаты улучшат позиции нашей страны в международных рейтингах, и к 2027 году будут созданы условия для выдвижения кандидатуры Узбекистана на проведение конференции UNCAC.
Самое важное – повысится правовое сознание населения, особенно молодежи, в обществе сформируется сопричастность к борьбе с коррупцией.