Марказий Осиёда яшил энергетика бўйича янги лойиҳа
Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон етакчилари яшил энергияни ривожлантириш ва узатиш лойиҳасини ишга туширдилар. СОП29 саммити доирасида экологик тоза келажак сари муҳим қадам бўладиган стратегик шериклик тўғрисидаги битим имзоланди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев қайта тикланадиган энергетика нафақат иқтисодий мақсад, балки келажак авлодлар олдидаги масъулият ҳам эканини таъкидлади.
Саммитда ушбу ҳамкорлик, жумладан, энергия тизимлари интеграцияси ва Европага экологик тоза энергия етказиб бериш учун янги имкониятлар очиши таъкидланди.
Лойиҳа шамол ва қуёш энергиясидан фойдаланади, бу эса иқлим ўзгаришини юмшатиш ва Париж келишуви доирасида иқлимни ҳимоя қилиш бўйича саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлашга ёрдам беради.
Саммитда Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон ва Саудия Арабистони энергетика вазирлари «яшил» энергияни ривожлантириш ва узатиш соҳасидаги ҳамкорлик бўйича ижро этувчи дастурни имзоладилар.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что возобновляемая энергетика — это не только экономическая цель, но и ответственность перед будущими поколениями.
На саммите было отмечено, что это сотрудничество в том числе откроет новые возможности для интеграции энергосистем и поставок экологически чистой энергии в Европу.
Проект будет использовать энергию ветра и солнца, что поможет смягчить климатические изменения и поддержать усилия по защите климата в рамках Парижского соглашения.
На саммите министры энергетики Узбекистана, Азербайджана, Казахстана и Саудовской Аравии подписали Исполнительную программу по сотрудничеству в области развития и передачи зеленой энергии.