Президент Шавкат Мирзиёев раислигида қурилиш индустрияси ва қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди
Қурилиш соҳасидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 23 сентябрь куни қурилиш индустрияси ва қурилиш материаллари тармоғини ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокамаси бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Қурилиш иқтисодиётнинг барча тармоқлари ривожланишига катта туртки берадиган соҳадир. Ҳар бир лойиҳа қурилиш материаллари ва жиҳозларга, ишчи ва мутахассисларга талабни оширади. Янги мажмуалар атрофида янги иш ўринлари, инфратузилма ва хизматлар пайдо бўлади.
Сўнгги етти йилда қурилиш материаллари соҳасига 9 миллиард доллар инвестиция киритилиб, 5 мингга яқин янги корхона ишга туширилган, 94 мингта доимий иш ўрни яратилган. Ишлаб чиқариш 2 карра ўсган, йиллик айланмаси 100 миллиард сўмдан зиёд корхоналар 150 тадан ошган.
Охирги беш йилда бунёдкорлик ҳажми 2 баравар кўпайган. 650 миллион долларлик янги маҳсулотлар ўзлаштирилгани ҳисобига қурилишдаги импорт улуши 31 фоиздан 25 фоизга камайган.
Қурилиш материаллари экспорт бозори кенгайиб, 58 тага етди. Хорижда 20 дан ортиқ савдо омборлари, 50 дан зиёд дўконлар очилди. Бу йил экспорт миқдорини 1 миллиард долларга етказиш мўлжалланган.
Шу билан бирга, соҳада муаммолар ҳам бор, имкониятлар эса кўп. Йиғилишда давлатимиз раҳбари уларни таҳлил қилиб, янги ташаббус ва вазифаларни айтди.
Бугун юртимизда қуввати 140 минг тонна бўлган 7 та базальт корхонаси бор. Бинокорликда бу маҳсулот кенг қўлланаётгани натижасида янги уй-жой ва ижтимоий биноларда энергия сарфи 20 фоизгача камайган.
Лекин, бундан ташқари, қуёш нурини қайтарувчи ойна, вермикулит аралашмаси каби материалларни ишлатиб, энергия сарфини яна 2 баравар қисқартирса бўлади. Биноларнинг фасад қисмида фибро толали панелдан фойдаланиш ҳам яхши натижа беради. Уни ишлаб чиқариш учун зарур бўлган цемент ва бойитилган қум ўзимизда етарли.
Мутасаддиларга шу каби муҳим қурилиш материалларини юртимизда ишлаб чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди. Жумаладан, Қувасойдаги “Кварц” корхонасида 20 миллион долларлик, Жиззахдаги ойна заводида 10 миллион долларлик инвестиция лойиҳалари бажарилиши айтилди.
Умуман, тадбиркорлар билан биргаликда, 3,5 миллиард долларлик 350 та янги лойиҳа режалаштирилган. Уларнинг қурилишига ҳамда фаолиятига камбағал оилалардан 50 минг фуқарони ишга жойлаштириш кўзда тутилган.
Қурилиш материаллари тайёрлашда энергия сарфини камайтириш жуда муҳим. Бу унинг таннархига, харидоргирлигига таъсир қилади.
Сўнгги икки йилда бу тармоқда ишлаб чиқариш 1,2 карра ошган бўлса-да, шундай чоралар ҳисобига энергия сарфи 1,3 баробар, энергия сиғими 1,6 баробар камайди. Мисол учун, “Қизилқумцемент”да иссиқлик алмашиш ускуналари реконструкция қилиниб, йилига 37 миллион киловатт соат электр тежалди.
Бугунги кунда илғор хорижий корхоналар иссиқлик энергиясидан қайта фойдаланиш орқали электр олиш технологиясини фаол қўлламоқда. Шу асосида, энергия сарфи юқори бўлган 34 та корхонада энерго аудитни якунлаб, йилига 300 миллион киловатт соат электрни иқтисод қилиш мумкинлиги айтилди.
Ҳозир юртимизда ишлаб чиқарилаётган 170 номдаги қурилиш материалидан 97 таси бўйича ички талаб қопланган. Лекин, бозор тўлиқ ўрганилмасдан, шунга ўхшаш лойиҳалар яна режаланган.
Шу боис энди бозор тўйинган қурилиш материаллари рўйхати эълон қилинади. Ички ва ташқи эҳтиёждан келиб чиқиб, янги маҳсулотлар бўйича таклифлар тайёрланиб, очиқ порталга жойлаштирилади. Лойиҳалар “Ўзсаноатқурилишматериаллари” уюшмасининг илмий-техник кенгашида кўриб чиқилади. Мазкур уюшма ҳузурида Корея тажрибаси асосида синов лабораторияси ташкил этилади.
Аниқланган қум-шағал майдонларини аукционга чиқариш, норуда конлардан ноқонуний фойдаланиш устидан назоратни кучайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда қурилиш соҳасидаги долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Сўнгги етти йилда мамлакатимизда қарийб 100 миллиард долларлик қурилишлар бўлган. Бу соҳадаги ишлар ҳажми йилига ўртача 7-8 фоиз ўсмоқда.
Дунёда қурилиш индустрияси кун сайин ривожланаяпти, янги технология ва инновациялар амалиётга кириб келаяпти. Лекин юртимизда ҳалигача эскича стандарт ва ёндашувлар сақланиб қолмоқда.
Замонавий услублардан орқада қолиб кетмаслик учун шаҳарсозлик нормалари ва қоидаларини мунтазам янгилаб бориш кераклиги таъкидланди.
Маълумки, жойларда туризм, савдо ва сервисни ривожлантириш мақсадида кичик ҳудудларнинг мастер режалари ишлаб чиқилмоқда. Масалан, Бухоро ва Навоий вилоятларида ишлар жадал бўлиб, дастлабки ерлар тадбиркорларга сотилган. Лекин айрим вилоятларда бу жараён ҳозирча суст экани кўрсатиб ўтилди.
Вилоят ҳокимларига ҳудудларни комплекс ривожлантириш ва урбанизация бўйича 48 та, туризм зоналарини ташкил этишга қаратилган 20 та, йўл бўйларида савдо ва хизматларни кенгайтириш бўйича 68 та мастер режани жадаллаштириш вазифаси қўйилди.
Қурилишлар сифати масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Айрим пала-партиш лойиҳалар одамларнинг эътирозига сабаб бўлаётгани қайд этилди.
Қурилаётган ҳар бир иншоот бўйича кунлик назорат ўрнатилиши белгиланди. Бунинг учун Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекциясининг ҳудудий бошқармаларида штаб ташкил қилинади. Давлат ҳисобидан қурилаётган ҳар бир бинога видеокамералар ўрнатилиб, инспекцияга маълумотлар онлайн бориб туради.
Шунингдек, ноқонуний қурилишлар бўйича маҳалла раислари ва жамоатчилик назорати кучайтирилади. Ҳар бир қурилаётган иморат олдида “QR” кодли маълумотлар ёзиб қўйилади. Бу бўлмаса, қурилиш ноқонуний ҳисобланади.
Мутасаддиларга қурилиш назоратида янги рақамлашган тизим яратиш, тегишли инспекция фаолиятини такомиллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Ҳар бир вилоятда ташкил қилинган Шаҳарсозлик кенгашлари фаолияти бўйича ҳам эътирозлар кўп. Кенгашга киритилган лойиҳаларни кўриб чиқиш ва келишиш ойлаб чўзилаяпти.
Шу боис ушбу кенгашлар билан боғлиқ жараёнлар тўлиқ рақамлашиши айтилди. Энди унга барча лойиҳалар “Шаффоф қурилиш” платформаси орқали электрон киритилади. Кенгаш аъзолари лойиҳани қуйи тизими билан шу платформада электрон келишади. Лойиҳани кўриб чиқиш муддати 15 кундан ошмайди.
Уй-жойлар қурилишида алдов, тушунмовчиликлар учраб турибди. Шу боис энди уй-жой сотиб олиш бўйича кафолатли “эскроу” тизими жорий қилинади.
Бунда девелоперлар ўзлари қураётган уйлар сотувини ташкил қилиш бўйича банклар билан шартнома тузади. Хонадон олмоқчи бўлган одамлар пулини қурувчига эмас, тўғридан-тўғри банкка топширади. Банклар эса йиғилган пулни қурувчига ресурс сифатида беради. Яъни, банклар қурувчи ва харидор ўртасида “кўприк” бўлиб, уй-жойни ўз вақтида ва сифатли қуриб, эгасига топширишга кафил бўлади.
Мутасаддиларга ушбу янги тартибларни босқичма-босқич жорий этиш бўйича кўрсатма берилди.
Қурилишлар сифати ходимларнинг билим ва маҳоратига ҳам боғлиқ. Шу боис энди қурилишдаги ишчилар малакасини баҳолайдиган тизим татбиқ этилади.
Бунда касбларга малака даражаси ва иш ўринларига аниқ талаблар белгиланади. Уни эгаллаши учун талабгорлар профессионал таълим муассасаларида ўқитилади. Мустақил ёки шогирд сифатида ўрганиб, малака имтиҳонидан ўтган мутахассислар ўқимасдан сертификат олади.
Худди шундай тизим лойиҳа ташкилотлари учун ҳам бўлади.
Давлатимиз раҳбари йиғилишда муҳокама қилинган масалалар бўйича тадбиркорларнинг таклиф-мулоҳазаларини эшитди. Маҳаллий хомашёларни қайта ишлаб, бозорбоп маҳсулотлар тайёрлаш, мажбурий сертификат тизимини жорий қилиш орқали соғлом рақобат муҳитини яратиш, қурилишга ишчиларни соддалашган тартибда олиш каби кўплаб таклифлар бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.

Обсуждены актуальные вопросы в сфере строительства
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 23 сентября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению мер по развитию строительной индустрии и отрасли строительных материалов.
Строительство дает мощный импульс развитию всех отраслей экономики. Каждый проект увеличивает спрос на строительные материалы и оборудование, рабочих и специалистов. Вокруг новых комплексов появляются новые рабочие места, инфраструктура и услуги.
За последние семь лет в сферу строительных материалов было инвестировано 9 миллиардов долларов, запущено около 5 тысяч новых предприятий, создано 94 тысячи постоянных рабочих мест. Производство увеличилось в 2 раза, количество предприятий с годовым оборотом свыше 100 миллиардов сумов превысило 150.
За последние пять лет объем строительства увеличился вдвое. За счет освоения выпуска новой продукции на 650 миллионов долларов доля импорта в строительстве снизилась с 31 до 25 процентов.
Рынок экспорта строительных материалов расширился до 58 стран. За рубежом открыто более 20 торговых складов, более 50 магазинов. В этом году планируется довести объем экспорта до 1 миллиарда долларов.
Вместе с тем в сфере есть проблемы, остается нереализованным огромный потенциал. На совещании глава государства проанализировал возможности, озвучил новые инициативы и задачи.
Сегодня в нашей стране действуют 7 базальтовых предприятий мощностью 140 тысяч тонн. В результате широкого применения этого продукта в строительстве энергопотребление в новых жилых и социальных зданиях снизилось до 20 процентов.
Кроме того, энергозатраты можно сократить еще в 2 раза, используя такие материалы, как солнцеотражающее стекло, вермикулитовая смесь. Использование фиброволокнистой панели на фасадной части зданий также дает хорошие результаты. В стране достаточно цемента и обогащенного песка, необходимых для ее производства.
Ответственным лицам даны указания по производству таких важных строительных материалов. В частности, было отмечено, что на предприятии "Кварц" в Кувасае будут реализованы инвестиционные проекты на 20 миллионов долларов, на стекольном заводе в Джизаке - на 10 миллионов долларов.
В целом совместно с предпринимателями планируется реализовать 350 новых проектов на сумму 3,5 миллиарда долларов. При их строительстве и деятельности предусмотрено трудоустроить 50 тысяч граждан из малообеспеченных семей.
Очень важно снизить энергозатраты при изготовлении строительных материалов. Это влияет на их себестоимость и рыночную привлекательность.
Хотя за последние два года производство в отрасли увеличилось в 1,2 раза, за счет целевых мер потребление энергии предприятиями удалось снизить в 1,3 раза, а энергоемкость - в 1,6 раза. К примеру, на "Кызылкумцементе" проведена реконструкция теплообменного оборудования, что позволило сэкономить 37 миллионов киловатт-часов электроэнергии за год.
Сегодня передовые зарубежные предприятия активно применяют технологию получения электроэнергии за счет повторного использования тепловой энергии. Отмечалось, что на основе завершения энергоаудита на 34 предприятиях с высоким энергопотреблением можно сэкономить 300 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год.
В настоящее время из 170 наименований строительных материалов, производимых в нашей стране, внутренний спрос покрыт по 97 наименованиям. Однако из-за неизученности рынка происходит перенасыщение.
Поэтому теперь будет опубликован список строительных материалов, которыми насыщен рынок. Исходя из внутренней и внешней потребности, будут подготовлены и размещены на открытом портале предложения по новой продукции. Проекты будут рассмотрены на научно-техническом совете Ассоциации "Узпромстройматериалы". При ассоциации будет создана испытательная лаборатория на основе корейского опыта.
Даны указания по выставлению на аукцион выявленных песчано-гравийных участков, усилению контроля за незаконным использованием нерудных месторождений.
На совещании также обсуждены актуальные вопросы в сфере строительства.
За последние семь лет в нашей стране осуществлено строительство стоимостью почти 100 миллиардов долларов. Объем работ в этой сфере растет в среднем на 7-8 процентов в год.
В мире строительная индустрия развивается с каждым днем, в практику входят новые технологии и инновации. Однако в нашей стране до сих пор сохраняются устаревшие стандарты и подходы.
Подчеркнута необходимость регулярного обновления градостроительных норм и правил, чтобы не отставать от современных методов.
Как известно, в целях развития туризма, торговли и сервиса на местах разрабатываются мастер-планы регионов. Например, в Бухарской и Навоийской областях работа ускорилась, первые земельные участки были проданы предпринимателям. Однако в некоторых областях этот процесс пока идет медленно.
Хокимам областей поручено ускорить реализацию 48 мастер-планов по комплексному развитию и урбанизации территорий, 20 - по созданию туристических зон, 68 - по расширению придорожной торговли и услуг.
Особое внимание уделено вопросу качества строительства. Отмечено, что некоторые непродуманные проекты вызывают недовольство людей.
Установлено, что по каждому строящемуся сооружению будет осуществляться ежедневный контроль. Для этого в территориальных управлениях Инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства будет создан штаб. На каждом здании, строящемся за счет государства, будут установлены видеокамеры, информация с которых будет поступать в инспекцию в режиме онлайн.
Также будет усилен контроль председателей махаллей и общественности за незаконным строительством. Перед каждым строящимся зданием будут размещаться данные с QR-кодом. При отсутствии паспорта с таким кодом строительство будет считаться незаконным.
Ответственным лицам поручено создать новую цифровизированную систему контроля за строительством, усовершенствовать деятельность соответствующей инспекции.
Также много нареканий вызывает деятельность градостроительных советов, созданных в каждой области. Рассмотрение и согласование внесенных в совет проектов затягивается на месяцы.
В связи с этим было отмечено, что процессы, связанные с этими советами, будут полностью цифровизированы. Теперь все проекты будут вноситься в электронном виде через платформу "Шаффоф курилиш". Члены совета будут электронно согласовывать проект на этой платформе. Срок рассмотрения проекта не будет превышать 15 дней.
В строительстве жилья встречаются случаи обмана покупателей. Поэтому теперь будет внедрена гарантированная система эскроу-счетов для приобретения жилья.
Так, застройщики будут заключать договор с банками об организации продажи строящихся ими домов. Люди, желающие приобрести квартиру, будут платить не застройщику, а напрямую в банк. А банки будут предоставлять собранные средства застройщику в качестве ресурса. То есть банки будут выступать "мостом" между застройщиком и покупателем, гарантируя своевременное и качественное строительство жилья и передачу его владельцу.
Ответственным лицам поручено поэтапно внедрить эти новые процедуры.
Качество строительства также зависит от знаний и навыков сотрудников. Поэтому теперь будет внедрена система оценки квалификации рабочих в строительстве.
При этом будут установлены конкретные требования к уровню квалификации. Для получения категории претенденты будут проходить обучение в профессиональных образовательных учреждениях. Специалисты, обучающиеся самостоятельно или в качестве учеников, и прошедшие квалификационный экзамен, получат сертификат без дополнительного обучения.
Такая же система будет применяться и для проектных организаций.
Глава государства заслушал предложения и мнения предпринимателей по обсужденным на совещании вопросам. Ответственным лицам даны указания по таким многочисленным предложениям, как переработка местного сырья, производство востребованной на рынке продукции, создание здоровой конкурентной среды путем внедрения системы обязательной сертификации, наем дополнительной рабочей силы к строительству в упрощенном порядке.