Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2022 йил 28 декабрдаги ПҚ-459-сонли қарорига асосан 2023 йил давомида “Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан Давлат кафолати остидаги ташқи қарзи маблағлари иштирокида умумий лойиҳа қиймати 908,39 млн доллар бўлган 10 та йирик инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Юқорида келтирилган қарорга асосан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан 2023 йил январь-сентябрь ойлари давомида давлат ташқи қарзи маблағлари ҳисобидан 29,80 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган бўлиб, амалда 31,52 млн доллар (режага нисбатан 105,76 фоиз) маблағ ўзлаштирилди.

СПРАВКА о средствах, освоенных АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в рамках инвестиционных проектов, реализуемых за счет государственного внешнего долга в 2023 году
• 09.10.2023
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 декабря 2022 года ПП-459 «О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023-2025 годы», АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в 2023 году реализует 10 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 908,39 млн. долл. с участием средств международных финансовых институтов.
За январь-сентябрь 2023 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства освоено 31,52 млн. долл. (105,76 % к прогнозу).