Энергетика вазири стипендияси соҳиби бўлиш шартлари
Энергетика вазирининг ташкил этилган стипендияси билан боғлиқ бир қатор университет талабаларидан кўплаб мурожаатлар бўлмоқда. Шу сабабли Энергетика вазири стипендияси соҳиби бўлиш тартиби юзасидан тушунтириш бериб ўтамиз.
Энергетика вазири стипендияси 3 та – яъни Иван Михайлович Губкин номидаги Россия давлат нефть ва газ университети, “Москва муҳандислик-физика институти” Миллий тадқиқот ядро университети ва “Москва энергетика институти” Миллий тадқиқот университетларининг Тошкент шаҳридаги филиалларида таҳсил олаётган талабалари учун амал қилади.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири стипендияси фуқоролигидан қатъий назар ўқиш, илм-фан, илмий-техника ва ихтиролар бўйича, шу жумладан олий таълим муассасаларининг ижтимоий фаолиятида энг яхши натижаларга эришган ва ёқилғи-энергетика соҳаси ривожига ҳисса қўшган вазирлик мутасаддилигида бўлган юқоридаги олий таълим муассасаларида бакалавриат ва мутахассислик йўналишлари бўйича таҳсил олаётган талабаларга тайинланади.
Вазир стипендияси (!):
- ҳар бир филиалнинг 3 нафаргача энг иқтидорли талабаларига таълимнинг учинчи босқичидан бошлаб, уларнинг ёқилғи-энергетика соҳасида инновацион лойиҳалари ва илмий тадқиқотлари натижаларига қараб белгиланади;
- бунинг учун Филиаллар талабалари кундузги таълим асосида таҳсил олиши ҳамда охирги иккита сессияни аъло баҳоларда якунлаган бўлишлари талаб этилади.
Стипендияни белгилаш ва тўлаш тартиби:
Вазир стипендияси учун талабгорнинг ўқув ва илмий (ижодий) фаолиятидаги муваффақиятлари Филиалларнинг Илмий кенгашлари томонидан муҳокама қилингандан сўнг, уларнинг тавсияси билан Энергетика вазирлигига номзод сифатида киритилади.
Талабгорлар дастлабки кўриб чиқиш учун Илмий кенгашга: синов дафтарчасидан кўчирма, деканат, кафедра тавсияномаси, илмий (ижодий) иш аннотацияси, илмий раҳбарнинг фикр-мулоҳазалари, илмий (ижодий) ишга тақриз ҳамда илмий ишлар рўйхати ва уларнинг босма нусхаларини топширишлари лозим.
Илмий кенгашлар яширин овоз бериш орқали Вазир стипендиясини тайинлаш учун стипендиатлар номзодларини кўрсатиш тўғрисида қарор қабул қиладилар.
Илмий кенгашлар қарорлари Филиалларнинг Вазир стипендиясини тайинлаш ҳақида Энергетика вазирлигига тавсиянома юбориши учун асос ҳисобланади.
Энергетика вазирлиги стипендиялар тайинлаш ҳақидаги тавсияномаларни йилига бир марта кўриб чиқади. Ҳужжатларни қабул қилиш муддати 1-15 август кунлари, кўриб чиқиш муддати эса 10-25 сентябрь кунлари этиб белгиланган.
Стипендиялар тайинланишидан аввал талабгорларнинг белгиланган мезонларга мувофиқ билим ва илмий (ижодий) тайёргарлик даражаси пухта экспертизадан ўтказилади.
Шу мақсадда Энергетика вазирининг буйруғи билан танлов комиссияси тузилган.
Танлов комиссияси таркибига Энергетика вазири, вазир ўринбосарлари, илм-фан ва инновациялар бўйича вазир маслаҳатчиси, кадрлар бўлими раҳбари ҳамда номзодаларнинг йўналишлари бўйича бошқа бўлинмалар раҳбарлари киритилган.
Танлов комиссияси талабгорларнинг якуний танловини яширин овоз бериш йўли билан ўтказади. Бунда комиссия аъзоларининг камида учдан икки қисми овоз берганда, номзод Вазир стипендиясини тайинлаш учун тавсия қилинади.
Танлов комиссиясининг қарори Энергетика вазирлиги буйруғи билан тасдиқлангандан сўнг кучга киради.
Танлов комиссияси Вазир стипендиялари соҳиби бўлолмаган, лекин энг яхши кўрсаткичларга эга бўлган танлов қатнашчиларини Филиаллардаги бошқа мавжуд – яъни “Бош директор”, “Бошқарув раиси”, “Васийлик кенгаши” каби стипендияларга тавсия қилиш ҳуқуқига эга.
Вазир стипендияси меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 1,5 баравари этиб белгиланган ҳамда давлат ва олий таълим муассасасининг бошқа стипендияларидан алоҳида тарзда тақдим этилади.
Вазир стипендияси талабаларга ҳар йили, бир ўқув йили учун, 1 сентябрдан бошлаб, белгиланган миқдорларга қатъий риоя қилинган ҳолда ҳар ойда тўлаб борилади.
Вазир стипендиясига сазовор бўлган талабаларга “Энергетика вазири стипендияси соҳиби” кўкрак нишони ва қимматбаҳо совғалар топширилади. Шу билан бирга, стипендиатлар ўқишни тамомлаганларидан сўнг вазирлик тизимидаги ташкилотларда иш билан таъминланиши кафолатланади.
Талабаларнинг Энергетика вазири стипендиясини тайинлаш бўйича ариза ва шикоятлари қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда Энергетика вазирлиги томонидан кўриб чиқилади.

В связи с большим количеством обращений от студентов ВУЗов, касательно учрежденной стипендии Министра Энергетики, хотим внести объяснения процедуры получения ее.
Министром энергетики выделяется стипендия для студентов, обучающихся в филиалах в Ташкенте: Российского государственного университета нефти и газа им. И.М. Губкина, Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ», Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Национальный исследовательский университет «МЭИ».
Стипендия министра энергетики Республики Узбекистан выделяется студентам, независимо от их гражданства, достигшим лучших результатов в образовании, науке, технологиях и изобретениях, а также в общественной деятельности в ходе своего обучения в данных вузах. В их число войдут студенты и аспиранты вышеупомянутых ВУЗов Министерства энергетики, которые внесли свой вклад в развитие топливно-энергетического сектора.
Стипендией Министра могут быть удостоены:
- до 3-х наиболее одаренных студентов каждой отрасли, начиная с третьей ступени обучения, по результатам их инновационных проектов и исследований в области ТЭК;
- для этого студенты Филиалов должны учиться на дневном отделении и иметь отличные оценки в течение последних двух лет обучения.
Порядок назначения и выплаты стипендии:
Претенденты на министерскую стипендию будут выдвигаться в качестве кандидатов в Минэнерго по рекомендации Ученых советов Филиалов после оценки их достижений в академической и научной (творческой) деятельности.
Изьявители должны предоставить в Ученый совет для первичного рассмотрения: выписку из зачетной книжки, рекомендацию деканата, кафедры, аннотацию научной (творческой) работы, комментарии научного руководителя, рецензию на научную (творческую) работу, список научных работ и их копии.
Ученый совет тайным голосованием принимает решение о выдвижении кандидатов на получение министерской стипендии.
Решения Ученых советов являются основанием для представления Филиалами рекомендации в Министерство энергетики о назначении Министерской стипендии.
Минэнерго рассматривает рекомендации по стипендиям один раз в год. Срок подачи документов - 1-15 августа, срок рассмотрения - 10-25 сентября.
Перед назначением стипендии тщательно изучается уровень знаний и научной (творческой) подготовки кандидатов в соответствии с установленными критериями.
Для этого приказом министра энергетики была создана отборочная комиссия.
В отборочную комиссию входят министр энергетики, заместители министра, советник министра по науке и инновациям, начальник отдела кадров и руководители других ведомств по направлениям кандидатов.
Отборочная комиссия проведет окончательный отбор кандидатов тайным голосованием. В этом случае, когда проголосовало не менее двух третей членов комиссии, кандидат рекомендуется для назначения министерской стипендии.
Решение приемной комиссии вступает в силу после утверждения приказом Министерства энергетики.
Отборочная комиссия имеет право рекомендовать участникам, которые не являются обладателями министерских стипендий, но имеют наилучшие результаты, к другим стипендиям, доступным в Филиалах, таким как стипендии «Генерального директора», «Председателя правления», «Попечительского совета».
Стипендия министра устанавливается в размере 1,5 минимальной заработной платы и присуждается отдельно от других государственных стипендий и стипендий для высшего образования.
Министерская стипендия выплачивается студентам ежегодно в течение одного учебного года, начиная с 1 сентября, в строгом соответствии с установленными размерами.
Студенты, получившие стипендию министра, будут награждены нагрудным знаком «Стипендия министра энергетики» и ценными подарками. В то же время стипендиатам после окончания учебы гарантируется трудоустройство в организациях системы министерств.
Заявления и жалобы студентов о назначении стипендии министра энергетики рассматриваются Министерством энергетики в установленном законом порядке.