OAV: O‘zbekistonda elektr uzatish liniyalari bilan qushlar to‘qnashuvining oldini olish bo‘yicha tajriba ishga tushirildi
• 19.02.2025
• 683
Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida ("Green University") “Bash va Jankeldi shamol elektr stansiyalari loyihalari doirasida qushlarning elektr uzatish tarmog’i bilan to‘qnashuvini oldini olish uchun qurilmalarni o‘rnatish tajribasi”ga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
Shamol turbinalarining qushlar populyatsiyasiga ta'sirini kamaytirish usullarini tadqiq qilishga qaratilgan loyiha "ACWA Power" kompaniyasi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Tadbirda shamol energetikasi barqaror energiya manbalariga o‘tishda asosiy rol o‘ynashi, lekin uning atrof-muhitga ta’sirini minimallashtirish nihoyatda muhim ekani ta’kidlandi. "Bird Flight Diverter" (BFD) eksperimenti doirasida "ACWA Power" kompaniyasi shamol turbinasiga qushlarning urilish xavfini kamaytirish uchun innovatsion texnologiyalarni sinovdan o'tkazmoqda. Eksperimentda kamyob va yoʻqolib ketish xavfi ostidagi turlarga alohida eʼtibor qaratilmoqda, chunki Oʻzbekiston bu tur uchun muhim yashash joyi boʻlib, turning salmoqli qismi shamol stansiyalari yaqinida yashaydi.
Matbuot anjumanida ornitologiya va biologik xilma-xillikni saqlash sohasidagi yetakchi xalqaro ekspertlar: ekolog va bioxilma-xillikni saqlash bo‘yicha ekspert, "Biopolis-CIBIO" va Portu universiteti (Portugaliya) ilmiy xodimi J.P. Silva, Sharqiy Angliya universiteti professori, yovvoyi tabiatni muhofaza qilish bo'yicha va ekotizimlarni boshqarish bo'yicha mutaxassis Paul Dolman, qushlarni asrash va ularning shamol energetikasi infratuzilmasi (Buyuk Britaniya) bilan o'zaro aloqalari bo'yicha yetakchi xalqaro ekspert Kate Scotland ishtirok etdi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, uch yillik tadqiqot doirasida elektr tarmog'ining butun uzunligi bo'ylab har hafta qushlar o'limi (barcha o'rta va yirik turlar) monitoringi o'tkaziladi.
“Qaysi turdagi to‘qnashuvlarning oldini olish moslamasi (BFD) eng yaxshi ishlashini solishtirish uchun biz har bir turdagi qurilmani BFDsiz boshqaruv ketma-ketligi bilan almashib, 8 ta reys ketma-ketligida o‘rnatamiz. BFDning barcha turlari eng yaxshi mavjud amaliyotlar va texnik shartlarga muvofiq o‘rnatiladi”, — dedi Paul Dolman.
Eksperimentning muhim qismi 100 tutqunlikda ko’paytirilgan va 100 yovvoyi qushni qamrab oladi, keyinchalik bu miqdorni 300 taga yetkazish belgilangan.
Eksperiment natijalari nafaqat 300 kilometr uzunlikdagi elektr uzatish tarmog’ining ta'sirini kamaytirish uchun eng yaxshi yechimni beradi, bu esa maydon ma'lumotlari bilan tasdiqlanadi, balki O‘zbekistondagi va butun Markaziy Osiyodagi eng zaif qushlar guruhiga mos keladigan to‘qnashuvning oldini olish qurilmalari (BFD) turlarini eng yaxshi amaliyotlarga asoslanib ishlab chiqish imkonini yaratadi.
Bundan tashqari, elektr uzatish tarmoqlaridagi tuvaloqlarning o‘lim darajasiga oid qimmatli ma'lumotlar olinadi, bu esa kelajakdagi xavflarni aniq baholash va ularni minimallashtirish hamda kompensatsiya qilish uchun samarali strategiyalarni ishlab chiqishga yordam beradi.

СМИ: В Узбекистане стартовал эксперимент по предотвращению столкновений птиц с ЛЭП
В Центрально-Азиатском университете по изучению охраны окружающей среды и изменения климата прошла пресс-конференция, посвященная первому Эксперименту по установке устройств для предотвращения столкновений птиц с линиями электропередач в рамках проектов ветровых электростанций Баша и Джанжелди.
Проект, направленный на исследование методов снижения воздействия ветровых турбин на популяции птиц, реализуется компанией ACWA Power совместно с Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
На конференции было отмечено, что ветроэнергетика играет ключевую роль в переходе на устойчивые источники энергии, однако крайне важно минимизировать ее воздействие на окружающую среду. В рамках эксперимента Bird Flight Diverter (BFD), компания ACWA Power тестирует инновационные технологии, направленные на снижение риска столкновения птиц с лопастями ветряных турбин. При этом особое внимание в эксперименте уделяется дрофе-красотке — редкому и исчезающему виду, так как Узбекистан является жизненно важной средой обитания этого вида, и значительная часть ее популяции проживает вблизи ветровых электростанций.
В пресс-конференции приняли участие ведущие международные специалисты в области орнитологии и сохранения биоразнообразия: эколог и эксперт по сохранению биоразнообразия, научный сотрудник Biopolis-CIBIO и Университета Порту (Португалия) Дж.П. Сильва, профессор Университета Восточной Англии, специалист по сохранению дикой природы и эксперт по управлению экосистемами Паул Долман, ведущий международный эксперт по сохранению птиц и их взаимодействию с инфраструктурой ветроэнергетики (Великобритания) Кейт Скотланд.
Эксперты рассказали, что в рамках 3-х летнего исследования будет проводиться еженедельный мониторинг смертности птиц (все средние и крупные виды) под всей протяженностью линии электропередач.
«Для того чтобы сравнить, какой тип устройства для предотвращения столкновений (BFD) работает лучше, мы установим каждый тип устройства в последовательности из 8 пролётов, чередуя с контрольными последовательностями без BFD. Все типы BFD будут установлены в соответствии с лучшими доступными практиками и техническими спецификациями», – рассказал Паул Долман.
Важной частью эксперимента станет пометка 100 птиц, выращенных в неволе, и 100 диких птиц с целью достижения общего числа в 300 помеченных особей.
Результатом эксперимента станет не только наилучшее решение для смягчения воздействия 300-километровой линии электропередач, подтвержденное полевыми данными, но и разработка лучших практик для использования наиболее подходящих типов устройств для предотвращения столкновений птиц (BFD) для наиболее уязвимой группы птиц в Узбекистане и во всей Центральной Азии.
Кроме того, будут получены ценные данные о масштабе смертности дроф на линиях электропередач, что позволит точно оценить будущие риски и разработать эффективные стратегии их минимизации и компенсации.