СОП-29: БААнинг «Масдар» компанияси Ўзбекистонда 1000 мегаватт қувватли шамол электр станциясини қуради
Озарбайжоннинг Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган СОП-29 анжумани доирасида Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ва Бирлашган Араб Амирликларининг «Масдар» компанияси ўртасида Навоий вилоятининг Учқудуқ туманида қуввати 1000 МВт бўлган шамол электр станциясини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича шартнома имзоланди.
Мазкур электр станция қурилиш жараёнида 600-800 та янги иш ўрни яратилади. Лойиҳани амалга ошириш натижасида йилига 3,5 млрд кВт⋅соат электр энергиясини ишлаб чиқариш, 1 млрд куб метр табиий газ захиралари тежалади.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон учун нафақат иқтисодий фойда, балки атроф-муҳит ҳимояси учун ҳам катта аҳамиятга эга. Мазкур шамол электр станциясини қуриш орқали атмосферага чиқариладиган чиқиндиларни йилига 1,4 млн тоннага камайтиришга эришилади.
Ушбу шамол электр станцияси ҳамкорликнинг янги босқичи бўлиб, у Ўзбекистонга энергетика хавфсизлигини таъминлаш, янги иш ўринларини яратиш ҳамда иқтисодий ўсишни таъминлаш имкониятини беради.
БААнинг “Уч баравар кўп қайта тикланувчи энергия қувватларини яратиш” ташаббуси билан биргаликда, биз ҳам дунё миқёсида иқлим ўзгаришига қарши курашишга қаратилган ҳаракатларга қўшиламиз. Ўзбекистон, ўз навбатида, Париж шартномаси мақсадларини қўллаб-қувватлайди ва қайта тикланувчи энергия соҳасидаги глобал ҳамкорликни кенгайтиришни мақсад қилган.
Маълумот учун: «Масдар» компанияси Ўзбекистоннинг ишончли ва стратегик ҳамкорларидан бири ҳисобланади. Компания билан умумий қуввати 1497 МВтга тенг бўлган лойиҳалар – Зарафшон шамол электр станцияси (500 МВт) ва Кармана (100 МВт), Ғаллаорол (220 МВт), Каттақўрғон(220 МВт) ва Шеробод (457 МВт) туманларидаги қуёш фотоэлектр станциялари ишга туширилган ҳамда Олот (250 МВт), Ғузор (300 МВт) каби йирик лойиҳалар доирасида ишлар олиб борилмоқда. Бугунги кунда ушбу электр станциялар Ўзбекистоннинг қайта тикланувчи энергия соҳасини ривожлантиришга улкан ҳисса қўшиб келмоқда.

В процессе строительства этой электростанции будет создано от 600 до 800 новых рабочих мест. В результате реализации проекта ежегодно будет вырабатываться 3,5 млрд кВт⋅ч электроэнергии, что позволит сэкономить 1 млрд кубометров природного газа.
Данный проект имеет большое значение для Узбекистана не только с экономической точки зрения, но и для охраны окружающей среды. Благодаря строительству этой ветряной электростанции выбросы в атмосферу будут сокращены на 1,4 млн тонн в год.
Эта ветряная электростанция является очередным этапом сотрудничества с компанией «Masdar», обеспечивая Узбекистану возможность повысить энергетическую безопасность, создать новые рабочие места, а также способствовать экономическому росту.
В соответствии с инициативой ОАЭ «Трехкратное увеличение мощностей возобновляемой энергии» мы присоединяемся к глобальным усилиям по борьбе с изменением климата, а также поддерживаем цели Парижского соглашения с целью расширения глобального сотрудничества в сфере возобновляемой энергетики и сокращения выбросов.
Справочно: Компания «Masdar» является надежным и стратегическим партнером Узбекистана. В рамках сотрудничества с компанией уже реализованы проекты общей мощностью 1497 МВт — ветряная электростанция в Зарафшане (500 МВт), а также солнечные фотоэлектрические станции в Кармане (100 МВт), Галлаарале (220 МВт), Каттакургане (220 МВт) и Шерободе (457 МВт). Кроме того, в рамках реализации крупных проектов ведутся работы по строительству фотоэлектрических станций в Алатском районе Бухарской области (250 МВт) и Гузарском районе Кашкадарьинской области (300 МВт). Сегодня, эти электростанции вносят огромный вклад в развитие сектора возобновляемой энергетики Узбекистана.