Бугун, 16 июнь куни Андижон вилоятида янги микро ГЭСларнинг очилиш маросимига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Очилиш маросимида Андижон вилояти ҳокими Ш. Абдураҳманов, вилоят ҳокимининг инвестициялар, инновациялар, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари ҳамда туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўринбосари Б. Хамраев, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ Бошқаруви раиси А. Сангинов ҳамда масъул раҳбарлар, маҳаллий хусусий сектор вакиллари – тадбиркорлар, маҳалла фаоллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Қайд этиш лозимки, бугунги кунда мамлакатимизда гидроэнергетика салоҳиятидан самарали фойдаланиш, кичик оқимдаги сувлардан унумли фойдаланиш,тоза ва арзон электр энергия манбасини ишлаб чиқаришга бўлган талаб ошиб бормоқда. Ушбу жараёнга хусусий сектор вакилларини – тадбиркорларни кенг жалб этиш борасида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 9 сентябрдаги “Энергия тежовчи технологияларни жорий қилиш ва кичик қувватли қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ 220 сон Фармони ҳуқуқий асос бўлди.
Айтиш лозимки, янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш орқали мамлакатимиз гидроэнергетика салоҳияти янада ортади ҳамда тоза ва арзон яшил электр энергия манбасини ишлаб чиқариш кескин оширилади. Шу мақсадда, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан республика бўйлаб жами 250 та умумий қуввати 125 МВт, ўртача йиллик ишлаб чиқариши 675 млн.кВт.соат бўлган микро ГЭС лойиҳаларининг манзилли рўйхати шакллантирилди.
Бугун ана шу манзилли рўйхати шакллантирилган Андижон туманининг Завроқ маҳалласи каналининг биринчи пикетида қуввати 200 кВт, йиллик ишлаб чиқариш қуввати 1,2 млн.кВт.соат бўлган Завроқ микро ГЭС ишга туширилди. Ушбу лойиҳани ишга тушириш орқали, келгусида Андижон туманининг 300 та хонадонини ёки 1 200 нафар аҳолисини экологик тоза электр энергия манбаи билан таъминлаш имконини беради.
Лойиҳанинг умумий қиймати 3,4 млрд.сўмни, хусусан асбоб-ускуналар 1,9 млрд.сўмни, қурилиш-монтаж ишлари 1,5 млрд.сўмни, шундан 220 млн. сўм қувватни тармоққа узатиш харажатларини ташкил этди. Лойиҳанинг ўзини иқтисодий жиҳатдан қоплаш муддати 4,4 йилни ташкил этади.
Аҳамиятли жиҳати, лойиҳа доирасидаги лойиҳалаштириш, қурилиш ҳамда ускуналарни ўрнатиш ишлари нисбатан қисқа вақт оралиғида, яъни, 2 ойда амалга оширилишига муваффақ бўлинди.
Эътиборлиси, мазкур лойиҳанинг лойиҳа ҳужжатлари “Ўзбекгидроэнерго” АЖ таркибидаги “Гидропроект” АЖ томонидан 10 кун муддатда ишлаб чиқилган бўлса, лойиҳа агрегатлари “Сувсаноатмаш” АЖ ишлаб чиқариш негизида, саноат кооперацияси асосида Хитойлик ҳамкорлар билан биргаликда қисқа 1 ойлик фурсатда ишлаб чиқарилиб, лойиҳа майдонига етказиб берилди.
Шу билан бирга, бугун Андижон вилояти Олтинкўл тумани Улуғнор канали ПК 85 да қурилган микро ГЭС ҳам янги қувватда ишга туширилди.
Қуввати 50 кВт, йиллик ишлаб чиқариш қуввати 360 минг кВт.соатни ташкил этган мазкур микро ГЭС 150 та хонадонни узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш имкониятига эга. Лойиҳалаштириш ишлари Жамият таркибидаги “Гидропроект” АЖ томонидан ишлаб чиқилган. Шу ўринда ГЭС учун чархпалак типидаги агрегатлар яна бир тизим ташкилотимиз “Сувсаноатмаш” АЖда миллий бренд асосида ишлаб чиқарилган.
Шуни алоҳида қайд этиш лозимки, биргина Андижон вилоятида аниқланган дастлабки рўйхатга кўра умумий қуввати 19 МВт жами 52 та микро ГЭСларни қуриш режалаштирилган. Шундан, жорий йилда умумий қуввати 2 130 кВтли 7 та қайта тикланувчи энергия манбалари, хусусан, сув босимида ишловчи 3 та микро ГЭС, 2 та сув юзида сузиб турувчи кинетик гидроагрегат ҳамда 2 та чархпалак туридаги лойиҳанинг ишга туширилиши кўзда тутилган.
Энг муҳими, мазкур лойиҳаларни амалга ошириш ҳисобига маҳаллий ҳудудда узлуксиз электр энергияси таъминотига эга бўлиш билан бир қаторда, доимий асосда 40 тага яқин янги иш ўринлари яратилади.
Қурилиш-монтаж ишлари тендер савдолари орқали аниқланган маҳаллий пудрат ташкилоти томонидан 45 кунда амалга оширилди.
Бундан ташқари, 2023-2024 йилларда Андижон вилоятида қуввати 6,9 МВт, ўртача йиллик энергия ишлаб чиқариши қуввати 33,0 млн.кВт.соатга тенг “Жанубий Фарғона каналида ЖФК-3 ГЭС қурилиши” лойиҳаси амалга оширилиши белгиланган. Ушбу лойиҳани ишга тушириш орқали, келгусида Андижон вилояти Булоқбоши туманидаги 14 минг хонадонни экологик тоза энергия манбаи билан таъминлаш имконини беради.
Шунингдек, ҳудудларда “Ўзбекгидроэнерго” АЖ ва Ҳиндистоннинг “MAKLEK” компанияси ўртасида сув юзасида сузиб турувчи кинетик турбинали инновацион гидроагрегатларни Ўзбекистонда “Made in Uzbekistan” бренди остида ишлаб чиқариш ҳамда амалиётга кенг татбиқ этиш мўлжалланган. Мазкур инновацион гидроагрегатлар ҳам республикада биринчи бўлиб айнан Андижон вилоятининг Хонобод шаҳри Шаҳрихонсойда 2023 йилнинг июль ойида жорий этилиб, жами қуввати 800 кВт бўлган 2 та агрегат ўрнатилади.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, Андижон вилоятида микро ГЭСларни кенг ривожлантириш учун барча зарур шароитлар мавжуд. Бунда маҳаллий ҳудуд табиати ҳам гидроэнергетикани изчил тараққий эттиришни тақозо этмоқда. Шу ўринда, унутмаслик лозимки, микро ГЭСлар халқ учун нафақат узлуксиз электр энергияси таъминоти, доимий иш ўринлари, балки, хусусий тадбиркорлик субъектлари учун кафолатланган даромад манбаси ҳам ҳисобланади. Таклиф этилаётган лойиҳаларнинг ўзини қоплаш муддати ўртача 3-4 йилни ташкил этишини инобатга оладиган бўлсак, мазкур соҳа янада жозибадорликка эга бўлади.
Қолаверса, гидроэнергетиканинг тараққиёти мамлакатимизда электр энергияси ишлаб чиқариш қувватини ошириш билан бирга, янги қурилаётган ГЭСлар, модернизация қилинаётган гидротехник иншоотлар жойлашган ҳудудларнинг аҳолиси турмуш фаровонлигининг ошишига, ишлаб чиқариш субъектларининг электр қувватлари билан мунтазам таъминланишига, том маънода, юртимиз иқтисодиётининг янада тараққий этишига муҳим замин яратади.

В Андижане запущена новая микроГЭС
Сегодня в Андижанской области прошло торжественное мероприятие, посвященное открытию микроГЭС. В мероприятии приняли участие руководители АО “Узбекгидроэнерго”, Андижанского областного хокимията, а также представители частного сектора – предприниматели и СМИ.
Следует отметить, что за счет реализации новых перспективных проектов гидроэнергетический потенциал нашей страны возрастает еще больше, а производство зеленого чистого и дешевого источника электроэнергии резко повышается. В этих целях, со стороны АО «Узбекгидроэнерго» сформирован адресный список строительства 250 микроГЭС по всей республике, общей мощностью 125 МВт или годовым производством электроэнергии 675 млн.кВт.час.
Сегодня сдана в эксплуатацию микроГЭС «Заврок», которая вошла в адресный список проектов и расположена в махалле Заврок Андижанского района мощностью 200 кВт и годовой производственной мощностью 1,2 млн кВт.ч на первом пикете канала. Запустив этот проект, 300 домохозяйств или 1 200 жителей Андижанского района будут обеспечены экологически чистым источником электроэнергии.
Общая стоимость проекта составляет 3,4 млрд сумов, в том числе оборудование – 1,9 млрд сумов, строительно-монтажные работы – 1,5 млрд сумов, из них 220 млн сумов составили затраты на передачу электроэнергии в сеть. Срок экономической окупаемости проекта составляет 4,4 года.
Необходимо указать, что работы по проектированию, строительству и монтажу оборудования были выполнены в относительно короткие сроки – за 2 месяца.
Стоит отметить, что проектная документация подготовлена за 10 дней подструктурной организацией АО «Узбекгидроэнерго», специализирующейся именно на проектировании гидропроектов АО «Гидропроект». Агрегаты проекта были изготовлены на производственной базе АО «Сувсаноатмаш» на основе промышленной кооперации совместно с китайскими партнерами за 1 месяц и доставлены на объект.
Строительно-монтажные работы были выполнены за 45 дней местной подрядной организацией, определенной по результатам тендеров.
А также, на 85-ом пикете Улугнорского канала, который протекает по Алтынкульскому району Андижанской области введена в эксплуатацию на новой мощности микроГЭС нового чигирного типа. Мощность данной микроГЭС составляет 50 кВт.час и годовой производительностью 360 тыс. кВт.час, что позволит на бесперебойной основе обеспечить электроэнергией 150 домохозяйств данного района.
В частности, только в Андижанской области по предварительному перечню планируется построить и сдать в эксплуатацию 52 микроГЭС общей мощностью 19 МВт. В этом году планируется запустить 7 проектов возобновляемых источников энергии с общей мощностью 2130 кВт, в частности, 3 микроГЭС, работающих под давлением воды, 2 кинетических гидроагрегата, плавающих на поверхности воды, и 2 проекта типа чигиря.
Самое главное, помимо бесперебойного электроснабжения на территории за счет реализации этих проектов будет создано около 40 новых постоянных рабочих мест.
Кроме того, в 2023-2024 годах в Андижанской области планируется реализовать проект «Строительство ЮФК-3 ГЭС на Южном Ферганском канале» мощностью 6,9 МВт и среднегодовой мощностью производства электроэнергии 33,0 млн кВтч. Реализация данного проекта позволит обеспечить 14 тысяч домохозяйств Болакбашинского района Андижанской области экологически чистым источником энергии.
Также, в регионах АО «Узбекгидроэнерго» совместно с индийской компанией “MAKLEK” планируется производство и широкое внедрение в практику инновационных гидроагрегатов с плавающими на водной поверхности кинетическими турбинами под торговой маркой «Made in Uzbekistan». Эти инновационные гидроагрегаты первыми в республике будут внедрены в городе Ханабаде Андижанской области в поселке Шахрихонсой в июле 2023 года, там будет установлено 2 агрегата общей мощностью 800 кВт.
В заключение можно сказать, что Андижанская область имеет все необходимые условия для широкого развития микроГЭС. В этом случае характер местности также требует последовательное развитие гидроэнергетики. При этом нельзя забывать, что микроГЭС – это не только бесперебойное обеспечение населения электроэнергией, постоянные рабочие места, но и гарантированный источник дохода для субъектов частного предпринимательства. Если учесть, что срок окупаемости предлагаемых проектов составляет в среднем 3-4 года, то это сфера уже становится более привлекательной.
Развитие гидроэнергетики, наряду с увеличением мощностей по производству электроэнергии в нашей стране, создает важную основу для повышения благосостояния жителей регионов, где строятся новые и модернизируются действующие гидроэлектростанции, гидротехнические сооружения, что также положительно влияет на регулярное снабжение производственных объектов электроэнергией, для дальнейшего развития экономики нашей страны.