Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурсларининг нархларини ўзгартириш тўғрисида”ги қарори лойиҳасига тушунтириш хати
• 31.05.2022
• 538
Маълумки, республикада ёқилғи-энергетика ресурсларига талаб йилдан-йилга ошиб бормоқда. Хусусан, охирги беш йилда аҳолига етказиб берилган электр энергияси 11 млрд кВт.соатдан 16 млрд кВт.соатгача (1,5 баробарга кўп), табиий газ ҳажми эса 10 млрд куб метрдан 13 млрд куб метрга (1,3 баробарга кўп) ошмоқда.
Маълумот учун. Жорий йил 18 майда Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Энергетика вазирлиги томонидан оммавий ахборот воситаларида эълон қилинган Энергетика соҳасини ислоҳ қилиш масалалари бўйича қўшма баёнотда амалга ошириладиган ислоҳотларнинг зарурияти батафсил ёритилган.
Энергия таъминотидаги узилишлар (2021 йилда ҳақиқий талабга нисбатан 2-3 млрд кВт.соат электр энергияси етказиб берилмаган), кўрсатиладиган хизматлар сифатининг пастлиги, соҳа корхоналарининг молиявий ҳолати барқарор эмаслиги сабабли юзага келаётган энергия ресурсларига бўлган қўшимча талабни таъминлаш учун янги қувватларини барпо этиш, хусусий инвестицияларни кенг жалб этиш учун энергия ресурслари бозорини босқичма-босқич ислоҳ қилишни талаб этмоқда.
Шундан келиб чиққан ҳолда Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва Энергетика вазирлиги томонидан Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурсларининг нархларини ўзгартириш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Қарор лойиҳасини ишлаб чиқишда, биринчи навбатда, аҳолининг кам таъминланган қатламларини ижтимоий ҳимоя қилиш асосий мезон қилиб олинди. Халқаро тажриба асосида аҳолининг кам таъминланган ва паст даромадли қатлами манфаатларидан келиб чиқиб, ижтимоий ҳимоя самарадорлигини ошириш учун “ижтимоий норма” тизими бутун республика бўйича амалга киритилиши белгиланмоқда.
Маълумот учун. Республикада электр энергияси истеъмол қилувчи жами 7,3 млн абонент мавжуд бўлиб, уларнинг 80 фоизи ойига ўртача 200 кВт.соатгача электр энергиясини истеъмол қилади. Лекин, мазкур хонадонларнинг ҳиссасига аҳоли истеъмол қиладиган жами электр энергиясининг бор-йўғи 31 фоизи (5,7 млрд кВт с) тўғри келади.
Шунингдек, табиий газ истеъмол қилувчи жами 4 млн абонент мавжуд. Ушбу хонадонларнинг 85 фоизи, яъни 3,4 млн та абонент ойига ўртача 500 куб метргача табиий газ истеъмол қилади. Лекин, уларнинг ҳиссасига аҳоли жами истеъмолининг бор-йўғи 35 фоизи (4,5 млрд куб м) тўғри келади.
Юқоридаги кўрсаткичлар энергоресурсларни истеъмол қилишнинг йил давомида ўртача ойлик даражасини ифодалаганлиги сабабли, ўртача ойлик истеъмолнинг аниқ миқдорларини аниқлаш мақсадида Тошкент ва Наманган вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳридаги абонентларда танланма ўрганиш ўтказилди.
Мисол учун, ўрганиш натижаларига кўра ушбу ҳудудларда йилнинг иситиш талаб этилмайдиган даврида эски қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи 86 фоиз, янги қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи 65 фоиз ҳамда ҳовлиларда яшовчи 57 фоиз абонентлар ойига ўртача 250 кВт.соатгача электр энергияси истеъмол қилган.
Иситиш мавсумида эса эски қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи
78 фоиз, янги қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи 77 фоиз ҳамда ҳовлиларда яшовчи 44 фоиз абонентлар ойига ўртача 250 кВт.соатгача электр энергияси истеъмол қилган.
Шунингдек, юқоридаги ҳудудларда йилнинг иситиш талаб этилмайдиган даврида эски қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи барча абонентлар, янги қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи 99 фоиз ҳамда ҳовлиларда яшовчи 86 фоиз абонентлар ойига ўртача 200 куб метргача табиий газ истеъмол қилган.
Иситиш мавсумида эса эски қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи барча абонентлар, янги қурилган кўп қаватли уйларда яшовчи 93 фоиз ҳамда ҳовлиларда яшовчи 64 фоиз абонентлар ойига ўртача 700 куб метргача табиий газ истеъмол қилган.
Шундан келиб чиқиб, ижтимоий норма миқдори электр энергияси истеъмоли бўйича 250 кВт.соатгача, табиий газ бўйича мавсумийлик нуқтаи назаридан келиб чиқиб, апрель-сентябрь ойлари учун 200 куб метргача ва октябрь-март ойлари учун 700 куб метргача миқдорида ўрнатилмоқда.
Мазкур қарор лойиҳаси билан 2022 йил 1 июлдан бошлаб:
Электр энергияси бўйича:
а) аҳоли учун 1 кВт.соат электр энергияси истеъмоли ойига 250 кВт соатгача – 325 сўм, 250 кВт.соатдан юқори ҳар 1 кВт.соат учун – 650 сўм;
Мисол учун, таклиф этилаётган табақалаштирилган нархларда
250 кВт.с гача электр энергия ишлатадиган абонентлар учун қўшимча харажат ойига 7,5 минг сўмгачани, 300 кВт.с гача ишлатадиган абонентлар учун 25 минг сўмгачани ва 400 кВт.с гача электр энергия ишлатадиган абонентлар учун эса 61 минг сўмгачани ташкил этади.
б) 1 кВт.соат электр энергияси Навоий КМК, Олмалиқ КМК ва бюджет ташкилотлари учун – 800 сўм ҳамда қолган юридик шахслар учун – 600 сўм.
Табиий газ бўйича:
а) аҳоли учун 1 куб м табиий газ истеъмоли ойига иситиш мавсумида 700 куб метргача – 410 сўм, 700 куб метрдан юқори ҳар 1 куб метр учун –1 200 сўм, иситиш мавсумидан ташқари даврда 200 куб метргача –
410 сўм, 200 куб метрдан юқори ҳар 1 куб метр учун – 1 200 сўм.
Мисол учун, иситиш мавсумида 700 куб м гача табиий газ истеъмол қилувчи абонентлар учун қўшимча харажат ойига 21 минг сўмгача, 1 000 куб м гача истеъмол қилувчи абонентлар учун қўшимча харажат ойига 267 минг сўмгачани ташкил этади.
Шунингдек, иситиш мавсумидан ташқари даврда 200 куб м гача табиий газ истеъмол қилувчи абонентлар учун қўшимча харажат ойига 6 минг сўмгача, 300 куб м гача истеъмол қилувчи абонентлар учун қўшимча харажат ойига 88 минг сўмгачани ташкил этади.
б) 1 куб м табиий газ Навоий КМК, Олмалиқ КМК ва бюджет ташкилотлари учун – 1 300 сўм, автомобилларни газ билан тўлдириш компрессор станциялари учун – 1 200 сўм, иссиқлик электр станциялари учун – 1 000 сўм ҳамда қолган юридик шахслар учун – 1 150 сўм.
Суюлтирилган газ эса аҳоли учун – 1 600 сўм миқдорида белгиланмоқда. Бунда, 1 абонентга бир ойда ўртача 20 кг суюлтирилган газ етказиб берилишини ҳисобга олсак, абонентнинг қўшимча харажати бир ойда 9,6 минг сўмни ташкил этади. “Ҳудудгазтаъминот” АЖ корхоналари суюлтирилган газни туман ҳокимликлари билан биргаликда тасдиқланган графикларга мувофиқ аҳолига кунма-кун етказиб бериш чораларини кўрмоқда.
Корхоналарни узоқ муддатли режалаштиришга мослаштириш, операцион самарадорликни ва энерготежамкорликни ошириш ҳамда таннархни пасайтириш учун “перспектив мўлжал”ни кўрсатиш мақсадида жорий йил учун янги нархлар билан бирга 2023 йил 1 апрелдан кучга кирадиган янги нархларни ҳам тасдиқлаш таклиф этилмоқда.
Бунда, 2023 йил 1 апрелдан қуйидаги нархлар жорий этилиши кўзда тутилмоқда:
а) Электр энергияси бўйича:
Навоий КМК, Олмалиқ КМК ва бюджет ташкилотлари учун 800 сўм миқдоридаги нархни сақлаб қолиш;
қолган юридик шахслар учун – 700 сўм.
б) Табиий газ бўйича:
иссиқлик электр станциялари учун – 1 200 сўм;
Навоий КМК, Олмалиқ КМК ва бюджет ташкилотлари учун – 1 350 сўм;
автомобилларни газ билан тўлдириш компрессор станциялари учун –1 400 сўм;
қолган юридик шахслар учун – 1 350 сўм этиб белгилаш.
2023 йил 1 апрелдан ўрнатиладиган ёқилғи-энгергетика ресурсларининг нархлари 2024 ва 2025 йилларда фақатгина инфляция даражасига индексация қилиб борилади, 2026 йилдан бошлаб эса электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газнинг улгуржи бозорига ўтилади ҳамда нархлар эркин шаклланади.
https://mineconomy.uz/uz/news/view/4615 - Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ёқилғи-энергетика ресурсларининг нархларини ўзгартириш тўғрисида”ги қарори лойиҳасига тушунтириш хати
https://minenergy.uz/uz/news/view/1962
https://uza.uz/uz/ - Қарор лойиҳаси билан электр энергияси ва табиий газ истеъмоли учун янги нарх белгиланди
https://kun.uz/ - “Энергия нархи ошиши ҳеч кимга ёқмайди, лекин бу – аччиқ дори” — Умид Обидхўжаев
https://nuz.uz/uz/ - Энергетика ислоҳоти қандай ўзгаришлар ҳақида сўзламоқда?
https://www.xabar.uz/ - Ўзбекистонда энергетика ислоҳоти бошланяпти
https://www.gazeta.uz/uz/ - 1 июлдан электр энергия ва газ нархини «ижтимоий норма» асосида ошириш таклиф этилмоқда
https://qalampir.uz/ - Ўзбекистонда газ ва “свет” нархи қанчага оширилиши маълум бўлди
https://darakchi.uz/uz/ - "Свет" ва газга "ижтимоий норма" эълон қилинди
https://review.uz/ -Ўзбекистон электр ва газ бўйича табақалаштирилган тарифларга ўтади
https://daryo.uz/ -«Электр энергияси нархининг ошиши ўғринча фойдаланувчилар кўпайишига сабаб бўлмайди» — Улуғбек Мустафоев
https://sputniknews-uz.com/ - Биринчи июлдан электр ва газ бўйича табақалаштирилган тарифларга ўтилади – тафсилотлар
https://zamon.uz/ - 1 июлдан электр энергияси ва газ тарифлари оширилади
https://kun.uz/37644841 - Газ ва электр энергияси тарифларига ижтимоий норма киритилади
https://t.me/rost_24uz/5110 - НАРХ ОШДИ: 1 июлдан электр энергияси учун бир киловатт соатга 325 сўм тўланади

Пояснительная записка к проекту Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об изменении цен на топливно-энергетические ресурсы»
• 31.05.2022
Как известно, в республике из года в год растет спрос на топливно-энергетические ресурсы. В частности, за последние пять лет объем электроэнергии, поставляемой населению, увеличился с 11 млрд. кВт. ч до 16 млрд. кВт. ч (в 1,5 раза), а объем природного газа – с 10 млрд. м3 до 13 млрд. м3 (в 1,3 раза).
Для справки. 18 мая текущего года Министерствами финансов, экономического развития и сокращения бедности и энергетики в средствах массовой информации совместно опубликована подробная информация о необходимости проводимых реформ по вопросам реформирования энергетического сектора.
В связи с перебоями в энергоснабжении (в 2021 году не было поставлено 2-3 млрд кВт. ч электроэнергии по сравнению с фактическим спросом), низким качеством оказываемых услуг, неустойчивым финансовым положением предприятий отрасли, для обеспечения возникающего дополнительного спроса на энергоресурсы необходимо создание новых производственных мощностей, требуется поэтапное реформирование рынка энергоресурсов для широкого привлечения частных инвестиций.
Исходя из этого, Министерствами финансов, экономического развития и сокращения бедности и энергетики разработан проект постановления Кабинета Министров «Об изменении цен на топливно-энергетические ресурсы».
При разработке проекта постановления в качестве основного критерия была взята, прежде всего, социальная защита малообеспеченного слоя населения. Исходя из международного опыта, в целях повышения эффективности социальной защиты в интересах малообеспеченных и низкодоходных слоев населения устанавливается внедрение системы «социальная норма» по всей республике.
Для справки. Всего в республике насчитывается 7,3 млн. абонентов потребляющих электроэнергию из которых 80% потребляют в среднем до 200 кВт. ч электроэнергии в месяц. Однако на долю этих домохозяйств приходится всего 31 процент (5,7 млрд. кВт. ч) от общего объема потребляемой населением электроэнергии.
Также имеется 4 млн. абонентов, которые потребляют природный газ. 85% этих домохозяйств, то есть 3,4 млн. абонентов потребляют в среднем до 500 м3 природного газа в месяц. Однако на их долю приходится всего 35% (4,5 млрд м3) от общего потребления населения.
Поскольку вышеуказанные показатели представляют собой среднемесячный уровень потребления энергоресурсов в течение года, проведено выборочное исследование абонентов Ташкентской и Наманганской областей, а также города Ташкента с целью определения точных размеров среднемесячного потребления.
К примеру, по результатам исследования, в этих регионах в неотопительный период 86 процентов абонентов проживающих в старых многоквартирных домах, 65 процентов в многоквартирных новостройках и 57 процентов в частных домах на земле (дворах) потребляли в среднем до 250 кВт. ч электроэнергии в месяц.
В отопительный период 78 процентов абонентов проживающих в старых многоквартирных домах, 77 процентов в многоквартирных новостройках и 44 процента в частных домах на земле (дворах) потребляли в среднем до 250 кВт. ч электроэнергии в месяц.
Кроме того, в вышеуказанных регионах в неотопительный период все абоненты проживающие в старых многоквартирных домах, 99 процентов в многоквартирных новостройках и 86 процентов в частных домах на земле (дворах) потребляли в среднем до 200 м3 природного газа в месяц.
В отопительный период все абоненты проживающие в старых многоквартирных домах, 93 процента в многоквартирных новостройках и 64 процента в частных домах на земле (дворах) потребляли в среднем до 700 м3 природного газа в месяц.
Исходя из этого, размер социальной нормы по потреблению электроэнергии устанавливается в размере до 250 кВт. ч, что касается природного газа, то оно устанавливается в количестве до 200 м3 в период апрель-сентябрь месяцы и до 700 м3 в период октябрь-март месяцы в зависимости от сезона.
Данным проектом постановления с 1 июля 2022 года:
По электроэнергии:
а) потребление электроэнергии на 1 кВт. ч для населения до 250 кВт. ч в месяц – 325 cум, свыше 250 кВт. ч за 1 кВт. ч650 cум;
Например, при предлагаемых дифференцированных тарифах дополнительная плата для абонентов использующих до 250 кВт. ч электроэнергию составит 7,5 тыс. сум в месяц, для абонентов использующих до 300 кВт. ч – 25 тыс. сум, а для абонентов использующих до 400 кВт. ч – 61 тыс. сум.
б) 1 кВт. ч электроэнергии для Навоийской ГМК, Алмалыкской ГМК и бюджетных организаций – 800 сум, а для остальных юридических лиц – 600 сум.
По природному газу:
а) потребление природного газа на 1 м3 для населения в отопительный период до 700 м3 в месяц – 410 cум, свыше 700 м3 на 1 м3 – 1 200 cум, в период когда отопление не требуется до 200 м3 – 410 сум, свыше 200 м3 – 1 200 сум;
Например, для абонентов потребляющих в отопительный период до 700 м3 природного газа дополнительные расходы составят до 21 тыс. сум в месяц, для абонентов потребляющих до 1 000 м3 дополнительные расходы составят до 267 тыс. сум в месяц.
Кроме того, в период когда отопление не требуется абонентам потребляющим до 200 м3 природного газа дополнительные расходы составят до 6 тыс. сум в месяц, абонентам потребляющим до 300 м3 дополнительные расходы составят до 88 тыс. сум в месяц.
б) 1 м3 природного газа для Навоийской ГМК, Алмалыкской ГМК и бюджетных организаций составит – 1 300 сум, автомобильных газозаправочных компрессорных станций – 1 200 сум, тепловых электростанций – 1 000 сум и остальных юридических лиц – 1 150 сум.
А сжиженный газ для населения устанавливается в размере 1 600 сум. При этом с учетом того, что на одного абонента в месяц поставляется в среднем 20 кг сжиженного газа, дополнительные расходы абонента составят 9,6 тыс. сум в месяц. Со стороны предприятий АО «Худудгазтаъминот» совместно с районными хокимиятами предпринимаются меры по поставки сжиженного газа населению в соответствии с утвержденными графиками.
В целях приведения предприятий в соответствие с долгосрочным планированием, повышения операционной эффективности и энергосбережения, а также указания «перспективной цели» по снижению себестоимости наряду с новыми ценами на текущий год также предлагается утвердить новые цены которые вступят в силу с 1 апреля 2023 года.
При этом с 1 апреля 2023 года предусматривается введение следующих тарифов:
а) По электроэнергии:
Сохранить цену в размере 800 сум для Навоийской ГМК, Алмалыкской ГМК и бюджетных организаций;
для остальных юридических лиц – 700 сум.
б) По природному газу:
для тепловых электростанций – 1 200 сум;
для Навоийской ГМК, Алмалыкской ГМК и бюджетных организаций – 1 350 сум;
для автозаправочных компрессорных станций – 1 400 сум;
для остальных юридических лиц – 1 350 сум.
Цены на топливно-энергетические ресурсы, устанавливаемые с 1 апреля 2023 года, в 2024 и 2025 годах будут индексироваться только на уровень инфляции, начиная с 2026 года будет осуществлен переход на оптовый рынок электроэнергии, природного и сжиженного газа, а также цены будут свободно формироваться.
https://mineconomy.uz/ru/news/view/4616 - Пояснительная записка к проекту Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об изменении цен на топливно-энергетические ресурсы»
https://minenergy.uz/ru/news/view/1962
https://www.gazeta.uz/ - Тарифы на электричество и газ предлагается поднять, а также ввести социальные нормы
https://www.gazeta.uz/ - Как изменятся расходы на электричество и газ при новых тарифах
https://podrobno.uz/ - Почему социальная норма будет такой, и как власти обосновывают повышение цен на электроэнергию и газ.
https://podrobno.uz/ - Власти озвучили, какой будет социальная норма на газ и электричество, а также насколько вырастут тарифы
https://www.spot.uz/ - С 1 июля на электроэнергию и газ предлагают ввести социальные нормы
https://uz24.uz/ - С 1 июля планируют ввести социальную норму по отношению к тарифам на электроэнергию и газ
https://www.uzdaily.uz/ru/ - Минэнерго: начиная с 2026 года будет осуществлен переход на оптовый рынок электроэнергии, природного и сжиженного газа
https://kun.uz/ru/ - С 1 июля предполагается переход на дифференцированные тарифы электроэнергии и газа для населения