Жанубий Корея дунёдаги энг йирик сузувчи офшор ШЭС ни ишга тушириш режалари ҳақида сўзлаб берди
Жанубий Корея сузувчи пойдеворли дунёдаги энг йирик денгиз шамол паркини қуриш лойиҳасига 36 трлн вон (32.1 миллиард АҚШ долларини) инвестиция қилиш режалари хақида хабар берди.
Унинг қурилиши 2030 йилга бориб Ульсан шаҳри яқинида тугалланиши режалаштирилган. Бу мамлакатнинг энг йирик саноат шаҳри бўлиб, "Корея Республикаси саноатининг пойтахти" деган ном билан маълум. Мажмуанинг қуввати 6 ГВт ни ташкил этади. Молиялаштириш ҳам давлат, ҳам хусусий секторлардан амалга оширилади.
Эслатиб ўтамиз, Глобал шамол энергетикаси Кенгашининг прогнозига кўра, 2030 йилга келиб дунёда 6,2 ГВт сузувчи офшор шамол электр станциялари (ШЭС) қурилиб битказилиши керак. Корея томонидан илгари сурилган янги режа эса прогнозларни ошириши керак.
Гигант офшор шамол электр станцияси 5,76 млн уй хўжаликларнинг истеъмоли учун зарур бўлган миқдордаги энергияни ишлаб чиқариши мумкинлиги ва CО2 чиқиндиларини йилига 9,3 млн тоннага камайтириши кутилмоқда.

Южная Корея рассказала о планах запуска крупнейшей в мире плавучей офшорной ВЭС
Южная Корея сообщила о планах инвестировать 36 трлн вон (32,1 млрд долларов США) в проект по строительству крупнейшего в мире морского ветропарка с плавучими фундаментами.
Его постройку планируют закончить к 2030 году неподалеку от города Ульсан. Это крупнейшей промышленный город страны, известный как «Столица промышленности Республики Корея». Мощность комплекса составит 6 ГВт. Финансирование будет поступать, как из государственного, так и из частного секторов.
Напомним, что по прогнозу Глобального ветроэнергетического совета, к 2030 году в мире должно быть построено 6,2 ГВт плавучих офшорных ветровых электростанций (ВЭС). Новый план, выдвинутый Кореей, должен повысить прогнозы.
Считается, что гигантская офшорная ветровая электростанция сможет вырабатывать количество энергии, соответствующее потреблению 5,76 млн домохозяйств, и позволит сократить выбросы CO2 в объёме 9,3 млн тонн в год.