Bishkek shahrida O‘zbekiston Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Tojikiston Respublikalari Energetika va suv xo‘jaligi vazirlarining navbatdagi choraklik ishchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Unda O‘zbekiston Respublikasi Energetika vaziri J.Mirzamahmudov, Qirg‘iziston Respublikasi Energetika vaziri T.Ibrayev, Qozog‘iston Respublikasi Energetika vaziri Y.Akkenjenov va Qozog‘iston suv xo‘jaligi va irrigatsiya vaziri N.Nurjigitov ishtirok etdi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vaziri Sh.Xamrayev hamda Tojikiston Respublikasi Energetika va suv xo‘jaligi vaziri D.Juma videokonferensaloqa shaklida ishtirok etishdi.
Muzokaralar chog‘ida so‘nggi yillarda do‘st va qardosh davlatlar Prezidentlari tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan ko‘p tomonlama hamkorlik barcha yo‘nalishlarda, xususan, yoqilg‘i-energetika sohasida ham izchil va samarali rivojlanib borayotgani alohida ta’kidlandi.
Yig‘ilishdan ko‘zlangan asosiy maqsad — 2026-2027-yillar vegetatsiya davrida mintaqadagi suv-energetika tizimlarining barqaror va kelishilgan ish rejimini ta’minlash masalalarini muhokama qilishdan iborat bo‘ldi. Bu borada tomonlar birgalikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratidilar. Bunda energetika tizimlarining chambarchas bog‘liqligini ta’kidlab, o‘zaro ishonch asosida hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar
Shuningdek, kuz-qish davrining muvaffaqiyatli yakunlari sarhisob qilinib, energetika yuklamalarini muvozanatlash va energetika tizimlarining uzluksiz ishlashini ta’minlash bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kelishilgan rejimlarni amalga oshirishni davom ettirish, tarmoqlararo muvofiqlashtirishni mustahkamlash va mintaqaviy energetika hamkorligini chuqurlashtirishga kelishib oldilar.
Keyingi uchrashuvlar 2026-yil may oyida Toshkent shahrida va 2026-yil iyun oyida Bishkek shahrida bo‘lib o‘tishi belgilandi.

Также в формате видеоконференцсвязи приняли участие министр водного хозяйства Республики Узбекистан Ш. Хамраев и министр энергетики и водного хозяйства Республики Таджикистан Д. Джума.
В ходе переговоров было особо отмечено, что многостороннее сотрудничество, инициированное в последние годы президентами дружественных и братских государств, последовательно и эффективно развивается по всем направлениям, в частности в топливно-энергетической сфере.
Основной целью встречи стало обсуждение вопросов обеспечения стабильного и скоординированного режима работы водно-энергетических систем региона в вегетационный период 2026–2027 годов. В этой связи стороны уделили особое внимание усилению совместных усилий. Было подчеркнуто тесное взаимосвязанное функционирование энергетических систем, а также выражена готовность к дальнейшему развитию сотрудничества на основе взаимного доверия.
Кроме того, были подведены итоги осенне-зимнего периода и рассмотрены конкретные меры по балансировке энергетических нагрузок и обеспечению бесперебойной работы энергетических систем.
По итогам встречи стороны договорились продолжить реализацию согласованных режимов, укреплять межотраслевую координацию и углублять региональное энергетическое сотрудничество.
Следующие встречи запланированы на май 2026 года в городе Ташкент и на июнь 2026 года в городе Бишкек.