Аввал хабар берганимиздек, Магистрал электр тармоқлари филиалларининг маъмурий бинолари томига қуёш панеллари ўрнатилмоқда. Дастлабки қуёш панеллари “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ Марказий бошқарув аппарати маъмурий биносининг том қисмига (50 кВт қувватли қуёш панели) ўрнатилган эди.
Айни кунларда “Самарқанд магистрал электр тармоқлари” филиалининг маъмурий биносига ҳам 30 кВт қувватли қуёш панелларини ўрнатиш ишлари бошланди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йил 10 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида иқтисодий тармоқлари, аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларида қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида ўтказилган видеоселектор йиғилишининг 48-баёнида белгиланган топшириқлар ижроси ўз вақтида таъминлаш мақсадида, “Ўзтехсаноат” уюшмаси биносида ўтказилаётган қайта тикланувчи энергия манбаларини кўргазмаси эришилган келишувларга биноан, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ Solar Nature корхонаси билан 28 та объектга 500 кВт қувватли қуёш панели ўрнатиш бўйича умумий қиймати 5,0 млрд. сўмлик шартнома имзоланган эди.

В административном здании филиала «Самаркандские магистральные электрические сети» монтируются солнечные панели мощностью 30 кВт
Как мы ранее сообщали, на крышах административных зданий филиалов Магистральных электрических сетей устанавливаются солнечные батареи. Первые солнечные панели (солнечная панель 50 кВт) были установлены на крыше административного здания Центрального аппарата АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
Недавно начаты работы по установке солнечных панелей мощностью 30 кВт в административном здании филиала «Самаркандские магистральные электрические сети».
Напоминаем, что 10 июня текущего года под руководством Президента Республики Узбекистан в целях обеспечения своевременного выполнения задач, указанных в 48-м заявлении видеоселекторного совещания «О мерах по широкому внедрению возобновляемых источников энергии в отраслях экономики, населения и объектах социальной сферы», в соответствии с договоренностями, достигнутыми на выставке возобновляемых источников энергии в здании объединения «Узэлтехсаноат», между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и «Solar Nature» заключен договор на сумму 5,0 млрд. сумов, и устанавливаются солнечные панели с общей мощностью 500 кВт на 28 объектах.