Ҳатто ушбу тизимда 20-30 йил илгари юқори лавозимларда ишлаган, бироқ кўпчилик каби қилинган ва қилинаётган ишлардан етарлича хабардор бўлмаган айрим собиқ мулозимлар (хорижий нашр таърифи) 3 кун ичида муаммоларга ечим топишга уринди. Энг қизиғи, энергия тежамкорлик ва самарадорлик борасида жамоатчилигимизда лозим тушунчалар берилиб, бунинг сезиларли натижаси пайдо бўлгач, юзлаб ноқонуний уланмалар аниқланиб йирик миқдордаги жарималар ундирилгач ҳамда электр энергияси импортида маълум келишувлар амалга оширилгач (бу каби ўзаро манфаатли келишувлар аввалги йилларда ҳам бўлган), қисқаси «энергетик кризис» муаммолари маълум маънода ўз ечимини топганидан сўнг айрим хорижий нашрлар таъминотдаги ижобий ўзгаришларни кутилаётган сиёсий тадбир билан боғлашга уринишмоқда. Майли, карвон йўлида давом этаверади...
Халқимизда «ҳолва деган билан оғиз чучимайди» деган мақол бор. Йиллар давомида йиғилган муаммолар ечими кун, ҳафта ва ой ўлчамига сиғмаслиги мумкин. Шу ўринда, давлат ва жамият фаолиятидаги катта ўзгаришлар босқичли жараён бўлиши лозимлигини инобатга олишимиз зарур. Бу нарса электр энергия ишлаб чиқаришда муқобил энергия салмоғини ошириш жараёнига ҳам тааллуқли. Қайта тикланувчи энергия — йирик инвестициялар талаб қилувчи босқичли жараён эканлигини барчамиз билишимиз, олиб борилаётган ислоҳотларни тўғри англашимиз зарур. Нега дейилган саволга жавоб аниқ — анъанавий усулда электр энергия ишлаб чиқариш жараёни экологияга жиддий зарар етказиб, табиий бойликларимизни тежаш масаласига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Умумий фикрлардан йироқлашиб, рақамларга тўхталамиз: 2017 йилда электр энегияси ишлаб чиқариш учун мамлакатимизда мавжуд иссиқлик электр станциялари томонидан 15,2 млрд метр/куб табиий газ, 268,3 млн метр/куб ерости гази, 148,6 минг тонна мазут, 3,31 млн тоннадан зиёд кўмир, 13,7 минг тонна нефтекокс ёқилган.
Тасаввур эта олдингизми?!
2018 йилда бу кўрсаткичлар умумий ҳисобда 8,7 % га ошган, яъни 16,4 млрд метр/куб табиий газ, 326,6 млн метр/куб ерости гази, 154,8 минг тонна мазут, 3,34 млн тонна кўмирдан иссиқлик энергияси олиниб, электр энергиясига айлантирилган.
Мана, якунланиб бораётган йилимизда ҳам электр энергиясига бўлган эҳтиёжимиз — аҳоли сони ўсиши ва турмуш даражаси ошиши кўрсаткичларига нисбатан кескин ошиб бораётганини кўришимиз мумкин. 2019 йил кўрсаткичлар 2018 йилни тақрибан такрорлаши билан бирга импорт қарийб 33% га ортганлигини кўрсатмоқда.
Биз бир ҳаракат билан ёқадиган чироқ ва газ ер қаъридан суғириб олинаётган бойлигимиз ва энергетикларнинг туну кун машаққатлари эвазига келаётганини билиш баробарида экологик муҳитга зарар етказаётганимизни ҳам англамоғимиз бугунги куннинг долзарб масаласи. Технологик сарфлар (йўқотишлар) устига улардан оқилона фойдаланмаслик, тежамкорлик борасидаги ўқувсизлигимиз, минг афсуски, соҳага оғир юк бўлмоқда.
Яқинда mahalladosh.uz сайтида «Энергетик бўҳрондан қутқарадиган ягона йўл борми?» (http://mahalladosh.uz/post?id=7361#) номли мақола эълон қилинди. Унда юртимизда қуёш, шамол, биогаз энергиясидан фойдаланиш борасида табиий қулай шарт-шароитлар мавжуд эканлиги тўғри қайд этилган. 2014 йилда Самарқандда қуёш фотоэлектр станцияси қурилиши бўйича бошланган ишларга умид билдирилгани-ю, лойиҳа кутилмаганда тўхтаб қолгани зикр этилган. Лойиҳа тўхтаб қолганига бир нечта омиллар таъсир кўрсатгани рост. Лойиҳани молиялаштиришда юзага келган муаммолар қаторида ўша пайтлари халқаро танловларни ўтказишда зарур билим-тажриба етишмагани ана шу омиллардан бири эди.
Аммо бу билан саноатга «яшил энергия»ни татбиқ этиш жараёни тўхтаб қолгани йўқ. Муқобил энергия турларининг салмоғини йилдан-йилга ошириб бориш юзасидан бир нечта қарор ва фармонлар эълон қилинди ва уларнинг ижроси айни кунларда халқаро тендерлар орқали аниқланган бир нечта инвестицион лойиҳалар кўринишида амалга оширилмоқда.
Масалан, «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти ва Франциянинг «TOTAL Eren» компаниялари ўртасида умумий қуввати 100 МВт бўлган фотоэлектр станцияси қуриш ва эксплуатация қилиш юзасидан келишув имзоланди. Ушбу лойиҳага Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил октябрь ойида Франция Республикасига расмий ташрифи чоғида имзоланган келишув ва тегишли қарорлар ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилди. Яқин кунларда Самарқанд вилоятининг Нуробод тумани ҳудудида қайта тикланувчи энергия станцияси қад ростлайди (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/20).
Президентимизнинг 2019 йил 1 февраль ва 2 апрелдаги қарорларига мувофиқ Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) кредит маблағлари ҳисобидан Бирлашган Араб Амирликларининг «Masdar» компанияси иштирокида Ўзбекистонда шамол электр станциялари қуриш бўйича инновацион лойиҳа имзоланди. Шамол генераторлари Нукус шаҳри яқинидаги Қоратоу ҳудудида 100 МВт қувватли, Навоий вилоятининг Зарафшон шаҳри яқинида 200 МВт қувватда қурилиши назарда тутилган (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/81).
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 08 августдаги қарорига мувофиқ Халқаро молия корпорациясининг иштирокидаги давлат хусусий шериклиги дастури асосида Навоий вилоятининг Кармана туманида замонавий фотоэлектрстанция қуриш лойиҳасини амалга оширилади. Серқуёш ўзбек заминида Бирлашган Араб Амирликлари мутахассислари иштирокида қурилажак мазкур қуёш энергияси станцияси йилига 260 миллион кВт•соат электр энергиясини ишлаб чиқариши режалаштирилган (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/148).
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги ПҚ-4422-сонли қарорининг 1-сонли иловасида 2030 йилда қайта тикланувчи энергия манбаларнинг улушини 25% га етказиш кўрсатиб ўтилган. Ҳозирги кунда ушбу кўрсаткич 10% атрофида.
Бу қайта тикланувчи энергияга ўтишнинг дастлабки босқичига тааллуқли лойиҳаларнинг бир қисми. Бир сўз билан айтганда, ҳукуматимиз топшириқларига биноан Энергетика вазирлиги мутасаддилари томонидан «яшил энергия» тизимига ўтиш бўйича бирмунча ишлар олиб борилмоқда. Шу ўринда ушбу технология бирмунча қиммат эканлиги, ундан самарали фойдаланиш борасида ҳали етарлича кўникма ва тажрибага эга эмаслигимизни алоҳида таъкидлаш лозим. Аммо бу вақт масаласи. Амалга оширилаётган ишлар самарасини истеъмолчилар, яъни Ўзбекистон аҳолиси 2020 йилда яққолроқ кўзга ташланиб бораётганига гувоҳ бўлишади. Кўзланган натижага эришиш учун пухта режа ва молиявий асос зарур бўлишини эса барчамиз яхши биламиз
Хулоса ўрнида шуни айтиш мумкинки, ҳар бир жабҳага зарур бўлаётганидек энергетика соҳасига ҳам молиявий асос, замонавий технологиялар ва муҳандислик салоҳиятидан ташқари истеъмол маданиятидаги маънавий-ҳуқуқий юксалиш ҳам зарур бўлмоқда. Айнан шу масалада ОАВ ҳамда жамоатчилик кўмагига муҳтожмиз.

УВЕЛИЧЕНИЕ ДОЛИ ВОЗОБНОВЛЯЕМОЙ ЭНЕРГИИ — ПОЭТАПНЫЙ ПРОЦЕСС ТРЕБУЮЩИЙ ИНВЕСТИЦИЙ
Известно всем, что с первых дней осенне-зимнего периода возникли некоторые проблемы с электроснабжением, что вызвало различные жалобы, дискуссии и предложения в медийном пространстве. Несмотря на анализированную информацию и понимание коренных причин этой проблемы, называемой «дефицитом энергии», энергетическая система оставалась в центре дискуссий о принципе «потребитель всегда прав».
Даже некоторые бывшие чиновники (определение иностранного издания), которые работали на руководящих должностях 20-30 лет назад в этой системе, но не совсем осведомлены  о том, что сделано в энергетической отрасли, пытались решить проблему в течение 3 дней. Интересно то, что когда мы работали в тесных контактах с общественностью, когда стали рассказыват о энергоэффективности и энергосбережении и получили какие-то значительные результаты, когда обнаружили сотни незаконных подключений и наложили большие штрафы, когда заключили соглашения по импорту электроэнергии (такие взаимовыгодные соглашения существовали в предыдущие годы), одним словом — когда затихло тот «энергетический кризис» и решены некоторые проблемы, некоторые зарубежные издания пытались связать положительные изменения с выборами. Как говориться, всем не угодишь…
В народе есть пословица, которая гласит: «Сказав халва, в роту не станет сладко». Проблемы, накопленные на протяжении многих лет, могут не совпадать с пониманием дня, недели и месяца. В то же время мы должны учитывать, что серьезные изменения в деятельности государства и общества должны происходить поэтапно. То же самое относится и к процессу увеличения нагрузки альтернативной энергии при производстве электроэнергии. Мы все знаем, что внедрение возобновляемые источники энергии это поэтапный процесс, который требует больших инвестиций, и мы должны правильно понимать текущие реформы. Ответ на вопрос ясен: традиционное производство электроэнергии оказывает серьезное воздействие на окружающую среду и оказывает негативное влияние на наши природные ресурсы.
Если взглянуть на цифры, всплывает следующая картинка: имеющиеся в нашей стране тепловые электростанции в 2017 году для выработки электроэнергии использовали 15,2 миллиарда кубометров природного газа, 268,3 миллиона кубометров подземного газа, 148,6 тысячи тонн мазута, 3,31 миллиона тонн угля, 13,7 тысяч тонна нефтекокса.
Можете представить, сколько это всего?!
В 2018 году эти показатели увеличились в среднем на 8,7%, также было использовано для выработки электроэнергии 16,4 млрд кубометров природного газа, 326,6 млн кубометров подземного газа, 154,8 тыс тонн мазута и 3,34 млн тонн угля.
В 2019 году повторяется уровень потребления нефтепродуктов по отношению к 2018 году. И мы видим резкий рост спроса на электроэнергию в данном году, по сравнению, чем условные показатели роста населения и уровня жизни. Кроме того, данные за 2019 год показывают, что импорт увеличился почти на 33%.
Важно осознать, что мы одним касанием потребляем дома электроэнергию и природный газ, которые бесперебойно выкачивается из недр земли. Этим мы каждый день, каждый час наносим ущерб окружающей среде. Наше неэффективное использование электроэнергии и высокие технологические затраты (потери), к сожалению, являются огромным бременем для энергетической отрасли.
Недавно mahalladosh.uz опубликовал статью под названием «Есть ли выход из энергетического кризиса?» (Http://mahalladosh.uz/post?id=7361#). В содержании материала правильно указывается на то, что в нашей стране существуют благоприятные условия для использования солнечной, ветровой и биогазовой энергии. Была высказана надежда на начало строительства солнечной фотоэлектрической электростанции в Самарканде в 2014 году, но проект был неожиданно остановлен. Следует отметить, что ряд факторов способствовали задержке проекта. Одна из причин связано с финансированием проекта.
Однако процесс внедрения «зеленой энергии» в промышленность не остановился. Были изданы ряд указов и постановлений, направленных на увеличение доли альтернативных источников энергии, и в настоящее время их реализация осуществляется в форме нескольких инвестиционных проектов, определенных международными тендерами.
Например, Министерство энергетики и французская компания «TOTAL Eren» подписали соглашение о строительстве и эксплуатации фотоэлектрической электростанции общей мощностью 100 МВт. Правовой основой этого проекта стало соглашение и соответствующее решение во время официального визита Президента Республики Узбекистан во Французскую Республику в октябре 2018 года. Вскоре в Нурабадском районе Самаркандской области построено фотоэлектрическая станция (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/20).
В соответствии с Указами Президента Республики Узбекистан от 1 февраля и 2 апреля 2019 года был подписан инвестиционный проект по строительству ветряных электростанций в Узбекистане с участием компании «Masdar» Объединенных Арабских Эмиратов, за счет средств Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Планируется построить ветрогенераторы мощностью 100 мегаватт в районе Карату в близи Нукус и 200 МВт вблизи Зарафшан в Навоийской области (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/81).
Также, согласно решению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 августа 2018 года, предусмотрено строительства современной фотоэлектрической станции в Карманинском районе Навоийской области, который будет реализован на основе программы государственно-частного партнерства с Международной финансовой корпорацией. Ожидается, что эта солнечная электростанция по оценке экспертов из ОАЭ будет производить 260 млн. КВт•ч электроэнергии в год (http://uzbekistonmet.uz/uz/lists/view/148).
Приложение №1 к Указу Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22 августа 2019 года предусматривает, что доля возобновляемых источников энергии в 2030 году будет увеличена до 25%. В настоящее время этот показатель составляет около 10%.
Это часть проектов, задействованных на начальном этапе перехода на возобновляемые источники энергии. Словом, по поручению нашего правительства специалисты Министерства энергетики выполняют большую работу по переходу на систему «зеленой энергии». Следует отметить, что данная технология достаточно дорогая и у нас пока нет достаточных навыков и опыта для ее эффективного использования. Но это вопрос времени. Потребители, то есть население Узбекистана, увидят первичные результаты в 2020 году. И все мы знаем, что для достижения желаемого результата необходим продуманный план и финансовые рамки.
В заключение можно сказать, что как и в любой области, энергетическому сектору тоже необходима финансовая поддержка, а также правовое развитие культуры потребления в дополнение к современным технологиям и инженерным возможностям. Мы нуждаемся в помощи и внимании СМИ и общественности в данной проблеме.