АФҒОН ЭНЕРГЕТИКЛАРИ ЖАНГАРИЛАР ЕТКАЗГАН ЗИЁННИ ТИКЛАШМОҚДА
Ўзбекистон электр энергиясини Афғонистон Ислом Республикасига экспорт қилиши ва бу ички истеъмолга мўлжалланган энергия маҳсулоти эмаслиги, Афғонистонда гоҳ иқлим шароитлари, гоҳ жангариларнинг қўпорувчилик ҳаракатлари туфайли таянч устунларига етказилган зарар оқибатида экспорт даражаси ҳукуматлараро битимларда белгиланган меъёрдан паст даражага тушиб кетаётгани ҳақида кўп ва хўп гапирилди...
Хўш, қўшни Афғон диёрида электр таъминоти қандай? Ижтимоий соҳа муассасалари, яъни электр энергиясига узлуксиз боғлиқ бўлган ташкилотлар қандай фаолият олиб бормоқда? Умуман, афғонистонлик энергетиклар жангарилар томонидан етказилган зарарларни бартараф этиш учун қандай ишларни амалга оширмоқда?
Ушбу масалада «Ўзбекистон МЭТ» АЖ Ахборот хизмати қуйидагиларни маълум қилади:
29 октябрь куни Афғонистон Ислом Республикасининг «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) ижрочи директори жаноб Омонулло Ғолибдан акциядорлик жамияти бошқарув раиси Д.Исақулов номига расмий мактуб келиб тушди. Унда ёзилишича, электр энергияси экспорти бўйича имзоланган шарномавий миқдори тушиб кетганига айни пайтда иккита омил таъсир кўрсатмоқда. Биринчиси, Боғлон вилояти ҳудудида жангарилар томонидан олиб борилаётган жанговор ҳаракатлар оқибати, иккинчиси Афғонистондаги иқлим шароити , хусусан метеорологик ва гидрологик сабаблар (қор-лой кўчкиси, кучли шамол) ўтган йилги мавсумга нисбатан кескин тус олаётгани. Шунга қарамай, «DABS» ширкати муҳандислари таъмирлаш-тиклаш ишларини олиб бормоқда, дейилади бир нечта фотосуратлар илова қилинган мактубда.
Қисқа қилиб айтганда, Ўзбекистондан Афғонистонга амалга оширилаётган электр энергияси экспорти масаласида барқарорлик мавжуд эмас. Қарийб 40 йил давомида нотинч мамлакат сифатида тилга олинадиган диёрда нафақат энергетика, балки барча соҳаларда барқарорлик ҳукмрон бўлишидан минтақа давлатлари қатори бизнинг мамлакатимиз ҳам манфаатдор.
Шу нуқтаи назардан «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖнинг Ахборот хизмати Афғонистон ҳукумати узлуксиз электр таъминотини тиклашда зарур чораларни кўриб, мавжуд муаммоларни бартараф этади, дея умид билдиради. Қўшни мамлакат саноати, тиббий муассасалари, алоқа, таълим ва маданиятида, умуман олганда, электр энергия билан чамбарчас боғлиқ барча жабҳаларида барқарорлик давом этиши давлатимиз ва жамоатчилигимиз диққат-эътиборида эканлиги бугунги беқарор дунёда муҳим аҳамият касб этади.

АФГАНСКИЕ ЭНЕРГЕТИКИ ВОССТАНАВЛИВАЮТ ЭЛЕКТРИЧЕСКИЕ СЕТИ ПОСЛЕ БОЕВЫХ ДЕЙСТВИЙ
Узбекистан экспортирует электроэнергию в Исламскую Республику Афганистан и данный экспорт, как было ранее сказано, не за счёт внутреннего потребления, а согласно межправительственным соглашениям (http://minenergy.uz/ru/news/view/155). Иногда из-за  повреждения опор электрических сетей за счет климатических условий или же за счет воинственных действий боевиков (https://kun.uz/news/2019/10/12/afgonistonga-eksport-qilinayotgan-elektr-energiyasi-miqdori-yana-0-qiymatga-tushdi)  процесс экспорта электроэнергии в соседнюю страну уменьшается.
Каково состояние элетроснабжения в соседнем Афганистане? Как работают учреждения социального сектора,  организации, которые постоянно подключены к электроснабжению, усилия афганских энергетиков по борьбе с ущербом, нанесенным боевиками?
В связи с этим Информационная служба АО «НЭС Узбекистана» сообщает:
29 октября 2019 года на имя Председателя правления Акционерного общества  АО “НЭС Узбекистана” Д. Исакулова поступило официальное письмо от исполнительного директора   «Da Afghanistan Breshna Sherkat» (DABS) Исламской Республики Афганистана Аманилло Голиба, в котором отмечается, что в настоящее время существует два фактора, влияющих на сокращение договорного объема экспорта электроэнергии. Первый — непрекращающихся  следствие боевых действий, предпринятых боевиками в провинции Баглан, второй — природные катаклизмы в Афганистане (снежные лавины, ураганный ветер и др.)  увеличившиеся по сравнению с прошлыми годами (uza.uz/oz/society/zbekiston-energetiklari-af-onistondagi-nosozliklardan-khavot-10-10-2019). Тем не менее, в письме говорится, что инженеры «DABS»  прилагают все усилия для проведения ремонтных работ и восстановления линий электропередачи (прилагаются фото).
Таким образом, экспорт электроэнергии в Исламскую Республику Афганистан на данное время прерван.
Короче говоря, нет стабильности в плане экспорта электроэнергии из Узбекистана в Афганистан. В восстановлении спокойствия в стране, где почти 40 лет нет мира, заинтересованы все соседние страны.
В связи с этим, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» надеется, что афганское правительство предпримет необходимые шаги по восстановлению бесперебойного энергоснабжения и решения существующих проблем. В сегодняшнем нестабильном мире очень важно, чтобы бесперебойная работа промышленности, медицинских учреждений, связи, образования и культуры и другие отрасли связанные с электроэнергией в соседней стране, находилась в центре нашего государства и общества.