Умумий қиймати 2 миллиард долларлик 9 та лойиҳа
Янгийўл туманида 14 октябрь куни Тошкент вилоятидаги муҳим лойиҳаларни ишга тушириш ва қурилишини бошлаш маросими бўлиб ўтди.
Тошкент вилояти мамлакатимиз иқтисодиётида стратегик аҳамиятга эга. Бу ҳудуд ва азим пойтахтимиз салоҳияти ўзаро боғлиқ ва бир-бирини тўлдириб келади.
Сўнгги беш йилда Тошкент вилоятида саноат ҳажми 1,5 баробарга кўпайиб, 107 триллион сўмни ташкил этган, маҳаллий экспорт ҳажми 3,5 карра ошиб, қарийб 1 миллиард долларга етган.
Қулай ишбилармонлик ва инвестиция муҳити сармоялар ҳажмини ошириш, илғор технологияларни жорий этишга хизмат қилмоқда. 2018 йилда вилоятда жами бўлиб 20 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган бўлса, ўтган йили бу рақам 1 миллиард долларга етган. Чет эл капитали иштирокидаги корхоналар сони ҳам йил сайин ортиб, ҳозирда 1 минг 700 тани ташкил этмоқда.
Бугунги кунда 20 миллиард 360 миллион долларлик 91 та хорижий, 4 ярим миллиард долларлик 28 та маҳаллий инвестиция лойиҳалари бўйича иш олиб борилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев маросим доирасидаги лойиҳаларнинг аҳамиятига тўхталиб ўтди.
Хусусан, Олмалиқ шаҳрида 1 миллиард доллар инвестиция ҳисобидан 227 гектар майдонда “Буюк ипак йўли” махсус саноат технопарки қурилади. У ерда электротехника, тўқимачилик, қурилиш материаллари, фармацевтика каби йўналишларда 100 га яқин корхона жойлаштирилади. 3 мингта янги иш ўрни яратилиб, йилига 5 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади ва 300 миллион долларлик экспорт имконияти пайдо бўлади.
Юқори Чирчиқ туманида 350 миллион доллар эвазига 69 гектар майдонда тўқимачилик саноат парки ташкил этилади. Бу мажмуада 20 дан ортиқ ип-калава, мато тўқиш ва бўяш, тайёр текстиль маҳсулотлари ишлаб чиқариш корхоналари жойлаштирилади.
Мамлакатимизда озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш ва экспорт қилиш изчил кўпайиб бормоқда. 2030 йилгача озиқ-овқат ишлаб чиқаришни 2 баробар, экспортини 5 баробар ва қўшилган қиймат даражасини 3 марта ошириш мақсад қилинган. Бунга эришишда, ҳеч шубҳасиз, Тошкент вилоятининг ҳиссаси катта.
Жумладан, Янгийўл туманида йилига 50 минг тонна минерал ўғит ва кимёвий воситалар, Қибрайда юқори сифатли экспортбоп озиқ-овқат маҳсулотлари тайёрлаш корхоналари ишга туширилмоқда.
Тошкент вилояти энергетика соҳасида ҳам катта салоҳиятга эга бўлиб, бу ерда 5,7 гигаваттли қувватлар мавжуд. Бу миқдорни ошириш мақсадида 1,5 миллиард долларлик 800 мегаваттдан ортиқ 6 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Яшил энергетикани ривожлантириш билан бирга, юртимизда энергетика тизими барқарорлигини сақлаш бўйича ҳам кўп ишлар қилинмоқда. Шунинг учун 2030 йилгача умумий қуввати 4 минг 100 мегаваттли электр энергиясини сақлаш тизимларини барпо этиш режалаштирилган.
Хитойнинг етакчи компаниялари иштирокида барпо этиладиган 3 та лойиҳа бунда муҳим ўрин тутади. Аввало, “Чайна Датанг” компанияси билан Бўка туманида қиймати 240 миллион долларлик қуёш электр станцияси барпо этилади. Бу станцияда йилига 576 миллион киловатт соат ёки 240 минг хонадон учун етарли электр энергияси олинади. Натижада вилоятда генерация қувватлари 6,5 гигаваттга, электр энергияси ишлаб чиқариш йилига 24 миллиард киловатт соатга етказилади.
Яна иккита лойиҳа – “China Energy Overseas Investment” компанияси билан ҳамкорликда Паркент ва Пискент туманларида қуриладиган 220 миллион долларлик, 200 мегаваттли энергия сақлаш тизимларидир. Улар куннинг тиғиз пайтларида узилишга йўл қўймаслик ва истеъмолчиларни электр билан ишончли таъминлаш имконини беради.
Сўнгги йилларда юртимизда 630 миллион доллар инвестиция ҳисобидан 400 мегаваттдан ортиқ янги гидроэлектр станциялари барпо этилиб, уларнинг қуввати 2,2 гигаваттга етказилди.
Тадқиқотлар шуни кўрсатмоқдаки юртимизда 3 минг 280 мегаватт қувватга эга бўлган 44 та ГЭС қуриш имконияти мавжуд. Айниқса, Тошкент вилоятида гидроэнергетика бўйича жуда катта салоҳият бор.
Ҳозирда вилоятда умумий қуввати 1 минг 330 мегаватт бўлган 25 та гидро электр станцияси мавжуд. Бу республикамиздаги жами гидроэнергетика қувватининг 60 фоизига тенгдир.
Бугунги кунда қиймати 880 миллион доллар ва қуввати 340 мегаватт бўлган яна 4 та ГЭС қурилмоқда. Шунингдек, 2028 йилгача вилоятда умумий қуввати қарийб 2 минг 400 мегаватт бўлган, 4 миллиард 800 миллион долларлик 23 та лойиҳа амалга оширилади.
Маросимда шундан иккитаси – Оҳангарон туманида барпо этилган 2,5 мегаваттли кичик ГЭС ҳамда Бўстонлиқ туманида қурилган 1,5 мегаваттли Угам кичик ГЭСи ишга туширилмоқда. Мазкур қувватлар йилига 18 миллион 400 минг киловатт соат “яшил” энергия ишлаб чиқаради ва 7 минг 600 та хонадонни электр энергияси билан таъминлайди.
Шавкат Мирзиёев юртимизга инвестиция киритаётган хорижий компанияларга миннатдорлик билдириб, ишларига муваффақият тилади.
Рамзий тугма босилиб, мазкур 9 та лойиҳанинг қурилиши ва фаолиятига старт берилди. Уларнинг умумий қиймати 2 миллиард доллардир.

Ташкентская область имеет стратегическое значение в экономике нашей страны. Потенциалы этого региона и столицы взаимосвязаны и дополняют друг друга.
За последние пять лет объем промышленного производства в Ташкентской области увеличился в 1,5 раза и составил 107 триллионов сумов, объем регионального экспорта увеличился в 3,5 раза и достиг почти 1 миллиарда долларов.
Благоприятный деловой и инвестиционный климат способствует увеличению объемов инвестиций и внедрению передовых технологий. Если в 2018 году в области было освоено всего 20 миллионов долларов инвестиций, то в прошлом году эта цифра достигла 1 миллиарда долларов. Количество предприятий с участием иностранного капитала также растет с каждым годом и в настоящее время составляет 1700.
Сегодня ведется работа по 91 иностранному инвестиционному проекту на сумму 20 миллиардов 360 миллионов долларов и 28 отечественным инвестиционным проектам на сумму 4,5 миллиарда долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе церемонии подчеркнул значимость проектов.
В частности, в городе Алмалыке за счет инвестиций в размере 1 миллиарда долларов будет построен специальный индустриальный технопарк "Великий шелковый путь" на площади 227 гектаров. Здесь разместятся около 100 предприятий в таких направлениях, как электротехника, текстиль, строительные материалы, фармацевтика. Будет создано 3 тысячи новых рабочих мест, налажено производство продукции на 5 триллионов сумов в год, появится возможность экспорта товаров на 300 миллионов долларов.
В Юкоричирчикском районе за 350 миллионов долларов будет создан текстильный промышленный парк площадью 69 гектаров. В нем разместятся более 20 предприятий по производству пряжи, крашеной ткани, готовой текстильной продукции.
В нашей стране последовательно растет производство и экспорт продовольственной продукции. До 2030 года предстоит увеличить производство продуктов питания в 2 раза, экспорт - в 5 раз, уровень добавленной стоимости - в 3 раза. В достижении этой цели, несомненно, большой вклад внесет Ташкентская область.
В частности, в Янгиюльском районе вводятся в строй предприятия по производству 50 тысяч тонн минеральных удобрений и химических средств в год, в Кибрае - предприятия по производству высококачественной экспортоориентированной продовольственной продукции.
Ташкентская область также обладает большим потенциалом в энергетическом секторе, где имеются мощности в 5,7 гигаватт. В целях увеличения этого объема реализуются 6 проектов мощностью более 800 мегаватт на сумму 1,5 миллиарда долларов.
Наряду с развитием зеленой энергетики в нашей стране проводится большая работа по поддержанию стабильности энергетической системы. Поэтому к 2030 году планируется построить системы хранения электроэнергии общей мощностью 4 тысячи 100 мегаватт.
Важную роль в этом играют три проекта, которые будут реализованы с участием ведущих китайских компаний. Прежде всего, в Букинском районе совместно с компанией "Чайна Датанг" будет построена солнечная электростанция стоимостью 240 миллионов долларов. На этой станции будет вырабатываться 576 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, что достаточно для обеспечения 240 тысяч домохозяйств. В результате мощности генерации в области будут доведены до 6,5 гигаватт, а производство электроэнергии - до 24 миллиардов киловатт-часов в год.
Еще два проекта - системы хранения энергии мощностью 200 мегаватт стоимостью 220 миллионов долларов, которые будут построены в Паркентском и Пскентском районах совместно с компанией "China Energy Overseas Investment". Они позволят избежать отключений в часы пик и надежно обеспечивать потребителей электроэнергией.
За последние годы в нашей стране за счет инвестиций в размере 630 миллионов долларов были построены новые гидроэлектростанции мощностью более 400 мегаватт, общая мощность гидроэнергетики достигла 2,2 гигаватт.
Исследования показывают, что в нашей стране есть возможность построить 44 ГЭС мощностью 3 тысячи 280 мегаватт. Особенно в Ташкентской области имеется большой гидроэнергетический потенциал.
В настоящее время в области действуют 25 гидроэлектростанций общей мощностью 1 тысяча 330 мегаватт. Это составляет 60 процентов от общей гидроэнергетической мощности нашей республики.
Сейчас строятся еще четыре гидроэлектростанции стоимостью 880 миллионов долларов и мощностью 340 мегаватт. Также до 2028 года в области будет реализовано 23 проекта общей мощностью около 2 тысяч 400 мегаватт на сумму 4 миллиарда 800 миллионов долларов.
В ходе церемонии были введены в строй две из них - малая ГЭС мощностью 2,5 мегаватта, построенная в Ахангаранском районе, и малая Угамская ГЭС мощностью 1,5 мегаватта, построенная в Бостанлыкском районе. Эти мощности будут вырабатывать 18 миллионов 400 тысяч киловатт-часов "зеленой" энергии в год и обеспечивать электроэнергией 7 тысяч 600 домохозяйств.
Шавкат Мирзиёев выразил благодарность иностранным компаниям, инвестирующим в нашу страну, пожелал успехов в их работе.
Нажатием символической кнопки дан старт строительству и деятельности 9 проектов. Их общая стоимость составляет 2 миллиарда долларов.