“Тинчлик” кичик саноат зонасига ташриф чоғида Президент Шавкат Мирзиёев “Enter Green Solar” корхонасида ишлаб чиқариш жараёни билан танишди
Энергетика тармоғи учун талабгир маҳсулотлар
Янгийўл туманидаги “Тинчлик” кичик саноат зонаси Тошкент вилояти иқтисодиётида ўзига хос ўринга эга. Бу ердаги корхоналарда маҳаллийлаштирилган, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
Аҳоли ва иқтисодиёт ўсиши билан энергия манбаларига талаб кўпаймоқда. Масалан, сўнгги тўрт йилда Тошкент вилоятида электр истеъмоли 20 фоиз ошган. Бу борадаги танқисликни қоплаш мақсадида умумий қиймати 1,5 миллиард доллар, қуввати 805 мегаваттдан ортиқ бўлган 5 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бунда “яшил” энергетика манбаларига кенг ўрин берилган. “Тинчлик” кичик саноат зонасидаги “Enter Green Solar” корхонасида бунинг учун зарур қуёш панеллари ҳамда турли хил кабеллар ишлаб чиқарилади.
Давлатимиз раҳбари саноат зонасига ташрифи чоғида мазкур лойиҳа билан ҳам танишди.
– Бундай юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқараётган маҳаллий корхоналаримизни қўллаб-қувватлаб, фаолиятини кенгайтиришига янада кўпроқ шароит яратишимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Умумий қиймати 7 миллион доллар бўлган мазкур корхонага Италиянинг “Ecoprogetti” компанияси ускуналари ўрнатилган. Улар асосида йилига 377 минг дона юқори сифатли қуёш панели ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Корхонанинг ўзида ҳам қуввати 125 киловатт бўлган панеллар қўйилган. Бу ерда 100 киши меҳнат қилмоқда.

Востребованная продукция для энергетической отрасли
С ростом населения и экономики растет спрос на источники энергии. Например, за последние четыре года потребление электроэнергии в Ташкентской области увеличилось на 20 процентов. Для покрытия дефицита в этой сфере реализуются 5 проектов общей стоимостью 1,5 миллиарда долларов и мощностью более 805 мегаватт.
При этом большое внимание уделяется "зеленым" источникам энергии. На предприятии "Enter Green Solar" в малой промышленной зоне "Тинчлик" производятся солнечные панели и различные кабели, необходимые для солнечной энергетики.
Глава государства в ходе посещения промышленной зоны ознакомился с данным проектом.
- Мы должны поддерживать отечественные предприятия, производящие такую высокотехнологичную продукцию, и создавать еще больше условий для расширения их деятельности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На предприятии общей стоимостью 7 миллионов долларов установлено оборудование итальянской компании "Ecoprogetti". На его базе налажено производство 377 тысяч высококачественных солнечных панелей в год. На самом предприятии также установлены панели мощностью 125 киловатт. Здесь работают 100 человек.