Президент Шавкат Мирзиёев гидроэнергетика соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар ва энергетика тизимини куз-қиш мавсумига тайёрлаш бўйича вазифалар ижроси юзасидан йиғилиш ўтказди
Гидроэнергетика соҳасидаги лойиҳалар ва куз-қиш мавсумига тайёргарлик ҳолати кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 31 октябрь куни гидроэнергетика соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар ва энергетика тизимини куз-қиш мавсумига тайёрлаш бўйича вазифалар ижроси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Гидро электр станциялар кунлик энергияни барқарор таъминлашда энг самарали восита. Улардан олинадиган электр таннархи ҳам бошқа манбаларга нисбатан анча арзон. Шу боис бу соҳани ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда.
Дастлабки ўрганишларга кўра, юртимиздаги гидроэнергетика салоҳияти 8 минг Мегаваттни ташкил қилади. Лекин ҳозир бунинг 2 минг 200 Мегаватти ишлатилмоқда холос. Соҳага хорижий инвестиция ва хусусий секторни жалб қилиб, 2030 йилга қадар жами қувватларни 6 минг Мегаваттга етказиш белгиланган.
Бунинг учун ҳуқуқий, иқтисодий шароитлар яратилган. Жумладан, кичик ва микро ГЭСларни қуриш истагидаги тадбиркорларга ерларни 20 йил муддатга ижарага бериш, улар ишлаб чиқарган электрни давлат томонидан кафолатли сотиб олиш тизими жорий қилинган.
Йиғилишда соҳадаги лойиҳаларнинг ҳозирги ҳолати кўриб чиқилди.
Бу йил 20 та, 2024 йилда 38 та кичик ва микро ГЭС қуриш режалаштирилгани, лекин айрим лойиҳалар кечикаётгани қайд этилди. Вилоят ҳокимлари яқин ойларда бу йилги 20 та станция ишга туширилиши ҳақида ахборот берди.
Шунингдек, “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти томонидан жами қуввати 197 Мегаватт бўлган 7 та йирик ГЭС фойдаланишга топширилади. Бунинг  ҳисобига электр ишлаб чиқариш 7 миллиард киловатт-соатга етказилади.
Давлат раҳбарининг топшириғига кўра, мутахассислар томонидан гидроэнергетикада қўшимча 1 минг Мегаваттлик захира аниқланган. Мисол учун, Норин дарёсига каскадлар қуриб, 230 Мегаваттлик қувватларни ишга тушириш ва Намангандаги 450 минг аҳолига етарли электр ишлаб чиқариш мумкин.
Келгуси йилда қуёш ва шамол электр станциялари қуввати 3,5 минг Мегаваттга етади. Бунда, электр асосан кундуз куни ишлаб чиқарилиши ҳисобига, энергетика тизимида ростловчи қувватларга эҳтиёж ортади. Шу боис давлатимиз раҳбари 2030 йилни кутмасдан, режадаги 6 минг Мегаваттлик станцияларни қуриш бўйича беш йиллик дастур ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади. Лойиҳаларга хусусий шериклик асосида хорижий энергетика компанияларини жалб қилиш зарурлиги айтиб ўтилди.
Маълумки, куз-қиш мавсумига тайёргарлик масалалари Президентимизнинг доимий диққат марказида бўлиб турибди. Йиғилишда энергетика тизимидаги шу борадаги ишларга тўхталиб ўтилди.
Сўнгги беш йилда мазкур тармоқ ва трансформаторларни модернизация қилишга 4 триллион сўмдан зиёд маблағ ажратилди. Жорий йилда Тошкент шаҳридаги энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича катта дастур бошланди.
Шунингдек, ҳар бир вилоятда куз-қишни беталафот ўтказиш учун камида 10 миллиард сўмдан захира шакллантирилмоқда. Бу маблағалар эвазига трансформатор, сим ва бошқа эҳтиёт қисмлар янгилаб борилади.
Умуман, ҳудудлардаги 33 мингта трансформатор ва 122 минг километр электр тармоқлари эскирган. Бу ҳолат, айниқса, Тошкент, Наманган ва Сирдарё вилоятларида кўп. Жорий йилнинг 9 ойида жами ишлаб чиқарилган электрнинг 12 фоизи йўқотилган.
Шу боис эскирган трансформатор ва тармоқларни янгилаш, электр йўқотишларини йилига 1-2 фоиздан камайтириб бориш зарурлиги таъкидланди.
100 мингдан ошиқ улгуржи истеъмолчи ҳамда 648 мингта янги хонадон электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига уланмагани қайд этилиб, бу борада тегишли кўрсатмалар берилди.
Айрим ҳудудларда қозонхона ва иссиқлик тармоқларини таъмирлашда қолоқликлар борлиги айтиб ўтилди. Ижтимоий соҳа муассасаларини куз-қиш мавсумига тайёрлаш ҳолати ҳам яхши эмас. Энергия сарфи юқори бўлган қозонларни янгилаш режаси тиббиёт муассасаларида 62 фоизга, боғчаларда 54 фоизга, мактабларда 40 фоизга бажарилган, холос.
Мутасаддиларга таъмирлаш ва модернизация ишларини жадаллаштиришга барча куч ва воситаларни сафарбар қилиш бўйича топшириқ берилди.
Шунингдек, куз-қиш мавсумида аҳоли ва ижтимоий соҳа муассасалари эҳтиёжи учун кўмир етказиб бериш масалаларига тўхталиб ўтилди. Бу борада қўшимча захира яратиш, хусусий секторни ҳам жалб этиш муҳимлиги қайд этилди.
Аҳоли эҳтиёжи учун етказиб берилган кўмирни юқори нархларда ноқонуний сотиб юбориш ва талон-торож қилишга йўл қўймаслик бўйича қатъий кўрсатма берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по обсуждению проектов, реализуемых в гидроэнергетике, а также задач подготовки энергетической системы к осенне-зимнему сезону.
Рассмотрен ход проектов в сфере гидроэнергетики и состояние подготовки к осенне-зимнему сезону
Президент Шавкат Мирзиёев 31 октября провел совещание по обсуждению проектов, реализуемых в гидроэнергетике, а также задач подготовки энергетической системы к осенне-зимнему сезону.
Гидроэлектростанции являются наиболее эффективным средством нормализации суточного энергобаланса. Стоимость электроэнергии, полученной на ГЭС, значительно дешевле по сравнению с другими источниками. Поэтому развитию этого направления уделяется большое внимание.
По начальным оценкам, гидроэнергетический потенциал нашей страны составляет 8 тысяч мегаватт. Но сейчас используется только 2,2 тысячи мегаватт. За счет привлечения иностранных инвестиций и частного сектора к 2030 году планируется довести общую мощность до 6 тысяч мегаватт.
Для этого созданы правовые и экономические условия. В частности, внедрена 20-летняя аренда земли предпринимателями, желающими организовать малые и микроГЭС, а также система гарантированной закупки производимой ими электроэнергии государством.
На совещании рассмотрено текущее состояние проектов в сфере.
Отмечалось, что в этом году планируется построить 20 малых и микроГЭС, в 2024 году - 38, однако реализация некоторых проектов выбилась из графика. Хокимы областей представили информацию о ближайшем запуске запланированных на текущий год 20 станций.
Кроме того, акционерным обществом “Узбекгидроэнерго” запланировано введение в строй 7 крупных ГЭС общей мощностью 197 мегаватт. За счет этого выработка электроэнергии будет доведения до 7 миллиардов киловатт-часов.
Согласно поручению главы государства специалистами изучены дополнительные резервы в размере 1 тысячи мегаватт. Например, построив каскады на реке Нарын, можно запустить мощности в 230 мегаватт и выработать электроэнергию, достаточную для нужд 450 тысяч жителей города Намангана.
В следующем году мощность солнечных и ветряных электростанций достигнет 3,5 тысяч мегаватт. В связи с тем, что они производят электроэнергию в основном в дневное время суток, в энергосистеме возрастает потребность в регулировочных мощностях. Поэтому глава государства отметил необходимость разработать пятилетнюю программу строительства станций мощностью 6 тысяч мегаватт, не дожидаясь 2030 года. Отмечена необходимость привлечения к проектам иностранных энергетических компаний на основе частного партнерства.
Как известно, вопросы подготовки к осенне-зимнему сезону находятся в центре постоянного внимания Президента. На совещании обсужден и ход готовности энергосистемы.
За последние пять лет на модернизацию сетей и трансформаторов выделено более 4 триллионов сумов. В этом году стартовала масштабная программа модернизации энергетической инфраструктуры Ташкента.
Кроме того, в каждом регионе формируется резерв в размере не менее 10 миллиардов сумов для проведения сезона без потерь. На эти средства в случае аварий будет производиться замена трансформаторов, проводки и другие запчастей.
В целом в регионах устарели 33 тысячи трансформаторов и 122 тысячи километров электрических сетей. Особенно много таких случаев в Ташкентской, Наманганской и Сырдарьинской областях. За 9 месяцев текущего года потеряно 12 процентов от общего объема произведенной электроэнергии.
В связи с этим было подчеркнуто, что необходимо обновить устаревшие трансформаторы и сети, чтобы снизить потери электроэнергии на 1-2 процента в год.
Подчеркнуто, что более 100 тысяч оптовых потребителей и 648 тысяч новых домохозяйств не подключены к автоматизированной системе учета и контроля электроэнергии. Даны соответствующие указания по устранению этих пробелов.
Отмечалось, что в некоторых регионах имеются задержки с ремонтом котельных и теплосетей. Неудовлетворительно состояние подготовки учреждений социальной сферы к осенне-зимнему сезону. План по обновлению котлов с высоким расходом энергии выполнен на 62 процента в медицинских учреждениях, на 54 процента в детских садах и на 40 процентах в школах.
Ответственным лицам поручено мобилизовать все силы и средства для ускорения ремонтно-модернизационных работ.
Также был затронут вопрос поставок угля для нужд населения и учреждений социальной сферы в осенне-зимний период. В этой связи была отмечена важность создания дополнительных резервов и привлечения частного сектора.
Дано строгое указание не допускать незаконной продажи по завышенным ценам и хищения угля, поставляемого для нужд населения.