minenergy.uz — “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” ва “AzerEnergy” ўртасида меморандум имзоланди
Озарбайжонда сафарда бўлган “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти раҳбарияти “AzerEnergy” ОАЖнинг электр станциялари, подстанциялари, лаборатория, ўқув маркази ва рақамли бошқарув марказида бўлиб, қатор учрашувларда иштирок этди.
“AzerEnerg ” очиқ акциядорлик жамияти (ОАЖ) Президенти Баба Рзаев ва бошқа шахсларнинг Ўзбекистон энергетика тизими раҳбарияти билан учрашувларида икки мамлакат энергетика тузилмалари ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Ташриф якунлари бўйича “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “ AzerEnergy” ОАЖ ўртасида меморандум имзоланди. Меморандумдан кўзланган мақсад – Озарбайжон энергетика тизими тажрибасидан фойдаланиш ва икки давлат ўртасида энергетика соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришдан иборат.
Ташриф давомида Ўзбекистон делегациясига электр станциялари, подстанциялар, рақамли бошқарув тизими ва “AzerEnergy” ОАЖнинг янги SCADA тизими, ушбу тизимларни қўллаш учун зарур бўлган муҳим омиллар, дастурий таъминот, автоматлаштириш ва бошқа соҳалар ҳақида батафсил маълумотлар берилди.

minenergy.uz — Подписан меморандум между «Национальные электрические сети Узбекистана» и «АзерЭнержи»
• 28.07.2023
Находящееся с визитом в Азербайджане руководство АО «Национальные электрические сети Узбекистана» посетило электростанции, подстанции, лабораторию, учебный центр и центр цифрового управления ОАО «АзерЭнержи», приняло участие в ряде встреч.
На встречах президента Открытого акционерного общества (ОАО) «АзерЭнержи» Бабы Рзаева и других лиц с руководством энергосистемы Узбекистана состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах сотрудничества между энергетическими структурами обеих стран.
По итогам визита был подписан меморандум между ОАО «АзерЭнержи» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Целью меморандума является использование опыта энергетической системы Азербайджана и расширение сотрудничества между двумя странами в энергетическом секторе.
В рамках визита узбекской делегации была представлена подробная информация об электростанциях, подстанциях, системе цифрового управления и новой системе SCADA ОАО «АзерЭнержи», важных факторах, необходимых при применении этих систем, программном обеспечении, автоматизации и других областях.