Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси 2022 йилда атмосферага ифлослантирувчи моддалар чиқарилиши тўғрисидаги маълумотларни тақдим этди
• 17.07.2023
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси 2022 йилда атмосферага ифлослантирувчи моддалар чиқарилиши тўғрисидаги маълумотларни тақдим этди. Мамлакат бўйича кўрсаткичлар 4 %га камайган: 908,7 мингдан 874 минг тоннагача.
Энг катта пасайиш Наманган вилоятида кузатилган. У ерда чиқиндилар 2021 йилдаги 23,9 минг тоннага нисбатан 71 %га – 7 минг тоннага камайган. Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида ҳам кўрсаткичларнинг сезиларли даражада камайиши кузатилган (33%) – 2021 йилдаги 31,4 минг тоннага нисбатан 21 минг тонна.

Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике представил информацию о выбросах загрязняющих веществ в атмосферу в 2022 году
• 17.07.2023
Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике представил информацию о выбросах загрязняющих веществ в атмосферу в 2022 году. Показатели по стране снизились на 4% – с 908,7 до 874 тысяч тонн.
Самое большое снижение наблюдается в Наманганской области, где выбросы снизились на 71%–7 тысяч тонн против 23,9 тысяч тонн в 2021 году. Также показатели существенно снизились в Республике Каракалпакстан (33%) – 21 тысяча тонн против 31,4 тысяч тонн в 2021 году.