“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “KEGOC” АЖ раҳбарларининг ишчи учрашуви тўғрисида МАЪЛУМОТ
• 19.07.2023
2023 йил 18 июль куни “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ марказий аппарати биносида Қозоғистон электр тармоқларини бошқарувчи компанияси “KEGOC” АЖ бошқарув раиси К.Т.Молдабаев ҳамда “Ўзбекистон МЭТ” АЖ бошқарув раиси Д.А. Исақуловларнинг ишчи учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда “KEGOC” АЖ томонидан Қозоғистон Республикасида энергетика соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда жорий йил 1 июлдан бошлаб электр энергияси Ягона ҳаридори ва электр энергиясини баланслантирувчи бозор моделининг ишга туширилганлиги ва унинг ишлаш принциплари  тўғрисида тақдимотлар намойиш этилди.
Шу билан бирга, учрашувда энергетика соҳасида икки томонлама ҳамкорликни янада  кенгайтиришга доир  масалалар муҳокама қилинди.

ИНФОРМАЦИЯ о встрече руководителей АО "Национальные электрические сети Узбекистана" и АО "KEGOC"
18 июля 2023 года в главном здании АО "Национальные электрические сети Узбекистана" состоялась рабочая встреча председателя правления Казахстанской компании по управлению электрическими сетями АО "KEGOC"- К.T.Молдабаева и председателя правления АО “НЭС Узбекистана” Д.А. Исакулова.
В ходе встречи были рассмотрены реформы, проводимые в энергетическом секторе Республики Казахстан, также  АО "KEGOC" показана презентация о вводе с 1 июля 2023 года в Казахстане модели Единого закупщика электрической энергии и балансирующего рынка электрической энергии и его принципах работы.
В то же время на встрече обсуждались вопросы, связанные с дальнейшим расширением двустороннего сотрудничества в энергетической сфере.