Хизмат сафари ҳисоботи: минтақавий электр энергияси бозорини ривожлантириш ва “яшил энергия”га ўтиш истиқболлари
Жорий йил 2-3 март кунлари Лондонда бўлиб ўтган “Марказий Осиё энергия савдоси ва инвестиция форуми — 2023” энергетиканинг ўзаро боғлиқ муаммоларини, яъни энергетика хавфсизлики, декарбонизация ва иқтисодий ўсиш мавзуларини муҳокама қилиш учун Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистон сиёсатчилари, шунингдек, халқаро молия институтлари ва хусусий сектор вакилларини бир жойга тўплади. Марказий Осиё ҳукуматлари, Буюк Британия ҳукумати ва Жаҳон банки ҳамкорлигида ўтказилган тадбирда минтақавий электр энергияси савдосининг янада самарали механизмларини ишлаб чиқиш, углерод нейтрал бўлган иқтисодиётга ўтишда минтақавий ҳамкорлик масалаларида кўмаклашиш ва мавжуд вазиятни яхшилаш бўйича мувофиқлаштирилган ҳаракатларни аниқлаш ҳамда ҳамкорликни ривожлантиришга ҳисса қўшадиган тадбирларга эътибор қаратилди.
I Марказий Осиёда минтақавий савдо ва энергетика инвестициялари форуми.
Иштирокчилар Марказий Осиё минтақасида энергетика саноатини ривожлантириш, декарбонизация ва барқарор иқтисодий ўсиш масалаларини муҳокама қилдилар. Хусусан, Жаҳон банки томонидан минтақанинг электр энергияси бозори ва ягона энергия тармоғини ривожлантириш бўйича ишлаб чиқилган лойиҳа ва уни амалга ошириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар белгиланди.
Жаҳон банкининг инфратузилма бўйича вице-президенти Гуан Чжечен форумнинг Лондонда ўтказилиши Европалик ҳамкорлар эътиборини Марказий Осиё минтақасига сармоя киритишга жалб этишига хизмат қилишини таъкидлади. Иқлим ўзгаришининг давом этаётган жараёни, шунингдек, минтақа мамлакатлари дуч келаётган муаммоларни инобатга олган ҳолда, банк томонидан ишлаб чиқилган лойиҳа ўз вақтида амалга оширилди.
Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Т.Проскурякова ўтган қиш Марказий Осиёда сўнгги ўн йилликдаги энг совуқ мавсумлардан бири бўлганини таъкидлаб, минтақа давлатларининг энергетик хавфсизлигини янада мустаҳкамлаш зарурлигини яна бир бор намоён этди. Кўп тармоқли ишлаб чиқариш манбаларига асосланган минтақавий электр энергияси бозорини яратиш барқарор энергия таъминоти ва декарбонизацияга ёрдам бериши ҳамда бутун минтақада яшил иқтисодиётнинг ўсишини рағбатлантириб, янги иш ўринларини яратишга ёрдам бериши таъкидлаб ўтилди.
Делегациялар раҳбарлари жорий йилнинг январь ойида минтақа дуч келган энергетика инқирози оқибатларини юмшатиш бўйича лойиҳанинг муҳимлигини, шунингдек, мамлакатлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни мувофиқлаштириш ва мустаҳкамлаш платформасини яратиш ҳамда энергия ресурсларидан самаралироқ фойдаланиш ҳамда келажакда шунга ўхшаш ҳодисаларни енгиш учун мамлакатларнинг кучли томонларини ўрганиш зарурлигини таъкидладилар.
Минтақа мамлакатлари вакиллари минтақанинг энергетика соҳасига сармоя киритиш имкониятлари ва эҳтиёжлари ҳақида маълумот берди, хусусан, Тожикистон ва Қирғизистон делегациялари раҳбарлари гидроэнергетикани ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирларни тақдим этдилар, Қозоғистон қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантириш ва мавжуд инфратузилмани модернизация қилиш орқали газ ишлаб чиқариш истиқболлари ҳақида маълумот берди. Ўзбекистон делегацияси энергия манбаларини диверсификация қилмасдан туриб, минтақанинг барқарор динамик ривожланишини таъминлаб бўлмаслигини таъкидлади. Минтақавий ҳамкорлик минтақа электр тизимининг барқарорлигини таъминлаши ва давлатларга иқлим ўзгаришига яхшироқ мослашишга ёрдам бериши таъкидланди. Янги ишлаб чиқариш қувватларини, айниқса қайта тикланадиган энергия манбаларини ҳисобга олган ҳолда, минтақавий ҳамкорлик ва мамлакатлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни янги босқичга кўтариш зарурлиги ҳар бир иштирокчи томонидан инобатга олинди. Шу нуқтаи назардан, лойиҳа электр энергияси савдосида ўзаро манфаатли савдо майдончасини яратади.
Банк ҳисоб-китобларига кўра, Марказий Осиё 2030 йилгача энергетика соҳасига, жумладан қуёш, шамол ва гидроэнергетикага, шунингдек, миллий ва минтақавий электр тармоқларини модернизация қилишга қарийб 20 миллиард доллар сармояга муҳтож бўлади, бу эса тармоқларнинг ўзаро боғланиши ва минтақавий савдо имкониятларини яхшилайди.
Марказий Осиёда минтақавий интеграция ва электр энергияси савдоси юзасидан таклиф этилаётган лойиҳа инвестицион, техник ёрдам ва салоҳиятни ошириш, тадбирлар комбинацияси ҳамда энергиянинг ўзаро боғланишини кенгайтириш орқали шу ҳудуддаги минтақавий электр энергияси такомиллаштиришга қаратилганлиги айтиб ўтилди. Лойиҳани амалга ошириш муддати 5 йил, дастлабки молиялаштириш ҳажми 60 миллион доллар, жумладан, 15 миллион доллар грант маблағлари Банк Директорлар Кенгашига тасдиқлаш учун тақдим этиш 2023 йил декабрга режалаштирилган.
II Икки томонлама музокаралар
Жаҳон банки вице-президенти Гуан Чжечен Ўзбекистонни энергетика инқирозини ҳал қилишда минтақавий етакчи сифатида кўришини таъкидлади. Улар қишки энергетика инқирозини бартараф этиш ва олдини олиш бўйича фавқулодда ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш учун Банк томонидан зарур ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Бундан ташқари, Банк қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳалари кескин ошиб бориши муносабати билан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ зиммасига молиявий юк ортиб бораётганидан хавотир билдирди ва ушбу муаммони юмшатиш учун тариф сиёсатини янада эркинлаштириш зарурлигини қайд этди.
Г. Чжечен Ўзбекистонда амалга ошириладиган “яшил” молиялаштириш бўйича Жаҳон банкининг биринчи глобал дастури ишга туширилгани ҳақида маълумот берди. Дастур энергетика соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш учун ҳажми 50 миллион евро бўлган Траст фондини ташкил этишни назарда тутади. Банк вице-президенти дастурни амалга ошириш бўйича ҳукумат координаторини тайинлаш бўйича сўров билдирди.
Минтақадаги геосиёсий вазиятдан келиб чиқиб, банк Америка компанияси сармояларини жалб қилган ҳолда Ўзбекистонда иссиқлик насосларини ишлаб чиқариш инфратузилмасини яратиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф қилди. Потенциал ҳамкорлик мавзусида Америка томони билан музокаралар олиб боришга келишиб олинди.
Халқаро молия корпорациясининг (ХМК) ДХШ бўйича глобал директори Линда Муненгетерва таъкидладики, ХМК Ўзбекистонда 2 миллиард долларлик давлат-хусусий тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштираётгани ва Ўзбекистоннинг амалга оширилаётган ислоҳотларга қилиниётган эътиборни юқори баҳолайди ва энергетика ва инфратузилма лойиҳалар портфелини янада кенгайтириш ниятида.

Отчет о служебной командировке: развитие рынка и укрепления энергетической безопасности
Информация по итогам участия в работе Форума Всемирного банка по региональной торговле и инвестициям в сфере энергетики в Центральной Азии.
2–3 марта текущего года делегация Республики Узбекистан приняла участие в работе Форума по региональной торговле и инвестициям в сфере энергетики в Центральной Азии (г. Лондон).
На мероприятии приняли участие представители Казахстана, Кыргызской Республики, Таджикистана, руководители от Всемирного банка, Международной финансовой корпорации, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций и крупных инвесторов в сфере энергетики.
I. Форум по региональной торговле и инвестициям в сфере энергетики в Центральной Азии.
Участники обсудили вопросы развития энергетической отрасли, декарбонизации и устойчивого экономического роста региона Центральной Азии. В частности, разработанный Всемирным банком проект по развитию рынка электрической энергии и объединенной энергосети региона, и последующие шаги его реализации.
Гуан Чжечен, вице-президент по инфраструктуре Всемирного банка отметил, что проведение форума в Лондоне способствует привлечению большего внимания со стороны европейских партнеров инвестировать в регион Центральной Азии. Принимая во внимание происходящий процесс изменения климата, а также те проблемы, с которым столкнулись страны региона, разработанный банком проект является своевременным.
Т.Проскурякова, региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии отметила, что прошедшая зима стала одной из самых холодных за последние десятилетия в Центральной Азии, в очередной раз продемонстрировала острую необходимость укрепления энергетической безопасности стран региона. Создание регионального рынка электроэнергии на основе диверсифицированных источников генерации будет содействовать стабильным поставкам энергии и декарбонизации, стимулировать рост «зеленой» экономики в регионе в целом, а также поможет создать новые рабочие места.
Главы делегаций отметили о важности проекта для смягчения последствий энергетического кризиса, с которым столкнулся регион в январе т.г., а также о необходимости создания площадки для координации и усиления взаимодействия между странами и более эффективного использования сильных сторон стран для преодоления подобных событий в будущем.
Представители стран региона проинформировали об инвестиционных возможностях и потребностях региона в секторе энергетики. В частности, главы делегаций от Таджикистана и Кыргызстана представили меры, направленные на развитие гидроэнергетики, Казахстан  информировал о перспективах развития ВИЭ и газовой генерации путем модернизации имеющейся инфраструктуры.
Узбекской делегацией отмечено, что стабильное динамичное развитие региона невозможно без диверсификации источников энергии. Региональное сотрудничество позволит обеспечить стабильность электросистемы региона, помочь государствам лучше адаптироваться к изменению климата. Учитывая новые генерирующие мощности особенно по возобновляемым источникам энергии, региональное сотрудничество и взаимодействие между странами требует поднятия на новый уровень. В данном ключе, проект позволит создать взаимовыгодную торговую платформу в торговле электричеством.
По предварительным оценкам банка, Центральной Азии потребуется около 20 млрд. долл. инвестиций до 2030 года в сектор энергетики, включая солнечную, ветровую и гидроэнергетику, а также на модернизацию национальных и региональных электросетей, что улучшит взаимосвязанность сетей и возможности для региональной торговли.
Предлагаемый проект по региональной интеграции и торговле электроэнергией в Центральной Азии, направлен на использование преимуществ региональной торговли электроэнергией в регионе, путем расширения масштабов энергетической взаимосвязанности, посредством сочетания инвестиций, технической помощи и мероприятий в области наращивания потенциала. Период реализации проекта 5 лет с предварительным объемом финансирования 60 млн. долл., в том числе 15 млн. долл. грантовых средств. Внесение на одобрение в Совет директоров Банка планируется в декабре 2023 года.
II. Двусторонние переговоры
- Вице-президент Всемирного банка Гуан Чжечен отметил, что видит Узбекистан в качестве регионального лидера в решении энергокризиса. Им выражена готовность в оказании со стороны Банка необходимой поддержки разработать чрезвычайный план действий по преодолению и недопущению зимнего энергетического кризиса.
Кроме того, со стороны Банка выражена обеспокоенность по возросшей финансовой нагрузки на АО «НЭС Узбекистана» в связи с резким увеличением проектов по ВИЭ, было отмечено о необходимости дальнейшей либерализации тарифной политики для смягчения данной проблемы.
Г.Чжен проинформировал о запуске первой глобальной Программы ВБ по «зеленому» финансированию, которая будет реализована в Узбекистане. Программа предусматривает создание Трастового фонда с объемом 50 млн евро для поддержки реформ в энергетическом секторе. Вице-президентом банка выражена просьба в определении координатора по реализации программы со стороны правительства.
В связи с геополитической ситуацией в регионе, Банк предложил рассмотреть возможность создания инфраструктуры на территории Узбекистана по производству тепловых насосов с привлечением инвестиций американской компании. Достигнута договоренность о проведении переговоров с американской стороной на предмет потенциального сотрудничества.
- Глобальный директор Международной финансовой корпорации по вопросам ГЧП Линда Муньенгетерва отметила, что МФК финансирует проекты ГЧП в Узбекистане на сумму 2 млрд. долл. МФК высоко ценит приверженность Узбекистана к проводимым реформам и намерена еще больше увеличить портфель проектов в сфере энергетики и инфраструктуры. Достигнута договоренность в реализации следующих проектов: