“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти: 2022 ЙИЛ САРҲИСОБИ
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”  АЖ бўйича 2022 йил январь-декабрь ойида асосий прогноз кўрсаткичларнинг бажарилиши юзасидан амалга оширилган ишлар тўғрисида маълумот.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ тасарруфида 84 та юқори 110–220 ва 500 кВ кучланишли линиялар, 11650 км узунликдан зиёд магистрал электр тармоқлари мавжуд. Тизимда 4332 нафар ишчи-ходим хизмат қилади. Шундан 737 нафари хотин-қизлар ва 771 нафари ёшлар.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан 2022 йил бошидан белгилаб олинган асосий кўрсаткичларнинг бажарилиши юзасидан қуйидаги натижаларга эришилди:
I. Электр энергиясини узатиш
2022 йил бошидан (январь-декабрь) магистрал электр тармоқлари орқали 66,5 млрд кВт•соат электр энергияси узатилиб, режа 102,0 фоизга (ўсиш суръати 2021 йилнинг мос даврига нисбатан 102,8 фоизга) бажарилди.
II. Инвестиция дастури ижроси бўйича
Электр тармоқларини реконструкция ва модернизация қилиш бўйича тасдиқланган дастур бўйича: Магистрал электр тармоқларини ривожлантириш ва модернизация қилиш мақсадида бир қатор ишлар амалга ошириб келинмоқда. Халқаро тендер савдолари натижаларига кўра, лойиҳалар доирасида иқтисод қилинган маблағларни инобатга олган ҳолда, 2022 йилда барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан 89,8 млн доллар миқдорида маблағлар ўзлаштириш кутилган эди. Жумладан:
• Хорижий инвестиция маблағлари – 64,4 млн доллар;
• “Ўзбекистон МЭТ” АЖ ўз маблағлари – 25,4 млн доллар.
Хусусан, 2022 йил январь-декабрь ойларида барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан жами 112,5 млн доллар (режа 125,2 фоиз) ўзлаштирилди.
III. Модернизация ва реконструкция ишлари бўйича
“Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан республика иқтисодиёт тармоқлари, ижтимоий соҳа ва бизнес субъектлари ҳамда аҳоли томонидан электр энергиясига бўлган талабнинг ортиб бораётган қисмини тўлиқ қоплаш мақсадида 2019–2022 йилларда Жамият тасарруфидаги электр тармоқларини модернизация ҳамда реконструкция қилиш ишлари жадал олиб борилди.
2022 йил бошидан (январь-декабрь) модернизация дастури асосида 9 та подстанциядаги куч трансформаторларини алмаштириш бўйича амалга оширилган ишлар натижасида ўрнатилган қувват қўшимча 1241 МВАга оширилди. Шундан, «Тракторсоз» подстанциясида 125 МВА (Тошкент шаҳри), “Чўпонота” подстанциясида 216 МВА (Самарқанд вилояти), «Юксак» подстанциясида 138 МВА (Тошкент шаҳри), «Шеробод» подстанциясида 187 МВА (Сурхондарё вилояти), «ДНС-2» подстанциясида 125 МВА (Жиззах вилояти), «Горная» подстанциясида 63 МВА (Навоий вилояти), «Қуйимозор» подстанциясида 62 МВА (Бухоро вилояти), «Озодлик» подстанциясида 200 МВА (Тошкент шаҳри) ҳамда «Амир Темур» подстанциясида 125 МВА га (Қашқадарё вилояти).
IV. Мукаммал ва жорий таъмирлаш ишлари бўйича
2022 йилда магистрал электр тармоқларида умумий қуввати 848 МВА бўлган 10 дона куч трансформатори, 66 дона 110–500 кВли ўчиргичи, 14 дона компрессор қурилмаси ва 810,23 км узунликдаги 110-500 кВ ҳаво линияларини мукаммал таъмирлаш ишлари 1 октябрга (2022) қадар тўлиқ якунланди.
V. Сарф-харажатларни қисқартириш
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бўйича, 2022 йилда 107,0 млрд сўмлик сарф-харажатларни қисқартириш бўйича, прогноз режа тузилиб, тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқилди ва бу борада тегишли ишлар олиб борилмоқда.
2022 йилнинг январь-декабрь ойларида Жамият бўйича жами 107,4 млрд сўм миқдорида харажатлар қисқартирилиб, режа 100,3 фоизга бажарилди.
VI. Давлат бюджетига тўловлар бўйича
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ 2022 йил январь-декабрь ойларида бюджет ва бюджетдан ташқари фондларга жами бўлиб 126,9 млрд сўм миқдорида пул маблағи тўлаб берилди.
VII. Импортни қисқартириш юзасидан амалга оширилаётган ишлар
Чет эл давлатлари ишлаб чиқарувчи корхоналаридан Жамият иш фаолияти учун зарур бўлган электр ускуналарини ҳозирда республикамиз ишлаб чиқарувчи корхоналаридан (кучланиш ошиб кетишидан сақлагич қурилмаси) электрон савдолар асосида харид қилиш натижасида импортни қисқартириш 2022 йил бошидан (январь-декабрь) жами 268,1 минг долларни ташкил этиб, режа 116,6 фоизга бажарилди.

Акционерное общество «Национальные электрические сети Узбекистана»: ИТОГИ 2022 ГОДА
Информация по данным АО «Национальные электрические сети Узбекистана» о работе, проведенной в связи с выполнением основных прогнозных показателей в январе-декабре 2022 года.
На балансе Акционерного общества имеются 84 высоковольтные подстанции, протяженностью более 11 678 км, магистральные электрические сети напряжением 110–500 кВ. В Компании трудятся всего 4432 человек, из них 737 женщин, и 771 молодежь.
В АО «Национальные электрические сети Узбекистана» достигнуты следующие результаты по выполнению основных показателей, намеченных  в  2022 году:
I. Передача электроэнергии
В 2022 году по магистральным электрическим сетям осуществлена транспортировка электроэнергии в размере 66,5 млрд кВт•часов. План выполнен на 102,0% (темп роста по сравнению с прошлым годом составляет 102,8%).
II. Реализация инвестиционной программы
В целях развития и модернизации магистральных электрических сетей согласно утвержденной программы были проведены определенные работы. С учетом сэкономленных в рамках проектов средств, по результатам международных тендеров, в 2022 году ожидалось освоение 89,8 млн долларов.
В том числе:
• Иностранные инвестиции — 64,4 млн долларов;
• Собственные средства АО «НЭС Узбекистана» — 25,4 млн долларов США.
В частности, за январь-декабрь 2022 года из всех источников финансирования освоено 112,5 млн долларов (125,2 % по отношению к плану).
III. Модернизация и реконструкция
В целях покрытия растущей потребности в электроэнергии населения, отраслей экономики, социальной сферы и субъектов предпринимательства республики АО «НЭС Узбекистана»  в 2022 году ускоренными темпами велись работы по модернизации и реконструкции электрических сетей.
В результате проведенных работ в соответствии с программой модернизации в 2022 году  на 9 подстанциях заменены силовые трансформаторы, установленная мощность дополнительно увеличена на 1241 МВА. В том числе: на подстанции «Тракторсоз» (город Ташкент) на 125 МВА на подстанции «Чупон-ота» (Самаркандская область) на 216 МВА,  на подстанции «Юксак» (город Ташкент) на 138 МВА,, на подстанции «Шерабад» (Сурхандарьинская область) на 187 МВА, на подстанции “ДНС-2” (Джизакская область) на 125 МВА, на  подстанции “Горная” (Навоийская область) на 63 МВА, на подстанции “Куйимозор” (Бухарская область) на 62 МВА, на подстанции «Озодлик» (город Ташкент на 200 МВА) и на подстанции «Амир Темур» (Кашкадарьинская область) на 125 МВА увеличены установленные мощности.
IV. Капитальные ремонтные работы
В 2022 году проведен капитальный ремонт 10 силовых трансформаторов суммарной мощностью 848 МВА, 66 выключателей 110–500 кВ, 14 компрессорных установок и 810,23 км магистральных электрических линий напряжением 110–500 кВ,  которые были завершены до 1 октября 2022 года.
V. Сокращение расходов
На 2022 год был составлен прогнозный план по сокращению расходов на 107,0 млрд сум, разработаны соответствующие мероприятия. В результате проведенных мероприятий в январе-декабре 2022 года расходы снижены на сумму 107,4 млрд.сум, установленный план выполнен на 100,3%.
VI. Платежи в государственный бюджет
В январе-декабре 2022 года АО «Национальные электрические сети Узбекистана» выплатило в бюджетные и внебюджетные фонды в общей сложности 126,9 млрд сумов.
VII. Работы по сокращению импорта
В результате закупки электрооборудования, необходимого для работы общества, на основе электронных торгов у предприятий – отечественных производителей (устройство защиты от перегрузки по напряжению)  сокращение импорта с начала 2022 года (январь-декабрь) составило в общей сложности 268,1 тыс. долл., план выполнен на 116,6%.