Расмий муносабат: Тиббий муассасанинг бугунги кундаги таъсисчиси — Давлат активларини бошқариш агентлиги ваколатидаги масала Агентлик томонидан кўриб чиқилиши мақсадга мувофиқ
• 18.02.2023
“Тошкент тиббий-санитария қисми” МЧЖ ишчи-ходимлари ҳамда Facebook ижтимоий тармоқ саҳифасида “Islam Kaparzo” номи билан танилган блогер иштирокида 2023 йил 18 февраль санасида жойлаштирган видеомурожаат “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” акциядорлик жамияти ўрганиб чиқилиб, қуйидагиларни маълум қилади:
Видеомурожаат: https://www.facebook.com/islambek.karimbaev/videos/2169794986742027/
Ўзбекистон Республикаси Президенти 2022 йил 18 мартдаги 168-сон қарорининг 2-банди, биринчи хатбошида хўжалик жамиятлари устав капиталидаги хусусийлаштириладиган акция пакетлари (улушлари) (1-иловага мувофиқ) тасдиқланган рўйхатнинг 47-қаторига “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” АЖ балансида бўлган, Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек туманида жойлашган “Тошкент тиббий-санитария қисми” муассасаси ҳам киритилган эди.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” АЖ балансидаги “Тошкент тиббий-санитария қисми” тиббий муассасасини алоҳида масъулияти чекланган жамият (МЧЖ) шаклига келтириб, 2022 йилда Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тошкент шаҳар ҳудудий бошқармасига белгиланган тартибда “Келишув” ҳамда “Топшириш–қабул қилиш далолатномалари”га асосан топширган.
Юқоридагиларни инобатга олиб, “O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari” АЖ “Тошкент тиббий-санитария қисми” МЧЖ ишчи-ходимлари ҳамда Facebook ижтимоий тармоқ саҳифасида “Islam Kaparzo” номи билан танилган блогер иштирокидаги видеомурожаатида кўтарилган масала юзасида расмий муносабатни эълон қилади:
Ўзбекистон Республикасининг “Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида”ги Қонунининг 25-моддасида белгилаб ўтилган тартибга мувофиқ, “Тошкент тиббий-санитария қисми” МЧЖнинг бугунги кундаги таъсисчиси ваколатидаги масала эканлигини инобатга олиб, мазкур масалани белгиланган тартибда унинг Таъсисчиси — Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан кўриб чиқилиши мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблайди.

Официальное разъяснение: Рассмотрение вопроса в компетенции самого учредителя — Агентства по управлению государственными активами
• 18.02.2023
Акционерное общество «Национальные электрические сети Узбекистана» изучило видеообращение, размещенное в социальной сети Facebook 18 февраля 2023 года с участием сотрудников ООО «Ташкентская медико-санитарная часть» и блогера, известного как «Ислам Капарзо».
Видеообращение:https://www.facebook.com/islambek.karimbaev/videos/2169794986742027/
Согласно первому абзацу пункта 2  постановления Президента Республики Узбекистан № 168 от 18 марта 2022 года в строку 47 утвержденного Перечня приватизируемых пакетов акций (долей) в уставном капитале хозяйственных обществ (согласно приложению № 1) вошло находящееся в то время на балансе АО «Национальные электрические сети Узбекистана» медицинское учреждение «Ташкентская медико-санитарная часть», расположенное в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
В целях обеспечения исполнения поручения, на базе находящегося на балансе АО «Национальные электрические сети Узбекистана» медицинского учреждения «Ташкентская медико-санитарная часть» было создано общество с ограниченной ответственностью (ООО) и на основании заключённого договора и «Акта приема-передачи» было передано в распоряжение Ташкентского управления Агентства по управлению государственными активами.
Принимая во внимание вышеизложенное, АО «Национальные электрические сети Узбекистана» публикует официальное разъяснение поднятого вопроса в видеообращении с участием сотрудников ООО «Ташкентская медико-санитарная часть» и блогера, известного как «Ислам Капарзо», на страницах в социальной сети Facebook:
В порядке, установленном статьей 25 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц», официально заявляем, что ООО «Ташкентская медико-санитарная часть» находится в ведении его единственного учредителя Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан, в связи с чем, что рассмотрение данного вопроса является исключительной компетенцией самого Учредителя.