Олмалиқ ғишт заводи билан боғлиқ вазият ҳақида
Ижтимоий тармоқларда “Тошкент вилояти прокурори газ тармоғига ноқонуний уланган ғишт заводини ўчирмасликни сўради” мазмунидаги хабарлар тарқалди. Шу муносабат билан қуйидагиларни маълум қиламиз:
Олмалиқ шаҳрида жойлашган “Олмалиқ ғиштчи” МЧЖга қарашли ғишт заводи 2022 йиль 29 ноябрь куни ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун газ таъминотидан узилган. Куз-қиш мавсумида аҳоли ва ижтимоий соҳа обектларини газ билан таъминлаш зарурати туфайли табиий газдан фойдаланишни вақтинчалик тақиқлаш доирасида ушбу корхонани тармоқдан узиш белгиланган тартибда амалга оширилди.
Текширув давомида ишчи гуруҳ томонидан мазкур хўжалик субъекти кейинчалик маҳаллий газ таъминоти ташкилоти кўмагида табиий газ тармоғига ўзбошимчалик билан улангани аниқланди. Ўтган давр мобайнида ғишт заводи томонидан 118 282 метр куб табиий газ ноқонуний фойдаланилиб, 118 миллион сўмлик зарар етказилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Олмалиқ шаҳар прокуратураси томонидан 2022 йиль 9 декабрь куни “Олмалиқ ғиштчи” МЧЖ ва “Олмалиқшаҳаргаз” филиали мансабдор шахсларига нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.
Текширув давомида маълум бўлишича, вилоят газ таъминоти ташкилоти раҳбари прокуратурага мазкур корхонанинг фаолият юритиши зарурати тўғрисида ариза билан мурожаат қилиб, буни маълум экспортчилар рўйхатига киритилгани билан изоҳлаган ва бу ҳақиқатга тўғри келмайди. Аниқланган фактлар юзасидан унга нисбатан ҳам терговга қадар суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Ижтимоий тармоқлар фойдаланувчилари, блогерлардан Олмалиқ ғишт заводидаги вазиятни тўғри талқин қилиш ва расман тасдиқланмаган маълумотларни тарқатмаслик сўралади.
Айни пайтда Энергетика вазирлиги томонидан Бош прокуратура билан яқин ҳамкорликда энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш билан боғлиқ барча аниқланган фактлар бўйича қатъий чоралар кўрилмоқда.

О ситуации с алмалыкским кирпичным заводом
В социальных сетях распространились сообщения с содержанием типа «Прокурор Ташкентской области просил не отключать кирпичный завод, незаконно подключенный к газоснабжению». По данному факту сообщаем следующее.
Расположенный в г. Алмалык кирпичный завод, принадлежащий ООО «Олмалик гиштчиси», был отключен 29 ноября 2022 г. от газоснабжения для производственных нужд. Отключение было произведено в установленном порядке в рамках временного запрета на использование природного газа, связанного с необходимостью обеспечения газоснабжением населения и социальных объектов в осенне-зимний период.
В ходе проверки рабочей группой было установлено, что данный хозяйствующий субъект затем самовольно подключился к сети природного газа при поддержке местной газоснабжающей организации. За прошедший период кирпичным заводом было незаконно использовано 118 282 кубометра газа, чем нанесен ущерб стоимостью 118 млн. сумов.
По данному делу 9 декабря 2022 г. Алмалыкской городской прокуратурой в отношении ООО «Олмалик гиштчиси» и должностных лиц филиала «Алмалыкшахаргаз» возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
В ходе проверки было выявлено, что руководитель областной газоснабжающей организации ходатайствовал перед прокуратурой о необходимости работы данного предприятия, объясняя это тем, что оно входит в некий список экспортеров, что не соответствует действительности. В связи с выявленными фактами в отношении него также проводятся доследственные мероприятия.
Пользователей социальных сетей, блогеров просят правильно интерпретировать ситуацию на Алмалыкском кирпичном заводе и не распространять информацию, не подтвержденную официально.
В настоящее время Министерством энергетики Республики Узбекистан в тесном сотрудничестве с Генеральной прокуратурой принимаются строгие меры по всем выявляемым фактам незаконного использования энергоресурсов.