minenergy.uz: Олмалиқ шаҳридаги “Олмалиқ ғиштчи” МЧЖ 10 кун ичида 5 мингга яқин хонадоннинг бир кунлик истеъмолига тенг миқдордаги табиий газдан ноқонуний фойдалангани аниқланди
Энергетика вазири бошчилигидаги махсус штаб томонидан 8 декабрдан 9 декабр кунига ўтар кечаси Тошкент вилоятидаги юридик истеъмолчиларнинг табиий газдан фойдаланиш ҳолати бўйича тунги назорат тадбири ўтказилди.
Ўрганиш давомида Олмалиқ шаҳрида жойлашган “Олмалиқ ғиштчи” МЧЖга қарашли ғишт ишлаб чиқариш заводи газ таъминоти ташкилоти томонидан жорий йилнинг 29 ноябрь куни газ тармоғидан ажратилганига қарамасдан, ўзбошимчалик билан тармоққа ноқонуний уланиб табиий газдан фойдаланиб келаётганлиги аниқланди.
Корхона томонидан ноқонуний фойдаланилган табиий газ ҳажми 118 минг куб метрни ташкил этади.
Ушбу ҳажмдаги табиий газ 5 000га яқин ҳовли хонадоннинг куз-қиш мавсумида 1 (бир) кунлик истеъмолини ташкил қилади.
Ҳолат юзасидан барча ҳужжатлар қонуний чора кўриш учун Олмалиқ шаҳар прокуратурасига топширилди. Ҳозирда дастлабки суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

minenergy.uz: Незаконно использованного газа хватило бы на 5 тыс. домохозяйств
Установлен факт незаконного использования газа кирпичным заводом ООО «АЛМАЛИК кирпич». За 10 дней похищен объем газа, которым можно обеспечить 5 тысяч домохозяйств в течение суток.
Эти факты были выявлены в ходе ночного контрольного мероприятия, проведенного специальным штабом Министерства энергетики Узбекистана во главе с министром в ночь с с 8 на 9 декабря. Цель рейда – проверка законности использования газа потребителями из числа хозяйствующих субъектов в Ташкентской области.
Как было установлено в ходе рейда, несмотря на то что данный кирпичный завод, расположенный в городе Алмалык, был отключен от газовой сети 29 ноября текущего года газоснабжающей организацией, предприятием было осуществлено самовольное подключение к газоснабжению.
Объем незаконно использованного предприятием природного газа составил 118 тысяч кубометров.
Данное количество природного газа соответствует 1 (одному) суточному потреблению около 5000 домохозяйств в осенне-зимний период.
Все документы, связанные с ситуацией, переданы в Алмалыкскую городскую прокуратуру для возбуждения уголовного дела. В настоящее время ведется предварительное следствие.