Энергетика вазирлигида Осиё тараққиёт банки делегацияси билан учрашув ўтказилди
Жорий йилнинг 2 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Осиё тараққиёт банки вице-президенти Шиксен Чен бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашув ўтказилди.
Унда таъкидланганидек, Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликда Ўзбекистон энергетика тармоғини ривожлантириш борасида йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
ОТБ узоқ муддатли стратегик ҳамкор бўлиб, у нафақат электр энергетика соҳасини ривожлантиришни молиялаштириш, балки Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда иштирок этади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан энергетика соҳасини бозор тамойиллари асосида ривожлантиришга алоҳида эътибор берилмоқда.
Бу борада банк кўмагида Ўзбекистонда давлат-хусусий шерикликнинг ҳамкорликдаги дастури тасдиқланди. Бунда, биринчи навбатда “Давлат-хусусий шериклик тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Сурхондарё вилоятида 457 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича тендер ўтказилди. Унда 80 дан ортиқ нуфузли халқаро компания иштирок этиш истагини билдирди. Бу эса, ўз навбатида хорижий инвесторларнинг Ўзбекистонда қуёш энергетикаси лойиҳаларини ривожлантиришга қизиқиши юқори эканлигини кўрсатади.
Шунингдек, Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида 300 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станцияси ва энергия сақловчи тизимлар ўрнатиш бўйича тендер танловлари ўтказилмоқда.
Бундан ташқари, банк билан ҳамкорликда Фарғона вилоятида 100 МВт қувватли қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича мураккаб таҳлиллар олиб борилмоқда.
Шу билан бир қаторда Талимаржон иссиқлик электр станциясини умумий қуввати 900 МВтдан кам бўлмаган навбатдаги 2 та буғ-газ қурилмасини ўрнатиш билан кенгайтириш, шунингдек, 220 кВ электр узатиш тармоқлари ва Сирдарё ИЭС ҳамда Зафаробод подстанциясини боғловчи 220 кВли электр узатиш тармоқларини қуриш лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ташриф давомида делегация аъзолари Самарқанд ва Навоий вилоятларидаги лойиҳалар билан яқиндан танишишлари кўзда тутилган.

В Минэнерго прошла встреча с делегацией Азиатского банка развития
2 ноября т.г. в Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялась встреча с членами делегации во главе с вице-президентом Азиатского банка развития Шиксеном Ченом.
Как отмечалось на встрече, в сотрудничестве с Азиатским банком развития, реализуются крупные инвестиционные проекты по развитию энергетического сектора Узбекистана.
АБР является долгосрочным стратегическим партнером, который не только финансирует развитие электроэнергетического сектора, но и участвует в широкомасштабных реформах, проводимых в Узбекистане.
В последние годы, по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, особое внимание уделяется развитию энергетического сектора по рыночным принципам.
В связи с этим, в Узбекистане при поддержке банка утверждена программа государственно-частного партнерства. В первую очередь был принят Закон «О государственно-частном партнерстве».
Проведен тендер на строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 457 МВт в Сурхандарьинской области. Желание принять участие в тендере выразили более 80 престижных международных компаний. Это, в свою очередь, свидетельствует о высокой заинтересованности иностранных инвесторов в развитии проектов солнечной энергетики в Узбекистане.
Также, проходит тендер на строительство солнечной фотоэлектрической станции в Гузарском районе Кашкадарьинской области мощностью 300 МВт с системой накопления энергии.
Кроме того, при содействии экспертов банка проводятся комплексные подготовительные работы по объявлению тендера на строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Ферганской области.
Также, при содействии АБР реализуется расширение Талимарджанской ТЭС с установкой 2-х парогазовых установок общей мощностью не менее 900 МВт, а также проект по модернизации и строительству подстанции Зафарабад и ЛЭП 220 кВ, соединяющих Сырдарьинскую ТЭС.
В ходе визита члены делегации ознакомились с ходом реализации проектов в Самаркандской и Навоийской областях.