Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида” 2021 йил 30 декабрдаги ПҚ-72-сонли қарорига асосан 2022 йил давомида “Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан Давлат кафолати остидаги ташқи қарзи маблағлари иштирокида умумий лойиҳа қиймати 1 128,8 млн доллар бўлган 8 та йирик инвестиция лойиҳа амалга оширилмоқда.
Юқорида келтирилган қарорга асосан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ томонидан 2022 йил январь-июль ойлари давомида давлат ташқи қарзи маблағлари ҳисобидан 17,0 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган бўлиб, амалда 17,335 млн доллар (режа 101,97 % га бажарилди) маблағ ўзлаштирилди.

В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года ПП-72 "Об утверждении Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами", АО "Национальные электрические сети Узбекистана" в 2022 г. реализует 8 крупных инвестиционных проектов на общую сумму 1 128,8 млн. долл. с участием средств международных финансовых институтов.
За январь-июль 2022 года за счёт иностранных инвестиций под гарантию Правительства освоено 17,335 млн. долл. (101,97 % от прогнозу)