Туркиядаги биринчи АЭСнинг №4 энергия блоки қурилиши бошланди
Туркиядаги биринчи «Аккую» атом электр станциясининг тўртинчи блоки қурилиши бошланди. Унинг барча тўртта қисми ишга туширилгандан кейин Туркия Республикасининг электр энергияга бўлган эҳтиёжининг 10 фоизигача қопланиши режалаштирилган.
«Аккую» АЭСда энг юқори хавфсизлик стандартларига эга замонавий ВВЭР-1200 авлод III+ реакторларидан фойдаланилади. Бугунги кунга келиб, сув даражасини пасайтириш мосламаси, бетон ёстиқ ва гидроизоляцияни ўрнатиш, пойдевор чуқурини қазиш ва мустаҳкамлаш ҳамда унинг кўмилган қисмларни ўрнатиш аллақачон якунланган.
Қурилиш майдончасида ҳозирда 25 мингдан ортиқ киши иш билан таъминланган бўлиб, уларнинг 80% га яқинини Туркия Республикаси фуқаролари ташкил этади.

На первой АЭС Турции начато строительство блока № 4
На АЭС «Аккую» стартовало строительство четвёртого блока первой атомной электростанции в Турции. Ожидается, что во время эксплуатации всех четырех энергоблоков АЭС, станция будет обеспечивать до 10% от энергопотребления Турецкой Республики.
На АЭС «Аккую» будут использоваться современные реакторы типа ВВЭР-1200 третьего поколения с самыми высокими стандартами безопасности. На сегодняшний день уже завершены устройство водопонижения, разработка котлована, устройство бетонной подушки и гидроизоляции, армирование фундамента и установка закладных деталей.
На площадке строительства сейчас занято более 25 тысяч человек, из которых около 80% являются гражданами Турецкой Республики.