Uzbekistonmet.uz: Жаҳон банки кўмагида юқори кучланишли электр тармоқлари ва подстанциялардаги модернизация-реконструкция амалиётлари давом эттирилади
«Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» акциядорлик жамияти томонидан Халқаро молия институтлари билан ҳамкорликда бир нечта инвестицион лойиҳалар амалга оширилиб, мамлакатимиздаги юқори кучланишли электр тармоқлари ва подстанцияларда модернизация-реконструкция, қурилиш-монтаж ишлари бажарилмоқда. Хусусан, бундай йўналишдаги фаолият Жаҳон банки билан ҳамкорликда ҳам амалга оширилмоқда.
Фото: Ўзбекистон МЭТ
Энергетика соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар, уларнинг натижадорлиги ҳамда истиқболдаги режаларни кенг жамоатчилик эътиборига ҳавола этиш кун тартибидаги муҳим масалалардан бири. Шу боис, кеча, 2022 йил 15 июль куни «Hilton» меҳмонхонасида «Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш» номли янги лойиҳанинг тақдимот маросими бўлиб ўтди. Тадбирда Вазирлар Маҳкамаси, Энергетика вазирлиги ҳамда унинг тизим ташкилотлари, Жаҳон банкидан вакиллар, шунингдек ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур лойиҳа «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари (ЎзМЕТ)» АЖ иш самарадорлигини ошириш ва бутун мамлакат бўйлаб миллионлаб уй хўжаликлари ҳамда корхоналарни ишончли энергия билан таъминлашга ёрдам беради.
Лойиҳа 2021 йил июнь ойида Жаҳон банки Ижрочи директорлар кенгаши томонидан маъқулланган. Уни амалга ошириш учун Халқаро тараққиёт ассоциацияси (Жаҳон банки гуруҳи таркибига киради) 380 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредит ажратади, Яшил Иқлим Жамғармаси (ЯИЖ) эса Тикланадиган энергия манбалари хатарларини юмшатиш ташаббуслари доирасида 43 миллион АҚШ доллари миқдорида қарз тақдим этади. Ушбу молиялаштириш мамлакат ҳукуматига жуда паст фоиз ставкаларида ва максимал сўндириш муддати 40 йилгача бўлган ҳолда тақдим этилади. ЯИЖ, шунингдек, лойиҳа доирасида алоҳида тадбирларни амалга ошириш учун 4 миллион долларлик грант ажратади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил бошидаги «Жаҳон банки иштирокида «Электр энергетика секторини трансформация қилиш ва барқарор электр узатиш» лойиҳасини амалга ошириш ҳамда республика магистрал электр тармоқлари тизимини ривожлантириш ва унинг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Мазкур ҳужжат лойиҳада назарда тутилган тадбирларни амалга оширишни бошлаш учун ҳуқуқий, маъмурий ва ташкилий асосни яратди.
Ўзбекистонда электр энергиясига бўлган талаб 2018 йилдаги 61 миллиард киловатт•соатдан 2030 йилга бориб 100 миллиард киловатт соатга ва ундан кўпроққа ошиши кутилмоқда. Ҳозирда мамлакатда 250 минг километрдан ортиқ электр узатиш ва тақсимлаш тармоқлари мавжуд. Уларнинг аксарияти совет даврида қурилган ва аллақачон ўзларининг эксплуатацион ресурсларини ишлаб бўлган. Эскирган инфратузилма катта электр энергияси йўқотилишига олиб келади. Бу йўқотилишлар умумий ишлаб чиқарилган электр энергиясининг тахминан 20 фоизини ташкил қилади. Бу, шунингдек, мамлакат бўйлаб тез-тез электр энергияси узилишларига сабаб бўлиб, иқтисодий фаолият ва аҳоли фаровонлигига зарар етказади.
– Янги лойиҳа трансформацион характерга эга бўлиб, Жаҳон банкининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон билан Ҳамкорликнинг янги асос дастури доирасида амалга оширилади. Бу даврдаги икки томонлама ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири — Ўзбекистонга «яшил» иқтисодиётга ўтишда кўмаклашишдан иборат, – деди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли. – Лойиҳа ҳукуматга электр энергетика секторининг самарали ишлаши ва ривожланишига тўсқинлик қилаётган муаммоларни ҳал қилишда ёрдам беради. Шунингдек, у магистрал электр узатиш тизимини модернизация қилишга кўмаклашади. Бу чора-тадбирлар тахминан 32 миллион истеъмолчиларнинг электр таъминоти ишончлилигини таъминлаш имконини беради.
– Мазкур лойиҳа «Ўзбекистон МЭТ» АЖни замонавий тижорат компаниясига айлантириш учун зарур шарт-шароитларни яратади, шунингдек, тикланадиган энергияни хусусий инвесторлар иштирокида ишлаб чиқариш бўйича янги йирик лойиҳаларни электр тармоқларига улаш имконини беради, – деди «Ўзбекистон МЭТ» АЖ бошқаруви раиси Дадажон Исақулов. – У, шунингдек, Ўзбекистонда рақобатбардош электр энергияси бозорини ривожлантириш ва электр энергетика соҳасини тартибга солувчи ишончли меъёрий-ҳуқуқий базани яратиш бўйича ҳукуматнинг саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди.
Лойиҳа эскирган энергетика инфратузилмасини модернизация қилишни «Ўзбекистон МЭТ» АЖнинг устувор инвестицияларини молиялаштириш орқали қўллаб-қувватлайди. Лойиҳа тадбирларига, жумладан, 22 та эскирган юқори кучланишли подстанцияларни реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва кенгайтириш, шунингдек, янги 500 кВ кучланишли подстанция ва Ўзбекистоннинг 11 вилоятида электр узатиш тармоқларини қуриш амалиётлари киради.
Лойиҳа доирасида электр узатиш тизимини мониторинг қилиш, бошқариш ва эксплуатация қилиш жараёнини яхшилаш учун замонавий рақамли ва телекоммуникация технологиялари ва ечимлари жорий этилади. Улар диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш учун янги аппарат-дастурий комплексни (SCADA), шунингдек, «Ўзбекистон МЭТ» АЖ марказий ва ҳудудий диспетчерлик марказлари учун электр энергиясини бошқариш тизимини (EMS) яратишни ўз ичига олади. Лойиҳа тадбирлари совет давридан бери ишлатилиб келинаётган эскирган тизимларни алмаштириш имконини беради.
«Ўзбекистон МЭТ» АЖнинг электр энергетика секторидаги стратегик ролини ҳисобга олган ҳолда, лойиҳа унинг операцион, молиявий ва тижорат жараёнларини ривожлантириш ва рақамлаштириш, шунингдек, институционал салоҳиятини мустаҳкамлаш орқали замонавий компанияга айлантиришга ёрдам беради. Лойиҳа тадбирлари режалаштириш жараёнларини такомиллаштириш, корпоратив бошқарув ва қарорлар қабул қилиш, шунингдек, компания турли тизимларининг киберхавфсизлигини бошқаришни ўз ичига олади.
Лойиҳа, шунингдек, тикланадиган манбалар асосида хусусий сектор томонидан ишлаб чиқарилган энергияни интеграция  қилиш учун электр тармоқлари имкониятларини кенгайтириш орқали тоза энергия ишлаб чиқаришга ўтишни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Лойиҳа тадбирлари, шу билан бирга, Ҳукуматнинг электр энергетика соҳасидаги иссиқхона газлари чиқишини камайтириш бўйича режаларини амалга оширишга ҳисса қўшади. Хусусан, лойиҳа тикланадиган манбалар асосидаги 1500 мегаватт энергияни электр тармоқларига интеграциялашга ёрдам беради. Ушбу чора-тадбирлар атмосферага иссиқхона газлари чиқишини қўшимча равишда камайтиришга олиб келади ҳамда тикланадиган энергия соҳасига қўшимча хусусий инвестицияларни жалб қилишга ёрдам беради.
Лойиҳа, шунингдек, Ўзбекистонни Афғонистон, Қозоғистон ва Тожикистон энергетика тизимлари билан боғловчи инфратузилмани реконструкция қилиш ва кенгайтириш орқали Марказий Осиёда минтақавий энергия савдосини ривожлантиришга кўмаклашади.
Маълумот ўрнида: жорий йилнинг 14–15 июль кунлари Қозоғистон пойтахти Нурсултон шаҳрида МДҲ давлатлари Энергетика кенгашининг 60-юбилей йиғилиши бўлиб ўтди. Унда «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖ бошқаруви раиси Д.Исақулов етакчилигида делегация ҳам иштирок этди. МДҲ давлатлари Энергетика кенгашининг навбатдаги йиғилишида Ўзбекистон электр энергетика тармоғининг юқори кучланишли электр узатиш линиялари ҳамда 220–500 кВ кучланишли подстанцияларида олиб борилаётган модернизация-реконструкция ишлари алоҳида эътироф этилган.

uzbekistonmet.uz: Работы по модернизации-реконструкции высоковольтных электрических сетей и подстанций будут продолжены при поддержке Всемирного банка
• 16.07.2022
Акционерное общество «Национальные электрические сети Узбекистана» реализовало несколько инвестиционных проектов в сотрудничестве с международными финансовыми институтами — ведутся модернизация-реконструкция, строительно-монтажные работы на высоковольтных электрических сетях и подстанциях нашей страны. В частности, деятельность в этом направлении осуществляется в сотрудничестве со Всемирным банком.
Одним из важных вопросов повестки дня являются реформы в энергетике, их эффективность и доведение планов на будущее до сведения широкой общественности. Вчера, 15 июля 2022 года, в зале «Ташкент-2» гостиничного комплекса «Хилтон» состоялась презентация нового проекта «Трансформация электроэнергетики и устойчивая передача электроэнергии». В мероприятии приняли участие сотрудники Кабинета Министров, Министерства энергетики и его системных организаций, представители Всемирного банка, а также представители СМИ.
Данный проект окажет содействие в повышении эффективности работы АО «Национальные электрические сети (НЭС) Узбекистана» и обеспечении надежного энергоснабжения миллионов домохозяйств и предприятий по всей стране.
В июне 2021 года проект был одобрен Советом исполнительных директоров Всемирного банка. На его реализацию Международная ассоциация развития (входит в состав Группы Всемирного банка) выделит кредит в размере 380 млн долларов, а «Зеленый климатический фонд» (ЗКФ) предоставит заем в размере 43 млн долларов в рамках Инициативы по смягчению рисков возобновляемых источников энергии. Данное финансирование будет предоставлено правительству страны по очень низким процентным ставкам и с максимальным сроком погашения до 40 лет. ЗКФ также предоставит грант в размере 4 млн долларов для осуществления отдельных мероприятий в рамках проекта.
В начале 2022 года было принято постановление президента Узбекистана «О мерах по реализации проекта «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая передача электроэнергии» с участием Всемирного банка, а также по развитию и повышению эффективности системы магистральных электрических сетей республики». Данный документ создал правовую, административную и организационную основу для начала реализации мероприятий, предусмотренных проектом.
Ожидается, что спрос на электроэнергию в Узбекистане вырастет с 61 миллиарда киловатт-часов в 2018 г. до более 100 миллиарда киловатт-часов к 2030 г. В настоящее время в стране имеется более 250 000 км линий электропередач и распределения электроэнергии. Большая часть из них была построена в советский период и давно выработала свой эксплуатационный ресурс. Устаревшая инфраструктура приводит к высоким потерям электроэнергии, которые, по оценкам, составляют порядка 20% от её общей выработки. Она также является причиной частых отключений электроэнергии по всей стране, наносящих ущерб экономической деятельности и благосостоянию населения.
– Новый проект носит трансформационный характер и будет реализован в рамках недавно принятой рамочной программы партнерства Всемирного банка с Узбекистаном на 2022–2026 гг. Одно из приоритетных направлений двустороннего сотрудничества на этот период – содействие Узбекистану в переходе к «зелёной» экономике, – отметил глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли. – Проект поможет правительству в решении проблем, препятствующих эффективной работе и развитию электроэнергетического сектора. Он также окажет содействие в модернизации национальной системы передачи электроэнергии. Данные меры обеспечат надежное электроснабжение порядка 32 млн потребителей.
– Проект создаст необходимые условия для преобразования АО «НЭС Узбекистана» в современную коммерческую компанию, а также позволят подключить к электросетям новые масштабные проекты по производству возобновляемой энергии с участием частных инвесторов», – сказал председатель правления АО «НЭС Узбекистана» Дадажон Исакулов. «Он также поддержит усилия правительства по развитию конкурентного рынка электроэнергии в Узбекистане и создания надежной нормативно-правовой базы, регулирующей электроэнергетический сектор».
Проект окажет содействие в модернизации устаревшей энергетической инфраструктуры посредством финансирования приоритетных инвестиций АО «НЭС Узбекистана». Проектные мероприятия, помимо прочего, включают реконструкцию, модернизацию и расширение 22 устаревших высоковольтных подстанций, а также строительство новой подстанции на 500 кВ и линий электропередач в 11 областях Узбекистана.
В рамках проекта будут внедрены современные цифровые и телекоммуникационные технологии и решения для улучшения процесса мониторинга, управления и эксплуатации системы передачи электроэнергии. Они включают создание нового программно-аппаратного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA), а также системы управления электроэнергией (EMS) для центрального и региональных диспетчерских центров АО «НЭС Узбекистана». Проектные мероприятия позволят произвести замену устаревших систем, эксплуатируемых с советских времен.
Учитывая стратегическую роль компании в электроэнергетическом секторе, проект поддержит трансформацию АО «НЭС Узбекистана» в современную компанию посредством развития и цифровизации её операционных, финансовых и коммерческих процессов, а также укрепления институционального потенциала. Проектные мероприятия включают совершенствование процессов планирования, корпоративного управления и принятия решений, а также управления кибербезопасностью различных систем компании.
Проект также направлен на поддержку страны в переходе к производству чистой энергии путем расширения возможностей электросетей интегрировать энергию, производимую частным сектором на основе возобновляемых источников. Проектные мероприятия внесут вклад в реализацию планов правительства по снижению выбросов парниковых газов в электроэнергетическом секторе. В частности, проект поможет интегрировать в энергосистему 1500 мегаватт энергии на основе возобновляемых источников. Эти меры приведут к дополнительному сокращению выбросов парниковых газов в атмосферу, а также помогут привлечь дополнительные частные инвестиции в сектор возобновляемой энергетики.
Проект также будет способствовать развитию региональной торговли энергией в Центральной Азии посредством реконструкции и расширения инфраструктуры, соединяющей Узбекистан c электроэнергетическими системами Афганистана, Казахстана и Таджикистана.
Для сведения: 14–15 июля т.г. в столице Казахстана Нурсултане состоялось юбилейное 60-е заседание Энергетического совета стран СНГ. В нем также приняла участие делегация во главе с председателем правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Д.Исакуловым. На очередном заседании Энергетического совета стран СНГ особо отмечены работы по модернизации и реконструкции высоковольтных линий электропередачи и подстанций 220-500 кВ электросетей Узбекистана.