Халқаро тендер натижаларига кўра 220 кВ кучланишли электр узатиш тармоғини қуриш бўйича шартнома битими имзоланди
Бугун, 2022 йил 30 июнь куни Сирдарё иссиқлик станциялари ва янги қурилаётган рақамли “Зафаробод” подстанцияси оралиғида юқори кучланишли электр узатиш тармоғини қуриш учун шартнома битими имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 декабрдаги ПҚ-72-сон қарорига асосан “Ўзбекистон МЭТ” АЖ томонидан Осиё тараққиёт банки иштирокида амалга оширилаётган “2х144 км узунликдаги “Сирдарё” ИЭСдан “Зафаробод” подстанциясигача 220 кВли электр узатиш тармоғини қуриш” инвестиция лойиҳасини тайёр ҳолда топшириш шарти асосида Бош пудратчини аниқлаш мақсадида ўтказилган ҳалқаро тендер савдолари натижаларига кўра, ғолиб компания “Sinohydro Corporation Limited” ҳамда  “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ўртасида мазкур лойиҳани тайёр ҳолда топшириш шарти асосида шартнома битими  имзоланди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, мазкур лойиҳа орқали Жиззах ва Сирдарё вилоятлари аҳолисини узлуксиз электр энергия билан таъминлашга ҳамда йирик ишлаб чиқариш ва саноат корхоналарини ташқи электр энергия таъминоти барқарорлигини оширишга эришилади.

В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 со стороны АО «Национальные электрические сети Узбекистан» за счет заемных средств Азиатского Банка Развития, реализуется инвестиционный проект «Строительство двух высоковольтных линий электропередачи 220 кВ от Сырдарьинской тепловой электростанции до новой цифровой подстанции "Зафарабад"».
По итогам международных тендерных торгов был присужден контракт Китайской компании «Sinohydro Corporation Limited» входящий в состав «Powerchina International Group Limited» и сегодня в АО «Национальные электрические сети Узбекистана» подписан контракт на строительство вышеуказанного проекта на условиях «под ключ».
Следует отметить, что по результатам данного проекта будет обеспечено дальнейшее развитие магистральных линий электропередач в регионе, и внешнее электроснабжение крупных производственных и бытовых потребителей Джизакской и Сырдарьинской областей.