Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида қуёш фотоэлектр станциясини қуриш лойиҳаси бўйича тендерда иштирок этишга 12 та халқаро компания қизиқиш билдирди
Ғузор қуёш фотоэлектр станциясини (ҚФЭС) қуриш лойиҳаси бўйича мустақил электр энергияси ишлаб чиқарувчилар (инвестор-ишлаб чиқарувчилар) учун тендернинг биринчи босқичи (Малака сўрови – RFQ) бошланганлиги ҳақидаги эълонга жавобан Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигига халқаро компаниялардан 12 та ариза келиб тушган.
Лойиҳа Осиё тараққиёт банки кўмагида Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги ва Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги томонидан амалга оширилмоқда.
Лойиҳа Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманида қуввати 300 МВт гача бўлган қуёш фотоэлектр станциясини қуришни назарда тутади.
Тендер жараёни энг юқори халқаро стандартлар ҳамда очиқлик ва шаффофлик талабларига мувофиқ ўтказилади. Тендерда иштирок этишни хоҳловчиларнинг барчаси учун очиқ киришда малака сўрови тақдим этилди.
Тендер комиссияси иштирокчилардан таклифлар келиб тушгандан сўнг, қабул қилинган таклифларнинг тўлиқлиги ва мақсадга мувофиқлигини баҳолайди, шундан сўнг малакали иштирокчиларнинг “қисқа рўйхати” эълон қилинади, улар кейинчалик тендернинг иккинчи босқичига (Таклифлар сўрови – RFP) қўйилади.

Интерес к участию в тендере по проекту строительства ФЭС в Гузарском районе Кашкадарьинской области выразило 12 международных компаний
В ответ на объявление о начале первого этапа тендера (Запрос на квалификацию – RFQ) для независимых производителей электроэнергии (инвесторов-девелоперов) по проекту строительства Гузарской солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС), Министерством энергетики Республики Узбекистан, было получено 12 заявок от международных компаний.
Проект реализуется Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством финансов и Агентством по развитию государственно-частного партнерства при поддержке Азиатского банка развития.
Проектом предусмотрено строительство солнечной фотоэлектрической станции мощностью до 300 МВт в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
Тендерный процесс проводится в соответствии с высочайшими международными стандартами и требованиями открытости и транспарентности. Запрос на квалификацию предоставлялся в открытом доступе с целью создания условий для участия в тендере всех желающих.
После получения заявок от участников тендера, Тендерная комиссия проведёт оценку полноты и соответствия полученных заявок, после чего будет оглашен «короткий список» квалифицированных участников, которые в последствии будут допущены ко второму этапу тендера (Запрос на предложение – RFP).