Энергетика вазирлиги: Уч ойда юртимизнинг уч вилоятида 3 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди
• 14.03.2022
Маълумки, Президентимизнинг тегишли қарорларига мувофиқ юртимизда янги, замонавий иссиқлик электр станциялар қурилиб, босқичма-босқич ишга туширилмоқда.
Таъкидлаш керакки, жорий йилнинг ўтган уч ойи давомида мамлакатимизнинг 3 та вилоятида умумий қуввати 684 МВт бўлган 3 та янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди. Хусусан,
Биринчиси, жорий йил 11 январь куни Бухоро вилоятининг Бухоро туманида қуввати 270 МВт бўлган газ-поршенли иссиқлик электр станцияси;
Иккинчиси, 14 январь куни Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 240 МВт бўлган буғ-газ қурилмаси;
Учинчиси, 10 март куни Хоразм вилоятининг Янгиариқ туманида қуввати 174 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилди.
Ушбу 3 та электр станция йилига 5 миллиард 600 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқаради. Қурилмаларнинг энергия тежамкорлиги ҳисобига йилига 725 миллион метр куб табиий газ тежалишига эришилади.
Тежалган табиий газ ҳисобига қўшимча 2 миллиард 700 миллион киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқариш имкони яратилади.
Маълумот учун: Март ойи якунига қадар Тошкент вилоятининг Қибрай туманида қуввати 230 МВт бўлган навбатдаги, яъни 4-чи янги иссиқлик электр станцияси ишга туширилади.

В Узбекистане в соответствии с постановлениями Президента страны строятся и вводятся в эксплуатацию новые современные тепловые электростанции (ТЭС). Только с начала текущего года в регионах страны введены в эксплуатацию 3 новые тепловые электростанции общей мощностью 684 МВт.
Первой из них 11 января 2022 года была запущена газопоршневая ТЭС мощностью 270 МВт в Бухарском районе Бухарской области;
Второй – парогазовая установка мощностью 240 МВт, которая введена 14 января в Кибрайском районе Ташкентской области;
Старт начала работы третьей новой тепловой электростанции мощностью 174 МВт, построенной в Янгиарыкском районе Хорезмской области, был дан 10 марта.
Эти 3 электростанции вырабатывают в общей сложности 5,6 млрд. киловатт-часов электроэнергии в год. За счет внедрения на них энергосберегающего оборудования и технологий будет сэкономлено 725 млн кубометров природного газа в год.
Сэкономленный природный газ позволит вырабатывать дополнительно 2,7 млрд киловатт-часов электроэнергии.
Добавим, что до конца марта в Кибрайском районе Ташкентской области будет сдана в эксплуатацию 4-я новая тепловая электростанция мощностью 230 МВт.