Энергетика вазирлиги: Қуёш технологияларини қўллаган ҳолда электромобилларни юқори тезликда зарядловчи қурилмалар яратилади
• 23.02.2022
Ўзбекистонда “яшил иқтисодиёт”ни ривожлантириш доирасида қатор инновацион лойиҳалар, жумладан, қуёш энергиясидан фойдаланган ҳолда электромобилларни юқори тезликда зарядловчи қурилмаларни яратиш ва ривожлантириш лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Маълумки, Президентимизнинг “Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 9 апрелдаги ПҚ-5063-сонли қарорига мувофиқ Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти ташкил этилган.
Қарор билан, институт тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот маркази ҳамда Қайта тикланувчи ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораторияси ташкил этилган бўлиб, ҳозирда ушбу институтда қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш борасида бир қатор илмий изланишлар олиб бормоқда.
Институтга Хитойнинг “Henan Suda  Electric Vehicle Technology Co., Ltd.” компаниясининг техник кўмагида 20 дона электромобил ажратилган бўлиб, улар асосида илмий тадқиқот таҳлиллари олиб борилади. Қайд этиш керакки, электромобиллар юртимизда жорий қилинаётган “яшил” иқтисодиёт, хусусан “яшил” энергетикани ривожлантиришнинг ажралмас қисми бўлиб ҳисобланади.
Ҳозирда, институт ҳудудида умумий қуввати 48 кВт.соатга тенг қуёш фотоэлектр станцияси ўрнатилган бўлиб, улар асосида ишлаб чиқарилган электр энергияси институтни электр энергияси билан узлуксиз таъминламоқда.
Институт олимлари томонидан соҳа ривожланишини жадаллаштириш мақсадида Инновацион ривожланиш вазирлигининг тижоратлаштиришга тайёрлаш дастури доирасида бир қатор илмий-тадқиқот лойиҳалар амалга оширилди.
Биринчи лойиҳа: Қуёш технологияларини қўллаган ҳолда электромобилларни юқори тезликда зарядловчи қурилмаларини яратиш ва ишлаб чиқиш лойиҳаси амалга оширилди.
Бунда Ўзбекистон иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда энергия сақлаш тизимига эга бўлган қуёш фотоэлектр тизими орқали маҳаллий электр тармоғи билан параллел ҳолда ишлайдиган электромобилларни тез зарядлаш қурилмаси ишлаб чиқилмоқда ва барча ҳудудларда жорий этилади.
Бунинг натижасида, республикамизда ўрнатилган ҳар бир тизим йилига 32 минг кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқариб, 950 та электромобилларни зарядлаш имконияти яратилади ҳамда 11,2 минг куб метр табиий газ тежалиб, атмосферага 19,8 тонна зарарли газлар чиқишининг олди олинади.
Иккинчи лойиҳа: Марказий электр тармоқларига қуёш фотоэлектр тизимларини жорий этишни амалга ошириш йўналишлари ва техник иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш, ҳамда тайёрлаш лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа республикамиз ҳудудларида иқлим шароитларини ҳисобга олган ҳолда фотоэлектр тизимларни умумий электр тармоғига ишончли улаш бўйича аниқ ечимлар, техник-иқтисодий асосларни ишлаб чиқиш ва уларнинг хавфсиз ишлаш мезонларини яратишни назарда тутади.
Фотоэлектр тизимлар умумий электр тармоғига уланган иқтисодиётимизнинг барча соҳалари объектларида, аҳоли яшаш жойларида, хусусий ва давлат корхоналари объектларида қўлланилади.
Афзалликлари шундаки, фотоэлектр ишлаб чиқарган электр энергияси электр тармоққа минимал йўқотишлар билан узатилади. Ҳудудлар иқлим шароитини ҳисобга олган ҳолда фотоэлектр тизимларни тармоққа улаш ва тариф механизмлар бўйича тавсиялар ишлаб чиқилади.
Учинчи лойиҳа: Қуёш радиацияси, шамол тезлиги ва йўналиши, ҳаво ҳарорати, ёғингарчилик миқдорини ўлчаб бориш метеостанцияларини кичик ҳажмларда ишлаб чиқариш лойиҳаси.
Лойиҳа “Ўзгидромет”, Энергетика вазирлиги, Олий таълим, саноат корхоналари, ва тадбиркорлар, фермер хўжаликларида қўлланилади.
Бу эса, метеостанцияда олинган маълумотлар базаси асосида республикамизда қуёш ва шамол станцияларини барпо этиш, уларнинг самарали ишлашини таъминлаш, метрологик ўзгаришларни олдиндан башорат қилиш имконини беради.
Бундан ташқари, қайта тикланувчи ва водород энергетикаси соҳани янада ривожлантириш мақсадида, институт янги кадрлар, илмий ходимларни ишга қабул қилади. Ушбу соҳада илмий ишлар олиб бормоқчи бўлган изланувчилар институт маъмурияти билан боғланишлари мумкин.

Минэнерго: Разрабатываются зарядные устройства для электромобилей на основе солнечных технологий
В Узбекистане в рамках развития «зеленой экономики» разрабатывается ряд инновационных проектов, в том числе проект по созданию и разработке скоростных зарядных устройств для электромобилей на основе использования солнечной энергии.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента страны «О мерах по развитию возобновляемой и водородной энергетики в Республике Узбекистан» (от 9.04.2021 г. №ПП-5063) при  Министерстве энергетики создан Национальный научно-исследовательский институт возобновляемых источников энергии.
Согласно постановлению, в Институте организованы Научно-исследовательский центр водородной энергетики и Лаборатория испытаний и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики, в которых в настоящее время проводится ряд тематических научных исследований.
В частности, при технической поддержке китайской компании Henan Suda  Electric Vehicle Technology Co., Ltd. Институту выделено 20 электромобилей, на базе которых будут проводиться научные исследования. Это связано с тем, что электромобили являются неотъемлемой частью «зеленой» экономики, и, в частности, развития «зеленой» энергетики.
Следует отметить, что на территории самого Института установлены солнечные панели общей мощностью 48 кВт⋅ч, на базе которых вырабатывается электроэнергия, обеспечивающая организацию  бесперебойным электроснабжением.
В целях ускорения развития отрасли учеными института реализован ряд научно-исследовательских проектов по программе подготовки к коммерциализации Министерства инновационного развития.
Первый из них - Проект по созданию и разработке скоростных зарядных устройств для электромобилей с использованием солнечной технологии.
Цель проекта – разработка с учетом климатических условий Узбекистана для внедрения во всех регионах устройств по быстрой зарядке электромобилей, которые будут работать параллельно с местной электросетью, через солнечные фотоэлектрические станции с системой накопления энергии.
В результате каждая установленная в стране такая система будет вырабатывать 32 тыс. кВт⋅ч электроэнергии в год, что рассчитано на зарядку 950 электромобилей, а кроме того, экономить 11,2 тыс. кубометров природного газа и предотвращать выброс в атмосферу 19,8 тонны вредных веществ.
Темой второго разрабатываемого Институтом проекта является разработка и подготовка технико-экономического обоснования внедрения солнечных фотоэлектрических систем в центральную электрическую сеть.
Проект предусматривает разработку конкретных решений, технико-экономических обоснований и критериев безопасной эксплуатации фотоэлектрических систем в регионах страны с учетом климатических условий.
Предусмотрено, что фотоэлектрические системы будут способны использоваться во всех отраслях экономики, в жилых районах, частных и государственных предприятиях, подключенных к общей сети.
Преимущество заключается в том, что электроэнергия, вырабатываемая фотогальваникой, передается в сеть с минимальными потерями. Будут разработаны рекомендации по подключению фотоэлектрических систем к сети и тарифным механизмам с учетом климатических условий регионов.
Третий проект: Мелкосерийное производство метеостанций для измерения солнечной радиации, скорости и направления ветра, температуры воздуха, осадков.
В Проект, который будет совместно реализован Министерством энергетики и Узгидрометом, планируется вовлечь высшие учебные заведения, промышленные предприятия, а также фермерские хозяйства и другие виды предпринимательства.
Это позволит строить в стране солнечные и ветряные станции на основе базы данных, полученной на метеостанциях, тем самым точнее прогнозируя метрологические изменения, обеспечивая максимальную эффективность работы ФЭС и ВЭС.
Институт в целях дальнейшего развития сферы возобновляемой и водородной энергетики планирует приём на работу новых специалистов, перспективной молодёжи, научных сотрудников. К администрации Института могут обращаться специалисты, желающие проводить исследования в этой области.