Марказий Осиё электр энергетика ягона тизими нима? У нима учун «энергохалқа» деб аталади? Унинг асосий вазифаси нималардан иборат? «Энергохалқа»нинг Ўзбекистон электр энергетика фаолиятига ижобий ва салбий таъсирлари қандай?
Шу ва шу каби саволларга «Энергия» мувофиқлаштириш диспетчерлик маркази директори Ҳамидулла Аманович Шамсиев жавоб беради.
1. Марказий Осиё электр энергетика ягона тизими нима? У нима учун «энергохалқа» деб аталади?
Аввало номини тўғри айтишдан бошлайлик... Аниқроғи, бизнинг энергетика бирлашмамиз «Ўрта Осиё ва Қозоғистон жанубининг ягона энергия тизими» деб аталарди. Ҳозирда Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон ягона энергия тизими деб шартли равишда атамоқдамиз. Умуман олганда, бундай энергетика тизими фақат бизда эмас, дунё мамлакатларидаям кўпгина. Илгари Совет Иттифоқида бир нечта бундай тизимлар мавжуд эди ва уларнинг ҳар бирининг ўз бирлашган энергетик диспетчерлик марказлари бор эди. Собиқ Иттифоқнинг Марказий диспетчерлик идораси (МДИ — ЦДУ) Москвада жойлашганди. Тарихга назар ташлайдиган бўлсак, ўша даврда Ўрта Осиё ва Жанубий Қозоғистон Бирлашган ягона энергия тизими Советлар давлатининг бошқа ҳудудлари ягона энергетика тизимидан ажратилган ҳолда ишлаган. Маркази Тошкент шаҳрида жойлашган диспетчерлик назоратидан электр таъминоти умумтизимининг кўрсаткичлари: частота ва бошқа режим параметрлари мустақил тартибга солинган.
Элекр таъминоти тизимининг ўзаро яхлитлиги (конфигурацияси) 1970-йилларда, тўртта республика ҳудудидан ўтувчи 500 кВ кучланишли линиялар битта ҳалқага бирлаштирилганда шаклланган эди. Шу ўринда нима учун деган савол туғилади... Албатта, бу параллел равишда, яъни ўзаро ҳамкорликда ишлаш — барча иштирокчиларининг электр таъминотидаги ишончлилигини сезиларли даражада ошириш имконини беради. Ҳатто мутахассис бўлмаганлар ҳам «ҳалқада ишлаш тизими» — ушбу ҳалқанинг бирон бир бўғини ўчирилган бўлса ҳам унинг барқарорлигини сақлашга имкон беришини тушунишади. Ёки аксинча, агар энергия тизимининг қисмларини боғлайдиган йирик тармоқ ўчирилган бўлса, уларнинг параллел ишлаши бузилиши ҳам мумкин. Бундай вазиятда электр ишлаб чиқарувчи биринчи манбалар — электр станцияларнинг барқарорлиги сақлаб қолинади.
Ҳозирги вақтда ушбу «ҳалқа»да қўшимча ички ҳалқалар пайдо бўлган, шунга қарамай, Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон ягона энергия ҳалқаси тушунчаси Марказий Осиё энергетика тизимларининг ўзаро боғлиқлиги ва ўзаро боғлиқлигининг рамзи сифатида сақланиб қолган. Демакки, матбуотда у ёки бу энергия тизими «ҳалқани тарк этгани» ҳақида ёзаётган бўлса, билингки, бу фикр мутахассиснинг фикри эмас ёки у мутахассис етарли билим-салоҳиятга эга эмас. Ҳозиргача 500 кВ кучланишли тармоқлар ҳалқасига эга бўлган энергия тизимларининг ҳеч бири ҳамкорликдаги параллел ишлаш режимини тарк этгани йўқ.
Туркманистон ва Тожикистоннинг ҳозирги вақтда Марказий Осиё электр энергетика ягона тизимидан ажралган ҳолда ишлаётганини рўкач қилганча бу фикрга айрим ахборот манбалари эътироз билдиришлари мумкин. Аммо шуни алоҳида таъкидлашимиз лозимки, Туркманистон ва Тожикистоннинг энергия тизимлари Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон тасарруфида бўлган 500 кВ кучланишли «ҳалқа» билан боғлиқ эмас.
Туркманистон 2003 йилда ўз ташаббуси билан Эрон энергетика тизими кўринишида ўзи учун иқтисодий ҳамкор топиб, Марказий Осиё электр энергетика ягона тизимидан чиқди ва ҳозир у билан параллел равишда ишламоқда. Бу масалалар ҳал этилаётган бир пайтда Туркманистон билан параллел равишда ишлашни йўлга қўйди. Туркманистон биз билан «орол» деб аталган схемалар бўйича иш олиб боради, яъни Ўзбекистон билан алоҳида ишлаб чиқариш тармоқларини улаш орқали ҳамкорлик қилди.
Тожикистон бир вақтлар параллел ишлаш шартларини такроран бузганлиги сабабли «ҳалқа» тармоғидан ажратилган эди. Бу Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон тизимининг бошқа иштирокчилари қабул қилган қўшма қарори бўлганди. Ҳозирда Осиё Тараққиёт банкининг молиявий кўмаги асосида Тожикистонни ягона энергетика тизимига қайта улаш бўйича қатор ишлар олиб борилмоқда. Буни қаранг, тажриба кўрсатдики, ҳамкорликда ишлаш тизимидан чиқиб кетиш осон экан, аммо унга уланиш маълум бир вақт ва харажатлар талаб этади. Ҳозирда Ўзбекистонда ҳам Тожикистон билан энергетика алоқаларини мустаҳкамлаш учун йирик қурилиш-монтаж ишлари олиб борилмоқда. Хуллас, Тожикистоннинг Марказий Осиё ягона тизими билан ҳамкорликда ишлашини тиклаш тахминан 2023 йилда амалга оширилади.
Дарвоқе, Тожикистон энергетика тизими ўтган йиллар давомида частотани мустақил равишда тартибга солиб келган, бунга гидроэлектр станцияларида мавжуд бўлган катта сув захиралари ёрдам берди. Электр энергиясининг муҳим кўрсаткичларини доимий равишда созлаш мураккаб техник-муҳандислик иши бўлиб, бу муаммони иссиқлик станциялари (Қозоғистон ва Ўзбекистонда бўлгани каби) ёки кичик қувватли гидроэлектр станцияларининг захиралари билан (сўнгги йилларда Қирғизистонда бўлгани каби) ҳал қилиш амалда мумкин эмас. Шунинг учун ҳам ушбу энергия тизимларининг ягона «Марказий Осиё ҳалқаси»да биргаликда ишлаши Марказий Осиё энергетика тизимларининг ишончли параллел ишлашини таъминлаш, нафақат улар ўртасидаги, балки «узоқ қўшни» давлатлар ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб зарурати ҳисобланади.
2. Марказий Осиё электр энергетика тармоғининг ягона тизими қачон ташкил топган ва у нима учун керак (асосий вазифаси нималардан иборат?)
Марказий Осиёнинг ягона энергетика тизими тўртта давлат – Ўзбекистон, Тожикистон, Туркманистон, Қирғизистон ва Қозоғистон жанубидаги бешта туташ вилоят ҳудудида шаклланди. 1960 йилда Ўрта Осиё ягона энергия тизими ташкил этилиши бошланган бўлиб, ўшанда Ўзбекистон энергетика тизими, Қирғизистон жануби, Тожикистон шимоли ва Жанубий Қозоғистоннинг Чимкент туташуви энергетика тизимлари 110 ва 220 кВ кучланишли электр узатиш линиялари орқали параллел ишлашга уланган.
Ўрта Осиё ягона энергетика тизими яратилиш даврида, 01.01.1961 йил ҳолатига 4 та энергетика тизимининг ўрнатилган қуввати 1157 МВт, максимал юкланиши 921 МВт, йиллик ишлаб чиқариш 6,5 млрд. кВ•соатга тенг бўлган. Бу, ўз навбатида, минтақада электр энергияси таъминоти ишончлилиги ва сифатини кескин ошириб, гидро (сув омборлари захираси) ва ёқилғи (табиий газ ва нефть маҳсулотлари) ресурсларидан оқилона фойдаланиш имконини бергани рост.
Марказий Осиё ЯЭТ конфигурацияси иттифоқ республикаларининг миллий чегараларини ҳисобга олмаган ҳолда ягона объект сифатида ишлаб чиқилган ва бошқа кўплаб энергетика бирлашмалари сингари собиқ Иттифоқнинг Ягона энергия тизимидан ажратилган ҳолда ишлаган. 30% гидроэлектр станциялар ва 70% иссиқлик электр станцияларидан ташкил топган ушбу бирлашма фан ва эксплуатация нуқтаи назаридан частота ва қувватни тартибга солиш, мелиорация ва энергетика муаммоларини ҳал қилиш учун мақбул эди. Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон ягона энергия режимларини узоқ муддатли режалаштириш бирлашмага киритилган ҳар бир энергия тизимларида ишлаб чиқарувчи манбалар таркибини ва шунга мос равишда энергия тизимларини электр станцияларини ёқилғи билан марказлаштирилган тартибда таъминлаш масалаларини ҳисобга олган.
Режимларни сақлашда нафақат энергия ресурслари, балки Марказий Осиё минтақаси иқтисодиётининг негизи бўлган қишлоқ хўжалиги, яъни ирригация масалалари ҳам ҳисобга олинган. Режимни оптималлаштириш ёнилғи харажатларини ва йўқотишларни (технологик сарф) минималлаштиришга хизмат қилади. Шу билан бирга, тармоқларни таъмирлаш жадваллари бир-бири билан келишилган ҳолда, эҳтиёт қисмларни етказиш марказлаштирилган ҳолда таъминланган.
Совет Иттифоқи парчаланганидан кейин энергия материаллари ва ресурсларини марказлаштирилган ҳолда таъминлаш-тақсимлаш тугатилди. Барча энергетика тизимларида энергия мустақиллигини таъминлаш бўйича шошилинч чоралар кўрилди. Яъни энергия ва ёқилғи таъминотида ўз-ўзини мувозанатлаш, барқарорлаштиришга интилди. Оддий айтганда, ҳамма ўз имкониятларини ишга солди. Масалан, гидроэнергетика салоҳияти юқори бўлган давлатлар ўз эҳтиёжини қоплаш учун қишда ҳам сув омборлари сатҳини камайтириб борди. Бу минтақада мелиорация тартиб-таомилини издан чиқариб, кўпгина экологик муаммоларга дуч қилди. Мувофиқлаштирувчи бирлашма кўрсатмаларига амал қилинмади деярли.
Ниҳоят, 1991 йил 19 ноябрда Ашхободда Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон Республикасининг энергетика тизимларининг параллел ишлаши тўғрисидаги битим имзоланди. Албатта, бу энергетика соҳаси раҳбарларининг тўғри қарори бўлиб, Минтақадаги энергетика тизимларининг ҳеч бири мустақил равишда ўз истеъмолчиларини тўлиқ ишончли энергия таъминоти билан таъминлай олмаслигини тушунган ҳолда амалга оширилди. Шундай қилиб, «Марказий энергия тизимларини ягона диспетчерлик назорати» ташкилоти таъсис этилди ва молиялаштириш манбалари аниқланди. Бир сўз билан айтганда, Марказий Осиё энергетика тизимлари раҳбарларининг узоқни кўра билиши ва самарадорликка эришиши натижасида «минтақа диспетчери» сақлаб қолинди.
Марказий Осиё электр тармоқлари параллел ишини бошқариш ва мувофиқлаштириш бўйича бошқарув органи — Марказий Осиё Ягона энергетика тизими Кенгаши (Марказий Осиё ЯЭТ Кенгаши), Унга энергия тизимларининг биринчи раҳбарлари киритилган бўлиб, йилнинг чоракликларида пойтахт шаҳарларда навбатма-навбат йиғилиб, масалалар жамоавий тарзда муҳокама этилади.
3. «Энергия» мувофиқлаштириш диспетчерлик маркази қачон ва нима мақсадда ташкил этилган? Унинг асосий вазифалари нималардан иборат?
Энергетика тизимларида юз берган таркибий ўзгаришлар муносабати билан 2002 йилда Ўрта Осиё Ягона энергетика тизими Кенгаши Марказий Осиё Ягона энергетика тизими Кенгаши мақомини олди ва нодавлат институти мақомига эга бўлди.
2004 йил 27 октябрда Марказий Осиё мамлакатлари энергетика тизимлари ўртасида Марказий Осиё энергетика тизимларининг электр энергетика соҳасидаги алоқаларини мувофиқлаштириш тўғрисида Битим имзоланди. Ушбу Битимнинг 1-моддасига мувофиқ, Марказий Осиёнинг ҳозирги Кенгаши ўрнини босувчи, энергия тизимлари бўйича маслаҳат органи бўлган Марказий Осиёнинг Мувофиқлаштирувчи электр энергетика кенгаши ташкил этилди.
2006 йил 29 сентябрда бўлиб ўтган йиғилишида иштирокчилари нодавлат нотижорат ташкилот — «Энергия» мувофиқлаштириш диспетчерлик марказига Марказий Осиё энергетика тизимларининг оператив-диспетчерлик фаолиятини мувофиқлаштириш юклатилди.
«Энергия» МДМ ўз фаолияти учун юқори бошқарув органи бўлган Марказий Осиё Ягона энергетика тизими Кенгаши олдида ҳисобдор. Унинг таъсис ҳужжатлари ҳар қандай тижорат фаолиятини тақиқлайди.
2020 йил апрель ойида ташкилотимиз 60 ёшга тўлди ва биз бир кун ҳам фаолиятимизни тўхтатганимиз йўқ. Минтақадаги мамлакатларнинг миллий диспетчерлик марказлари билан биргаликдаги диспетчерлик фаолиятида мувофиқлаштириш функциясини бажармоқдамиз.
4. Марказий Осиё «энергохалқа»сининг Ўзбекистон электр энергетика фаолиятига ижобий ва салбий таъсирлари нималардан иборат?
Биласизми, ҳар қандай ҳамжамиятда, нафақат энергетика соҳасидаги бирлашма орқали ҳамкорликда, табиийки, сиз қандайдир имтиёзлар олишга даъво қиласиз. Аммо, шу билан бирга, сиз ушбу ҳамжамиятда умум қабул қилинган тартиб-қоидаларга риоя қилишингиз шарт ва бу муайян масъулият юклайди. Ҳар қандай қувват тизимининг параллел ишлашидан олинадиган асосий афзаллиги изоляцияда ишлашга қараганда анча юқори ишончлиликка эга бўлиш, яъни барқарор фаолият гаровидир. Бу ерда мен умум қабул қилинган техник-муҳандислик, хавфсизлик шартларига амал қилиш билан бир қаторда бирлашма иш фаолиятидан унумли фойдаланишни назарда тутмоқдаман. Мисол учун, электр энергетика тармоғида частота ва кучланишнинг юқори сифатини таъминлаш лозим ва бунга минимал куч, яъни ресурс сарфлаш — муҳим вазифа.
Дарвоқе, Марказий Осиё ва Жанубий Қозоғистон ягона энергия тизими бутун МДҲ давлатларидаги каби 50 ± 0,05 Гтс даражадаги частотада ишлайди ва бу техник кўрсаткич Собиқ Иттифоқ даврида яратилган меъёр ҳисобланади. Бу кўрсаткични ҳар дақиқа ростлар (меъёрлаштириб) туриш мушкул масала, айниқса Ўзбекистон энергетика тизимига ўхшаш иссиқлик электр станцияларининг улуши катта бўлган мамлакат учун.
Яна бир муҳим омил шундаки, ҳар қандай энергетика тизими иқтисодий фойдани кўзлайди, яъни ўз маҳсулотини — электр энергиясини қўшни ёки минтақанинг бошқа мамлакатларга экспорт қилиши ёки аксинча, арзонроқ бўлса, қўшнилардан харид қилиш самарадорлигига интилади. Демакки, бу ҳам техник-муҳандислик, ҳам тузатиш-созлаш, ҳам сув ва қазилма ресурслардан оқилона фойдаланиш, ҳам молиявий фойда нуқтаи назаридан самарали.
Ўзаро ҳалқаланган тармоқлар частотани (ёки қувват оқимларини) тартибга солиш ёки улар орқали электр энергиясини транзит қилиш каби масалаларда бир-бирилари учун елкадош. Ҳалқали услубда ишлашнинг Ўзбекистон энергетика тизими учун яна бир муҳим жиҳати борки, у ҳам бўлса мамлакатнинг минтақа марказида жойлашгани, деярли барча транзит йўллар Ўзбекистон балансидаги электр тармоқлари орқали ўтади.
Такрор айтаман, энергоҳалқанинг энг муҳим ижобий томони Марказий Осиёда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиб, қишлоқ хўжалиги, деҳқончилик, чорвачилик, қолаверса халқ хўжалигининг барча тармоқлари учун зарур бўлган сувдан оқилона фойдаланиш имконини беради. Ўзингиз ўйланг, ёзнинг чилласида газ ва нефть маҳсулотларини кўпроқ ёқиб электр энергияси эҳтиёжини қоплаган яхшими ёки сув омборларидаги сувни дарё ўзанларига оқизиш орқали электр энергияси кўпроқ ишлаб чиқариб, бу орқали суғориш мавсумини тўлиқ таъминлаганми? Қишда сув омборларидан «санитар меъёрлар»да сув оқизиб, уни тўплаш, электр энергиясини эса табиий захирралар ҳисобига ҳам шаҳарсозликнинг иситиш тизимига бериб, ҳам элекр энергияси ишлаб чиқариш — оқилона йўл. Бунинг учун минтақа электр тармоқлари ўзаро ҳамкорликда, яъни ягона ҳалқа тизимида ишлаши самарали.
Параллел (ҳамкорликда) ишнинг «энергетика ҳамжамиятининг салбий таъсири» ҳақида, ростини айтсам, мен бир нарса дейишим қийин. Агар параллел ишлашнинг афзалликларини суиистеъмол қилмасангиз, диспетчерлик жадвалига риоя қилсангиз, қўшниларингиздан рухсатсиз электр энергиясини қабул қилмай ёки, аксинча, ортиқча ресурсни уларга «суриб юбормай» ишласак — салбий оқибатлари деярли йўқ. Бошқача айтганда, диспетчерлик интизомига риоя қилиш лозим ва интизом ҳеч қандай тарзда «салбий оқибатли» бўлиши мумкин эмас.
5. 2022 йил 25 январь кунги каскадли ўчишлардан кейин халқимиз орасида электр энергетика тармоғидаги паралел ишлаш тизими «Собиқ Иттифоқдан қолган оғир юк» ёки «Россиянинг таъсир доираси механизмларидан бири» дея талқин этилмоқда... Бунга муносабатингиз?
Агар жамиятда содир бўлган бахтсиз ҳодисани шундай талқин қилаётган бўлсалар, демак, бу бизнинг айбимиз –— ўз вақтида керакли маълумотларни бермаганимиз, оқибатда ахборий бўшлиқ бор ва бу ёлғон миш-мишлар ҳамда уйдирмаларнинг тарқалишига сабаб бўлмоқда. Ўзбекистон энергия тизимининг станцияларидан бирида содир бўлган носозлик, яъни иккита боғловчи тизим (система шин) ва улар билан боғлиқ барча генераторларнинг бир вақтнинг ўзида ўчиши, соҳа вакиллари таъбири билан айтганда, кўзда тутилмаган ҳодиса эди.
Одатда, электр тармоқлари ёки катта қувват блокларининг фавқулодда ўчиши содир бўлганда, энергия тизимида катта қувват «бирдан йўқолса», техник-муҳандисла шартларига кўра аварияга қарши автоматика тизими ишлаши керак, яъни бу истеъмолда бўлган истеъмолчиларнинг керакли миқдордаги ҳажмини ўчириб, тизимининг барқарорлигини сақлаб қолиши керак эди. Аммо бир вақтнинг ўзида 6 та қувват блоки ўз ишини фавқулодда йўқотиши техник шартларда назарда тутилмаган ҳолаьт бўлиб, бундай носозликда барқарорликни таъминлайдиган ҳолатлар ҳеч қандай меъёрий ҳужжатларда кўзда тутилмаган.
Натижада, компенсация қилинмаган қувват номутаносиблиги Қозоғистоннинг Шимолий-Жанубий транзитини рухсат этилган юкламадан ортиқча куч билан юклади ва у асинхрон ишлашдан узилиб, Марказий Осиё ва Қозоғистон жанубидаги электр таъминоти тизимини изоляциялаб ажратиб қўйди. Оддийроқ айтганда, Сирдарё иссиқлик электр станицидаги йирик энергоблокларнинг қуввати бир лаҳзада йўқолиши — Марказий Осиё электр энергетика ягона тизимидаги йирик носолик ва фавқулодда ўчишларга сабаб бўлди. Янаям содда тушунтирсам, ушбу вазиятда электр тақчиллиги шунчалик катта эдики, «частота кўчкиси» содир бўлди. Энергия тизимидаги частотанинг назоратсиз пасайиши, бутун энергия тизимидаги қувват блоклари бир вақтнинг ўзида ўз йўқолишига сабаб бўлди. Бу бизнинг энергетика бирлашмамиз тарихида биринчи марта содир бўлди. Ҳодиса хронологияси ва сабабларини батафсил ўрганиш, шунингдек, бундай ҳодисаларнинг такрорланишининг олдини олиш чораларини белгилаб олиш бўйича ҳозирда комиссия ишламоқда.

Что такое Единая энергосистема Центральной Азии?
Что такое Единая (объединенная) энергосистема Центральной Азии? Почему ее называют «энергетическим кольцом»?
На эти вопросы ответил директор Координационно-диспетчерского центра «Энергия» Хамидилла Аманович Шамсиев.
1. Что такое Единая (объединенная) энергосистема Центральной Азии? Почему его называют «энергетическим кольцом»?
Начнем с названия: более правильно наше энергообъединение называется Объединенная энергосистема Центральной Азии и Юга Казахстана. Мы не единственные в своем роде: таких энергообъединений было несколько в бывшем Советском Союзе, в каждой из них был свой Объединенный диспетчерский центр, а Центральное диспетчерское управление (ЦДУ) располагалось в Москве. Исторически так сложилось, что в то время ОЭС ЦА и Юга Казахстана работала изолированно от Единой энергосистемы Советского Союза, самостоятельно регулировала частоту и другие режимные параметры в ОЭС и диспетчерское управление осуществлялось из единого центра, который располагался в Ташкенте.
Конфигурация энергообъединения сложилась в 70-е годы, когда линии 500 кВ, проходящие через территории четырех республик, были объединены в единое кольцо, которое позволило значительно повысить надежность работы всех участников параллельной работы. Даже не специалистам понятно, что работа в кольце позволяет сохранить параллельную работу энергосистем даже при отключении какого-либо звена этого кольца, в то время как при отключении радиальных линий, связывающих части энергосистемы, их параллельная работа может нарушиться. В настоящее время в этом кольце появились дополнительные внутренние кольца, тем не менее понятие центрально-азиатского кольца сохранилось как бренд или символ взаимосвязанности и взаимозависимости энергосистем Центральной Азии. И когда где-то в печати проскакивает, что та или иная энергосистема, «вышла из кольца», то это говорит скорее о некомпетентности этого мнения: до сих пор ни одна из энергосистем-владельцев кольца 500 кВ ни разу не «выходила» из кольца, т.е. из режима их совместной параллельной работы.
Могут возразить и напомнить об энергосистемах Туркменистана и Таджикистана, которые в настоящее время работают изолированно от ОЭС ЦА. Сразу скажу, что эти энергосистемы не имеют отношения к кольцу 500 кВ, владельцами которого являются узбекская, казахская и кыргызская энергосистемы.
Туркменистан вышел из состава ОЭС ЦА в 2003 году по собственной инициативе, найдя себе рынок сбыта в лице иранской энергосистемы, с которой он работает сейчас в параллельном режиме. С нами же туркменская энергосистема работает по так называемым «островным» схемам, выделив отдельные генераторы по отдельным сетям в нашу сторону.
Таджикистан был в 2009 году отделен от параллельной работы из-за многократных нарушений условий параллельной работы, причем это было совместно принятое решение остальных участников ОЭС ЦА. Сейчас при финансовой поддержке АБР активно ведется работа по переподключению энергосистемы Таджикистана к ОЭС ЦА, но, как показывает опыт, отключить можно одномоментно, а подключить обратно через достаточно большой промежуток времени требуется не один год совместных усилий. Ориентировочный срок восстановления параллельной работы Таджикистана с ОЭС ЦА ожидается в следующем (2023) году.
Кстати, таджикская энергосистема все эти годы самостоятельно регулировала частоту, чему способствовали большие резервы, имеющиеся на ее гидростанциях. Тепловыми станциями (как в Казахстане и Узбекистане) или слабыми резервами на гидростанциях (как в Кыргызстане в последние годы) решить эту задачу практически невозможно. Именно поэтому совместная работа этих энергосистем в едином «центрально-азиатском» кольце – это насущная необходимость для обеспечения надежной параллельной работы энергосистем Центральной Азии, расширения взаимовыгодного сотрудничества не только между ними, но и «дальними» соседями.
2. Когда образовалась Объединенная энергосистема Центральной Азии и зачем она нужна (какова ее основная функция?)
Объединенная энергетическая система Центральной Азии формировалась на территории четырех государств – Узбекистана, Таджикистана, Туркменистана, Кыргызстана и прилегающих к ним пяти областях Юга Казахстана. Началом создания ОЭС Средней Азии стал 1960 год, когда на параллельную работу по линиям электропередач напряжением 110 и 220 кВ были подключены Узбекская энергосистема, энергосистемы Юга Кыргызстана, Севера Таджикистана и Шымкентский узел Южного Казахстана.
На период создания ОДУ Средней Азии в Объединенную энергосистему Средней Азии входили четыре энергосистемы с установленной мощностью на 01.01.1961г. – 1157 МВт, максимумом нагрузки 921 МВт, годовой выработкой 6,5 млрд. кВтч. Объединение энергосистем резко повысило надежность и качество электроснабжения потребителей, дало возможность рационально использовать гидро- и топливные ресурсы.
Конфигурация ОЭС Центральной Азии проектировалась как единое целое, без учета национальных границ союзных республик, и работала, как и многие другие энергообъединения, изолированно от Единой энергосистемы бывшего Союза. Структура ОЭС, состоящая на 30% из гидростанций и на 70% из тепловых станций, с точки зрения науки и эксплуатации являлась оптимальной для решения вопросов регулирования частоты и мощности, водных и энергетических проблем. Долгосрочное планирование режимов ОЭС ЦА учитывало структуру генерирующих источников в каждой из энергосистем, входящих в ОЭС, и, соответственно, вопросы централизованного обеспечения энергосистем топливом для электрических станций.
При ведении режимов учитывались потребности не только энергетики, но и ирригации, которые в регионе Центральной Азии неразрывно связаны. Оптимизация режима предполагала минимизацию затрат топлива и потерь электроэнергии в сетях в масштабах всего энергообъединения, а не отдельно взятой энергосистемы. Графики проведения ремонтных работ увязывались между собой, обеспечение запасными частями производилось централизованно.
После распада СССР централизованное обеспечение энергетическими материалами и ресурсами закончилось. Во всех энергосистемах срочно принимались меры по обеспечению энергетической независимости, т.е. самосбалансированности по энергии и топливообеспечению, но стартовая позиция стран сильно отличалась. Из-за недостатка собственных энергоресурсов стран с преобладающей гидроэнергетикой водохранилища стали выпускать больше воды в зимнее время, что привело к нарушению сложившихся водных и энергетических режимов и экологическим проблемам. Задача получения оптимального режима в масштабах ОЭС отошла на задний план.
Понимая, что ни одна из энергосистем не может обеспечить самостоятельно полноценное надежное энергоснабжение своих потребителей, руководители энергосистем с целью сохранения параллельной работы подписали 19.11.1991 года в городе Ашхабаде Соглашение о параллельной работе энергетических систем Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Туркменистана и Республики Узбекистан, а также учредили предприятие «Объединенное диспетчерское управление энергосистемами Средней Азии», взяв его финансирование на себя на долевой основе. На постсоветском пространстве за пределами Российской Федерации предприятие ОДУ Средней Азии оказалось единственным, которое, благодаря прозорливости и оперативности руководителей энергосистем, удалось сохранить.
Руководящим органом по управлению и координации параллельной работы ОЭС Средней Азии стал Совет Объединенной энергетической системы Средней Азии (Совет ОЭС Средней Азии), в состав которого входили первые руководители энергосистем, которые ежеквартально собирались поочередно в столицах или других городах для проведения заседаний Совета ОЭС. Все решения Совета по организации параллельной работы принимались коллегиально.
3. Когда и с какой целью был создан Координационно-диспетчерский центр «Энергия»? Каковы его основные функции?
В связи со структурными изменениями, произошедшими в энергосистемах, в 2002 году Советом ОЭС Средней Азии было принято решение привести в соответствие с новыми реалиями Статус самого Совета ОЭС Средней Азии и Статус ОДЦ «Энергия», причем изменить статус последнего с государственного узбекского предприятия на статус негосударственного учреждения.
27 октября 2004 года энергосистемы стран Центральной Азии заключили Соглашение о координации отношений в области электроэнергетики энергосистем Центральной Азии. В соответствии со Статьей 1 этого Соглашения был организован Координационный Электроэнергетический Совет Центральной Азии (КЭС ЦА), являющийся совещательным органом энергосистем, заменивший действовавший Совет ОЭС Средней Азии.
На заседании КЭС ЦА, состоявшемся 29 сентября 2006 года, Участники КЭС ЦА утвердили Учредительный Договор о создании и деятельности негосударственной некоммерческой организации – учреждения КДЦ «Энергия», основными функциями которого являются осуществление параллельной работы и координации оперативно-диспетчерской деятельности энергосистем Центральной Азии.
КДЦ «Энергия» в своей деятельности подотчетен КЭС ЦА, который является его высшим органом управления. Учредительными документами КДЦ «Энергия» запрещается заниматься коммерческой деятельностью.
Учредительные документы КДЦ «Энергия» были зарегистрированы 28 мая 2007 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан и с 1 июля 2007 года КДЦ «Энергия» стал функционировать в качестве юридического лица, как Международная Негосударственная Некоммерческая организация Координационно-Диспетчерский Центр «Энергия».
Поэтому удивляешься, когда слышишь или читаешь, что в регионе нет единого диспетчерского управления и его нужно воссоздать. В апреле 2020 года нашей организации исполнилось 60 лет и мы ни на один день не прекращали свое функционирование. Есть только небольшой нюанс: когда-то ОДУ Средней Азии было органом диспетчерского управления и могло давать команды, например, на отключение потребителей, если это требовалось по режиму, в то время как для КДЦ учредители оставили функцию координации совместной работы национальных диспетчерских центров, которые являются главными каждый в своей стране в области диспетчеризации.
4. Каково положительное и отрицательное влияние «энергетического сообщества» Центральной Азии на электроэнергетическую деятельность Узбекистана?
Когда работаешь в сообществе, в любом, не только энергетическом, то, естественно, ты претендуешь на получение каких-то выгод, но при этом обязан выполнять действующие в этом сообществе правила, нести определенную ответственность. Главное преимущество, которое получает любая энергосистема от параллельной работы – это гораздо более высокая надежность, чем когда работаешь изолированно. Это обеспечение более высокого качества частоты и напряжения в энергосистеме, затрачивая на это минимум усилий. К слову, в ЕЭС СНГ частота российская и поддерживается 50±0,05 Гц – уровень, который недостижим изолированно работающей энергосистемой, особенно, такой, какой является узбекская энергосистема с подавляющей долей тепловых станций. И еще немаловажный фактор — любая энергосистема должна торговать, экспортировать свой товар, электроэнергию, соседям или в дальние страны, или выгодно покупать ее у соседей, если у них дешевле. Энергосистемы оказывают вспомогательные услуги друг другу, такие как регулирование частоты (или перетоков мощности) или транзиту электроэнергии через свои сети. Последний является важным фактором для узбекской энергосистемы, которая находится в центре энергообъединения и большинство транзитных путей приходится на ее сети.
Да, чуть не забыл, благодаря параллельной работе энергетики выполняют еще одну очень важную задачу – обеспечивают водно-энергетические режимы, а именно, обеспечивают водой потребности сельского хозяйства в период ирригации.
Про «отрицательное влияние энергетического сообщества» параллельной работы, честно, затрудняюсь что-то сказать. Разве что не злоупотреблять преимуществами параллельной работы, соблюдать свой диспетчерский график, не брать несанкционированно электроэнергию у соседей или, наоборот, «не запихивать» к ним свои избытки. Иными словами, нужно соблюдать диспетчерскую дисциплину, а дисциплинированность — это общечеловеческое качество, которое никак не может быть «отрицательным».
5. После каскадного отключения 25 января 2022 года параллельная работа энергосистемы интерпретируется в нашем обществе как «тяжелое бремя, оставшееся от бывшего Советского Союза» или «один из механизмов сферы влияния России»... Как вы к этому относитесь?
Если в обществе имеется такая интерпретация случившейся аварии, то это наша недоработка – не дали вовремя нужную информацию, что способствовало распространению неверных слухов и измышлений. На одной из наших станций случилось, как мы говорим, не расчетное повреждение — одновременное погашение двух систем шин и всех работающих на них генераторов.
Обычно при отключении большой мощности в энергосистеме из-за отключений линий или крупных энергоблоков по факту произошедшего отключения должна работать противоаварийная автоматика, которая, погасив заранее определенный объем потребителей, тем самым, частично скомпенсирует потерянную генерацию до величины, которая не должна представлять угрозу для устойчивости энергосистемы. В данном случае, автоматика, предусматривающая одновременную потерю 6 энергоблоков, не предусмотрена ни одним нормативным документом.
В результате, нескомпенсированный небаланс мощности перегрузил транзит Север-Юг Казахстана сверх допустимой нагрузки и он отключился от асинхронного хода, отделив ОЭС Центральной Азии и Юга Казахстана на изолированную работу. Дефицит мощности был настолько большой, что случилась «лавина частоты» — неконтролируемое снижение частоты в энергосистеме до величин, при которых остановились энергоблоки по всей энергосистеме из-за одновременной потери собственных нужд. Такое в истории нашего энергообъединения случилось впервые. Работает комиссия, которая выяснит досконально хронологию и причину произошедшего, а также наметит мероприятия по недопущению повторения подобных событий.