“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” акциядорлик жамияти раҳбарияти Афғонистон Ислом Амирлигининг “DABS” ширкати раҳбарлари билан муҳокамалар учрашувини ўтказди
• 17.10.2021
Жорий йилнинг 16 октябрида Сурхондарё вилояти маркази — Термиз шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Амирлиги Ҳукуматлари вакиллари ўртасида энергетика соҳасидаги тижорий ва иқтисодий муносабатлар тўғрисида учрашув ўтказилди.
2021 йил 16 октябрда Термиз шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Афғонистон Ислом Амирлиги Ҳукуматлари вакиллари ўртасида энергетика соҳасидаги тижорий ва иқтисодий муносабатлар тўғрисида учрашув ўтказилди. Учрашувда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқарув раиси Д.А.Исақулов ҳамда ҳамкорлик масалаларига тегишли масъул раҳбарлар, шунингдек, Афғонистон Ислом Амирлигининг “Afghanistan Breshna Sherkat” (DABS) компаниясининг бош ижрочи директори вазифасини бажарувчи Ҳофиз Муҳаммад Амин Фарруқий ҳамда “DABS” ширкати мутахассислари иштирок этди. Музокарада аввалги — 2021 йил 7 октябрда Қобул шаҳрида ўтказилган учрашув кун тартибидаги масалаларни қайта кўриб чиқиш ва мавжуд масалалар ечимлари бўйича келишувларга эришиш муҳокама этилди.
Жумладан, томонлар 500 кВли “Сурхон–Пули-Хумри электр узатиш тармоғи қурилиши” лойиҳасини амалга ошириш, Афғонистон электр энергетика тармоғини Марказий Осиё Ягона Энергетика тизимига қўшилиши ҳамда бошқа масалалар бўйича фикр алмашинилди.
Учрашув якуни хулосаларига кўра, Афғонистон томони 500 кВли “Сурхон–Пули-Хумри электр узатиш тармоғи қурилиши” лойиҳаси  бўйича лойиҳани амалга ошириш “Осиё тараққиёт банки” томонидан молиялаштирилишини ишонч билан таъкидлади. Бундан ташқари, “DABS” ширкати раҳбарияти Афғонистонни Марказий Осиё Ягона энергетика тизимига қўшилиши Афғонистон Ислом Амирлиги ҳукумати учун долзарб масала эканлигини билдирди.
Таъкидлаш лозимки, шу пайтгача Афғонистон бу тизимга фақат кузатувчи сифатида иштирок этиб келган. Марказий Осиё Ягона энергетика тизимига қўшилиш масаласини кўриб чиқилишини сўраб Афғонистон томони Кенгашга мурожаат қилиши келишиб олинди. Шунингдек, учрашув чоғида 2022 йил учун  электр энергиясини олди-сотди шартномаси тузиш бўйича ўзаро келишиб олинди.

Руководство АО «НЭС Узбекистана» провело встречу с руководством компании “DABS” Исламского Эмирата Афганистан
• 17.10.2021
16 октября 2021 года в городе Термез прошла встреча представителей Правительств Республики Узбекистан и Исламского Эмирата Афганистан по торгово-экономическим отношениям, а также в сфере энергетики.
Во встрече приняли участие Председатель Правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Д.А.Исакулов и ответственные специалисты Акционерного общества, отвечающие за сотрудничество, а также и.о. генерального директора «Афганистан Брешна Шеркат» (DABS) Хафиз Мухаммад Амин Фарруки, в переговорах также участвовали другие специалисты компании «DABS». В ходе переговоров обсуждались вопросы повестки дня предыдущего заседания, прошедшего 7 октября 2021 года в Кабуле, и достижение договоренностей по решению существующих вопросов.
В частности, стороны обменялись мнениями по реализации проекта 500 кВ «Строительство линии электропередачи Сурхон–Пули-Хумри», подключению афганской электросети к Единой энергетической системе Центральной Азии и другим вопросам сотрудничества.
В завершение встречи афганская сторона выразила уверенность, что проект строительства линии электропередачи 500 кВ Сурхан-Пули-Хумри будет профинансирован Азиатским банком развития. Кроме того, руководство DABS заявило, что интеграция Афганистана в Единую энергетическую систему Центральной Азии является актуальным вопросом для правительства Исламского Эмирата Афганистан.
Следует отметить, что до сих пор Афганистан участвовал в этой системе только в качестве наблюдателя. Было согласовано, что афганская сторона обратится в Совет с просьбой рассмотреть вопрос о присоединении к Единой энергетической системе Центральной Азии. В ходе встречи также была достигнута договоренность о заключении договора купли-продажи электроэнергии на 2022 год.