Energetika vazirligida Yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish va muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika shtabining navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi
Yoz mavsumida yoqilg‘i-energetika tizimi obyektlarining barqaror ishlashini ta’minlash, iste’molchilarni elektr energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash hamda yoqilg‘i-energiya resurslaridan foydalanish ustidan davlat nazoratini samarali tashkil etish va muvofiqlashtirish masalalari yuzasidan Respublika shtabining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda Energetika vazirligi va yoqilg‘i-energetika tizimidagi tashkilotlar rahbariyati, Bosh prokuratura, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi, “O‘zenergoinspeksiya”, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hamda boshqa tegishli vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda yoz mavsumini betalafot o‘tkazish, elektr energiyasi iste’moli keskin oshadigan kunlarda iste’molchilarni uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash, energetika obyektlarining 24 soatlik ish rejimini kuchaytirish, avariya brigadalarining shayligini oshirish hamda rejali ta’mirlash ishlarini jadallashtirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, kutilayotgan issiq kunlarda respublika bo‘yicha sutkalik elektr energiyasi iste’moli 280 mln kVt·soat, maksimal yuklama esa 13–13,3 GVtgacha yetishi prognoz qilinmoqda. Shu bois barcha tizim korxonalariga elektr uzatish tarmoqlari va podstansiyalarning ishonchli ishlashini ta’minlash, avariyaviy holatlarning oldini olish hamda profilaktik nazoratni kuchaytirish yuzasidan qo‘shimcha vazifalar belgilandi.
Shuningdek, Toshkent shahridagi ayrim podstansiyalarda kuzatilgan nosozliklar va ular oqibatida yuzaga kelgan avariyaviy uzilishlar tanqidiy muhokama qilindi. Yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar uchun tegishli mas’ullarning shaxsiy javobgarligi belgilanib, ayrim rahbarlar egallab turgan lavozimidan ozod etildi.
Kutilayotgan issiq ob-havo sharoitida benzin, dizel yoqilg‘isi va suyultirilgan gazni ortish-tushirish ishlarini sanoat va yong‘in xavfsizligi talablariga qat’iy rioya etgan holda, kuchaytirilgan nazorat asosida tashkil etish topshirildi.
Shuningdek, yong‘in va portlash xavfini kamaytirish maqsadida havo harorati yuqori bo‘lgan vaqtlarda suyultirilgan gazni ortish-tushirish ishlarini vaqtincha to‘xtatib turish belgilandi.
Mazkur talablar ijrosini ta’minlash maqsadida Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Bosh prokuratura, “O‘zenergoinspeksiya” hamda Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi bilan hamkorlikda respublika hududlaridagi energetika obyektlari va yoqilg‘i infratuzilmasida yong‘in hamda sanoat xavfsizligi talablariga rioya etilishi yuzasidan kuchaytirilgan o‘rganishlar va nazorat reydlari tashkil etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda avvalgi topshiriqlar ijrosi ham tanqidiy ko‘rib chiqildi. Mas’ul rahbarlarning shaxsiy javobgarligi yana bir bor eslatilib, iste’molchilar murojaatlarini tezkor ko‘rib chiqish, avariyaviy holatlar haqida aholini o‘z vaqtida xabardor qilish hamda hududlardagi navbatchilik tizimini yanada kuchaytirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashish, ijro va mehnat intizomini mustahkamlash masalalari muhokama qilinib, korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun sudlangan xodimlar bilan mehnat munosabatlari bekor qilinayotgani qayd etildi. Tizimda korrupsiyaga nisbatan murosasiz yondashuv bundan buyon ham qat’iy davom ettirilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilish yakunida barcha tizim rahbarlari qat’iy ogohlantirildi. Navbatdagi yig‘ilishlarda, eng avvalo, berilgan topshiriqlar ijrosi, hududlardagi haqiqiy holat hamda rahbarlarning shaxsiy mas’uliyati va javobgarligi tanqidiy baholanishi qayd etildi.

В совещании приняли участие руководство Министерства энергетики и организаций топливно-энергетической системы, представители Генеральной прокуратуры, Министерства чрезвычайных ситуаций, Комитета промышленной, радиационной и ядерной безопасности, «Узэнергоинспекции», хокимиятов областей и города Ташкента, а также других профильных министерств и ведомств.
В ходе совещания подробно рассмотрены вопросы стабильного прохождения летнего периода, обеспечения бесперебойного электроснабжения потребителей в дни резкого роста потребления электроэнергии, усиления круглосуточного режима работы энергетических объектов, повышения готовности аварийных бригад, а также ускорения проведения плановых ремонтных работ.
Отмечалось, что в предстоящие жаркие дни суточное потребление электроэнергии по республике, по прогнозам, достигнет 280 млн кВт·ч, а максимальная нагрузка составит 13–13,3 ГВт. В этой связи перед всеми предприятиями системы поставлены дополнительные задачи по обеспечению надежной работы электрических сетей и подстанций, предупреждению аварийных ситуаций и усилению профилактического контроля.
Также в критическом порядке рассмотрены неисправности, выявленные на отдельных подстанциях города Ташкента, и вызванные ими аварийные отключения. За допущенные недостатки установлена персональная ответственность соответствующих должностных лиц, а отдельные руководители освобождены от занимаемых должностей.
В условиях ожидаемой жаркой погоды поручено организовать работы по погрузке и разгрузке бензина, дизельного топлива и сжиженного газа в условиях усиленного контроля при строгом соблюдении требований промышленной и пожарной безопасности.
Кроме того, в целях снижения риска возникновения пожаров и взрывов принято решение о временной приостановке работ по погрузке и разгрузке сжиженного газа в периоды высокой температуры воздуха.
В целях обеспечения исполнения указанных требований совместно с Министерством чрезвычайных ситуаций, Генеральной прокуратурой, «Узэнергоинспекцией» и Комитетом промышленной, радиационной и ядерной безопасности будут организованы усиленные проверки и контрольные рейды на объектах энергетики и топливной инфраструктуры по соблюдению требований промышленной и пожарной безопасности.
На совещании также в критическом порядке рассмотрено исполнение ранее данных поручений. Ответственным руководителям вновь указано на их персональную ответственность. Даны конкретные поручения по оперативному рассмотрению обращений потребителей, своевременному информированию населения об аварийных ситуациях, а также дальнейшему усилению системы дежурства в регионах.
Отдельно рассмотрены вопросы противодействия коррупции, укрепления исполнительской и трудовой дисциплины. Отмечено, что с работниками, осужденными за коррупционные преступления, прекращаются трудовые отношения. Подчеркнуто, что в системе и впредь будет последовательно проводиться принципиальная и бескомпромиссная политика по противодействию коррупции.
По итогам совещания все руководители предприятий системы были строго предупреждены. Подчеркнуто, что на последующих заседаниях в первую очередь будут критически оценены исполнение данных поручений, реальная ситуация в регионах, а также персональная ответственность руководителей за результаты работы.