Energetika sohasida gender tengligi va “yashil” rivojlanish masalalari muhokama qilindi
2026 yil 27–28-yanvar kunlari “O‘zbekiston Respublikasining uglerod-neytral iqtisodiyotga o‘tish davrida gender sezgirlik va adolatli o‘tish bo‘yicha yo‘l xaritasi” taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda yoqilg‘i-energetika tizimida faoliyat yuritayotgan tashkilotlarda gender siyosatini amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan xodimlar ishtirok etdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi tomonidan BMTning Ayollar tuzilmasi (UN Women) bilan hamkorlikda hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YTTB) ko‘magida tashkil etildi.
Taqdimot davomida yo‘l xaritaning dastlabki baholash natijalari taqdim etilib, energetika sohasida gender tengligini ta’minlash hamda inklyuziv “yashil” rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan amaliy mexanizmlar atroflicha muhokama qilindi.

#гендерное_равенство
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники организаций, осуществляющих деятельность в топливно-энергетической системе, курирующие вопросы реализации гендерной политики.
Мероприятие было организовано Министерством энергетики Республики Узбекистан в сотрудничестве с ООН-Женщины при поддержке Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
В ходе презентации были представлены результаты предварительной оценки дорожной карты, а также всесторонне обсуждены практические механизмы обеспечения гендерного равенства и продвижения инклюзивного «зелёного» развития в энергетическом секторе.
В мероприятии активно участвовали представители Акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана».