ENERGETIKA VAZIRLIGI: O‘zbekiston delegatsiyasi XAEAning 69-Bosh konferensiyasida ishtirok etdi
Tashrif doirasida Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov agentlikning bosh direktori Rafael Grossi hamda uning o‘rinbosarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston hukumati va XAEA o‘rtasida atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish hamda hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan “yo‘l xaritasi” imzolandi.
Ma’lumot uchun: XAEAning Bosh konferensiyasi 180 ta a’zo davlat vakillarini birlashtiradi va tashkilotning kelgusi yilga mo‘ljallangan strategik yo‘nalishini belgilaydi, zamonaviy tahdidlar sharoitida uning faoliyati dolzarbligi va samaradorligini ta’minlaydi.

В рамках визита министр энергетики Журабек Мирзамахмудов провёл встречи с генеральным директором агентства Рафаэлем Гросси и его заместителями.
По итогам переговоров была подписана «дорожная карта», направленная на укрепление сотрудничества в сфере мирного использования атомной энергии.
Для справки: Генеральная конференция МАГАТЭ собирает представителей 180 государств-членов и определяет стратегический курс организации на ближайший год, обеспечивая актуальность и эффективность её деятельности в условиях современных вызовов.