«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risida
Mamlakatimizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlarda alohida faollik ko‘rsatib, o‘zining bilim va qobiliyati, intiluvchanligi, tashabbuskorligi va samarali mehnati bilan Vatanimiz taraqqiyotini yuksaltirish, Yangi O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi nufuzini yanada oshirishga katta hissa qo‘shib kelayotgan, yuksak ma’naviyatli, mustaqil fikrlaydigan, keng dunyoqarash va yuqori salohiyatga ega, xalq manfaati va yurt istiqboli uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga qodir bo‘lgan fidoyi va mard o‘g‘lonlarimizni munosib rag‘batlantirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat mukofotlari va geraldika bo‘yicha komissiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli yigitlarini fan, ta’lim, tibbiyot, madaniyat, adabiyot, san’at, sport, ishlab chiqarish, harbiy xizmat sohalari va huquqni muhofaza qilish organlaridagi faoliyatida erishgan alohida yutuqlari uchun «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
2. «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari tantanali vaziyatda topshirilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga «Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti sohiblarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi G‘.G‘.Mirzayev zimmasiga yuklansin.
«Mard o‘g‘lon» davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
RO‘YXATI
Xojabekov Batirbek Jolmurzayevich - O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha boshqarmasi harbiy qismi sport guruhi yo‘riqchisi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
Eshniyazov Islam Saparbayevich - Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat akademik musiqali teatri sahna ustasi (Qoraqalpog‘iston Respublikasi)
No‘monjonov Muhiddin G‘ulomjon o‘g‘li - Andijon davlat tibbiyot institutining biologik kimyo kafedrasi assistenti (Andijon viloyati)
Sattarov Akmaljon To‘ravoy o‘g‘li - Andijon ixtisoslashtirilgan san’at maktabining damli va zarbli cholg‘u ijrochiligi yo‘nalishi o‘qituvchisi (Andijon viloyati)
Yoriyev Shoxijahon O‘tkir o‘g‘li - Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati institutining 4-bosqich talabasi (Buxoro viloyati)
Rashidov Ulug‘bek Uktamovich - Respublika olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazining 10-sinf o‘quvchisi (Buxoro viloyati)
Mamatkarimov Davron Abdurashid o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligining harbiy qismi guruh mutaxassisi (Jizzax viloyati)
Sunnatov Qudratulla Sundorqul o‘g‘li - O‘zbekiston Milliy universitetining Jizzax filiali 4-bosqich talabasi (Jizzax viloyati)
Karimov Davron Kamoliddin o‘g‘li - O‘zbekiston davlat filarmoniyasining xor jamoasi artisti (Qashqadaryo viloyati)
Muhitdinov Bobur Anvarovich - O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligining maxsus vazifalar bo‘yicha respublika qutqaruv markazi yo‘riqchi-qutqaruvchisi (Qashqadaryo viloyati)
Baxtiyorov Faxriyor Akromjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Jamoat xavfsizligi universitetining 1-bosqich magistranti (Navoiy viloyati)
Yerejepbayev Quanishbek Tursunovich - Toshkent davlat tibbiyot universitetining 1-bosqich magistranti (Navoiy viloyati)
Raximov Fayzullo Xusanboy o‘g‘li - Namangan davlat texnika universitetining doktoranti (Namangan viloyati)
Sotvoldiyev Jamshidbek Farxodjon o‘g‘li - O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchisi (Namangan viloyati)
Toshbekov Sanjar Isomiddin o‘g‘li - «Ma’naviy hayot» jurnali musahhihi (Samarqand viloyati)
Hakimov Feruz Xurshid o‘g‘li - Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining 1-bosqich magistranti (Samarqand viloyati)
Kleshko Mixail Sergeyevich - O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining 2-bosqich talabasi (Sirdaryo viloyati)
Usmonov Azizbek Abdumurod o‘g‘li - O‘zbekiston davlat konservatoriyasining 4-bosqich talabasi (Sirdaryo viloyati)
Jandreyev Shermuhammad Mamarajab o‘g‘li - Surxondaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasining tezkor vazifalarni bajaruvchi safarbar otryadi katta mutaxassisi (Surxondaryo viloyati)
Qudratillayev Parvez Kamol o‘g‘li - O‘zbekiston Milliy universitetining 2-bosqich talabasi (Surxondaryo viloyati)
Aliyev Murodjon Anvar o‘g‘li - Parkent tumanidagi 29-bolalar musiqa va san’at maktabining baxshichilik sinfi o‘qituvchisi (Toshkent viloyati)
Egamberdiyev Muhammadibrohim Baqojon o‘g‘li - Toshkent davlat tibbiyot universitetining 2-bosqich talabasi (Toshkent viloyati)
Shermatov Qobiljon Otaqo‘zi o‘g‘li - «Yangi Farg‘ona» gazetasi muxbiri (Farg‘ona viloyati)
Xudoberdiyev Shavkatjon Nurmat o‘g‘li - Toshkent davlat texnika universitetining tayanch doktoranti (Farg‘ona viloyati)
Umirboyev Alibek Javlonbek o‘g‘li - «Yangi O‘zbekiston» universitetining 1-bosqich talabasi (Xorazm viloyati)
Egamberdiyev Maqsadbek Baxtiyor o‘g‘li - Bog‘ot tumanidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 11-sinf o‘quvchisi (Xorazm viloyati)
Muxammadov Mirjaxon Muxammadjon o‘g‘li - Toshkent shahridagi Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning 11-sinf o‘quvchisi (Toshkent shahri)
Nosirov Jahongir Mansur o‘g‘li - O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi a’zosi, jurnalist (Toshkent shahri)

1. Одобрить предложения Комиссии по государственным наградам и геральдике при Президенте Республики Узбекистан о присуждении одаренным юношам из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за особые достижения в области науки, образования, медицины, культуры, литературы, искусства, спорта, производства, в военной службе и деятельности правоохранительных органов Государственной премии «Мард ўғлон» согласно прилагаемому списку.
2. Лауреатам Государственной премии «Мард ўғлон» вручить дипломы и нагрудные знаки в торжественной обстановке.
3. Министерству экономики и финансов Республики Узбекистан обеспечить выдачу каждому лауреату Государственной премии «Мард ўғлон» денежного вознаграждения в размере 50-кратной базовой расчетной величины.
4. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение образцовой деятельности, уникальных талантов и достижений лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон».
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова и советника Президента Республики Узбекистан Г.Г.Мирзаева.
СПИСОК
лауреатов Государственной премии «Мард ўғлон»
Хожабеков Батирбек Жолмурзаевич - инструктор спортивной группы войсковой части Управления по Республике Каракалпакстан Национальной гвардии Республики Узбекистан (Республика Каракалпакстан)
Эшниязов Ислам Сапарбаевич - мастер сцены Каракалпакского государственного академического музыкального театра имени Бердаха (Республика Каракалпакстан)
Нумонжонов Мухиддин Гуломжон угли - ассистент кафедры биологической химии Андижанского государственного медицинского института (Андижанская область)
Саттаров Акмалжон Туравой угли - преподаватель направления исполнительства на духовых и ударных инструментах Андижанской специализированной школы искусств (Андижанская область)
Ёриев Шохижахон Уткир угли - студент 4-го курса Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби (Бухарская область)
Рашидов Улугбек Уктамович - ученик 10-го класса Республиканского центра по подготовке к олимпийским и паралимпийским видам спорта (Бухарская область)
Маматкаримов Даврон Абдурашид угли - специалист группы войсковой части Министерства обороны Республики Узбекистан (Джизакская область)
Суннатов Кудратулла Сундоркул угли - студент 4-го курса Джизакского филиала Национального университета Узбекистана (Джизакская область)
Каримов Даврон Камолиддин угли - артист коллектива хора Государственной филармонии Узбекистана (Кашкадарьинская область)
Мухитдинов Бобур Анварович - инструктор-спасатель Республиканского спасательного центра специального назначения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан (Кашкадарьинская область)
Бахтиёров Фахриёр Акромжон угли - магистрант 1-го курса Университета общественной безопасности Республики Узбекистан (Навоийская область)
Ережепбаев Куанишбек Турсунович - магистрант 1-го курса Ташкентского государственного медицинского университета (Навоийская область)
Рахимов Файзулло Хусанбой угли - докторант Наманганского государственного технического университета (Наманганская область)
Сотволдиев Жамшидбек Фарходжон угли - военнослужащий Пограничных войск Службы государственной безопасности Республики Узбекистан (Наманганская область)
Тошбеков Санжар Исомиддин угли - корректор журнала «Маънавий ҳаёт» (Самаркандская область)
Хакимов Феруз Хуршид угли - магистрант 1-го курса Университета мировой экономики и дипломатии (Самаркандская область)
Клешко Михаил Сергеевич - студент 2-го курса Узбекского государственного университета физической культуры и спорта (Сырдарьинская область)
Усмонов Азизбек Абдумурод угли - студент 4-го курса Государственной консерватории Узбекистана (Сырдарьинская область)
Жандреев Шермухаммад Мамаражаб угли - старший специалист мобильного отряда оперативного назначения Управления внутренних дел Сурхандарьинской области (Сурхандарьинская область)
Кудратиллаев Парвез Камол угли - студент 2-го курса Национального университета Узбекистана (Сурхандарьинская область)
Алиев Муроджон Анвар угли - преподаватель класса бахши детской школы музыки и искусств №29 Паркентского района (Ташкентская область)
Эгамбердиев Мухаммадиброхим Бакожон угли - студент 2-го курса Ташкентского государственного медицинского университета (Ташкентская область)
Шерматов Кобилжон Отакузи угли - корреспондент газеты «Янги Фарғона» (Ферганская область)
Худобердиев Шавкатжон Нурмат угли - базовый докторант Ташкентского государственного технического университета (Ферганская область)
Умирбоев Алибек Жавлонбек угли - студент 1-го курса Университета «Янги Ўзбекистон» (Хорезмская область)
Эгамбердиев Максадбек Бахтиёр угли - ученик 11-го класса специализированной школы Багатского района (Хорезмская область)
Мухаммадов Миржахон Мухаммаджон угли - ученик 11-го класса специализированной школы имени Абу Али ибн Сино города Ташкента (город Ташкент)