Assalomu alaykum, aziz yurtdoshlar!
Bahor fasli kelib, tabiat uyg‘ongan bu faslda oilalarimiz, farzandlarimiz bilan tabiat qo‘yniga, dam olishga chiqish — barchamiz uchun maroqli xordiq. Lekin shundan so‘nggi hayot uchun muhim masalani unutmasligimiz kerak: elektr uzatish tarmoqlari yaqinida, ayniqsa, ularning muhofaza zonalari atrofida varrak uchirish juda xavfli!
Bu nafaqat inson hayoti uchun jiddiy tahdid tug‘diradi, balki butun elektr taʼminoti tizimi barqarorligiga ham salbiy taʼsir ko‘rsatadi.
Shuni unutmang:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 26-dekabrdagi 1050-sonli qaroriga muvofiq, elektr uzatish tarmoqlarining muhofaza zonalarida:
♦ varrak, dron, yoki har qanday uchuvchi predmetlarni uchirish;
♦ xavf tug‘diradigan harakatlarni amalga oshirish;
♦ simlarga yaqinlashish, ustunlarga chiqish;
♦ olov yoqish mutlaqo TAQIQLANGAN.
Afsuski, so‘nggi vaqtlarda varrak simlarga ilinib qolib, jiddiy avariyalar va yo‘qotishlarga sabab bo‘layotgan holatlar qayd etilmoqda. Elektr tarmoqlaridagi har qanday uzilish — butun mahalla, tuman, hatto viloyatda uzoq vaqtlik yorug‘liksiz qolishga olib kelishi mumkin.
Shu boisdan barchangizdan iltimos qilamiz: farzandlaringizni ogohlantiring, elektr tarmoqlariga yaqin joylarda varrak uchirmang, ularga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘ling.
Esingizda tuting — bir necha daqiqalik beparvolik, butun hayotga taʼsir qilishi mumkin!
Energiya barqarorligi — hammamizning umumiy masʼuliyatimiz!
Eʼtiboringiz uchun rahmat!
Ulug‘bek Urunov, «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari« aksiyadorlik jamiyati axborot xizmati rahbari

Здравствуйте, уважаемые граждане!
Весна — это время, когда природа оживает, и многие из нас стремятся выбраться на отдых вместе с семьёй, с детьми. Но в такие дни мы не должны забывать об одном очень важном и жизненно необходимом правиле: запуск воздушных змеев вблизи линий электропередачи чрезвычайно опасен!
Это представляет угрозу не только для вашей жизни, но и может негативно повлиять на стабильность всей системы электроснабжения.
Напоминаем:
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №1050 от 26 декабря 2018 года, на охранных зонах объектов электроэнергетики категорически запрещается:
♦ запускать воздушные змеи, дроны и любые летающие предметы;
♦ совершать действия, способные вызвать возгорание или повредить линии;
♦ приближаться к проводам, забираться на опоры;
♦ разводить огонь в охранной зоне.
К сожалению, в последнее время зафиксированы случаи, когда воздушные змеи зацеплялись за провода и вызывали серьёзные аварии и перебои в подаче электроэнергии. Любое отключение может оставить без света целые махалли, районы, а то и области.
Поэтому мы обращаемся ко всем с просьбой: предупредите своих детей, не запускайте воздушных змеев вблизи линий электропередачи, относитесь к ним с особой осторожностью.
Помните: несколько минут беспечности могут стоить целой жизни.
Стабильность электроснабжения — наша общая ответственность!
Спасибо за внимание!
Улугбек Урунов, Начальник информационной службы акционерного общества «Национальные электрические сети Узбекистана»